Pokračování slezské bídy a další události 25. kola FORTUNA:LIGY

18.03.2019 09:17 - Názory a komentáře
Karviné ani Opavě se na jaře nedaří (© mfkkarvina.cz)

Poslední ligové kolo před reprezentační přestávkou žádné gólové hody nenabídlo. Dvakrát sledovali diváci bezbrankové utkání, maximem byly tento víkend tři branky. Ty padly i ve dvou šlágrech - Sparta opět vyhrála, když otočila duel se Sigmou, zato plzeňská stíhací jízda byla marná.

Klíčová utkání se hrála i o další důležité příčky. Slovan Liberec se domácím vítězstvím se Zlínem přiblížil šestému místu, okupovanému právě Fastavem, na rozdíl pouhých dvou bodů. Třinácté místo znamená po nadstavbové části jistotu záchrany a právě o něj bojují mimo jiné Bohemians a Opava, v jejichž střetnutí žádný gól nepadl. Na Julisce se však odehrával patrně nejdůležitější ze všech těchto střetnutí, neboť domácí Dukla i hosté z Karviné bojují o holé přežití a jeden z nich si nejspíše vytáhne černého Petra.

Prozatím to spíše vypadá na Karvinou, která ani pod novým koučem Františkem Strakou nedokázala bodovat a propadla se na dno ligové tabulky. Tím jen podtrhla děsivé jaro v podání všech tří slezských mužstev. Po zimní přestávce odehrálo každé mužstvo z trojice Baník, Opava, Karviná šest zápasů, mezi nimiž je jediným tříbodovým ziskem vítězství Ostravy s Libercem. Na chvostu jarní tabulky se mezi tyto kluby vklínila už jen pražská Dukla.

Zápas kola

Teplice-Plzeň

Již v páteční předehrávce přišlo velké překvapení. Plzeň po debaklu na Letné nezvládla ani výjezd do Teplic a padla 2:1. Mohl za to především špatný úvod utkání, neboť viktoriáni inkasovali dvakrát během první půlhodiny, a také bídná koncovka. Ještě mezi góly Hory a Moulise mohli několikrát vyrovnat, v cestě ale stáli Grigar, nepřesná muška a praporek pomezního. Kontaktní gól tak přišel až po hodině hry, načež přišel od Vrbových svěřenců drtivý tlak. Ten ale nedokázali využit a ze severu Čech odjeli s prázdnou.

Gól kola

1. Patrik Hrošovský (Plzeň)

Přestože si viktoriáni vytvořili velké množství šancí, jako jediný se mezi střelce zapsal Hrošovský - a byl to gól z ničeho nic. Slovenský záložník se za vápnem ujal míče, navedl si jej na střed a parádním technickým pokusem na vzdálenější tyč vstřelil branku naděje.

2. Peter Olayinka (Slavia)

3. Libor Kozák (Liberec)

Jedenáctka kola

Brankář - Tomáš Grigar (Teplice)

Během utkání si připsal spoustu důležitých zákroků. Už po deseti minutách musel nadvakrát likvidovat plzeňskou šanci, chvíli na to vychytal Čermáka a poté i v obrovské příležitosti Hořavu. Kapituloval jen proti povedenému Hrošovského obloučku, v závěru měl při plzeňském tlaku i trochu štěstí, kterému však šel naproti a zneškodnil Havlovu tutovku.

Pravý obránce - Jan Mikula (Liberec)

Z pozice pravého obránce byl velmi aktivní i směrem dopředu. V první půli předvedl velmi dobrou individuální akci a průnik do šestnáctky, před pauzou ještě odcentroval do tutovky na Peška. V samotném závěru pomohl ustrážit nulu, když odehrál míč mezi dvěma zlínskými hráči do bezpečí.

Střední obránce - Ondřej Karafiát (Liberec)

Kromě udržení velmi cenného čistého konta byl spolu s útočníkem Kozákem možná největší nebezpečí pro zlínskou branku. Pořádně provětral Rakovana z přímého kopu, o chvíli později poslal do vápna zajímavý centr, do ofenzivy se zapojoval i nadále.

Levý obránce - Branislav Milošević (Dukla)

Patřilo mu prvních pět minut utkání. Nejprve (zřejmě simulací) vybojoval pokutový kop, v páté minutě zvyšoval po Hadaščokově centru již na 2:0.

Defenzivní záložník - Michal Hubínek (Mladá Boleslav)

Nijak zvlášť vidět nebyl, avšak ve středu zálohy vypomáhal do obrany i do útoku a solidním výkonem se podílel na zisku důležitého bodu svého týmu proti Baníku. Mohl mít i asistenci, jenže Ladra sám proti Laštůvkovi neuspěl.

Pravý záložník - Jakub Hora (Teplice)

Hned po dvou minutách byl blízko vstřelené brance, nakonec skóroval "až" v minutě páté. Na Moulisovu přihrávku si chytře naběhl za obranu a nedal Hruškovi šanci.

Střední záložník - Alexandru Baluta (Slavia)

Velmi dobrým výkonem pomohl jinak trápící se Slavii ke třem bodům. Na začátku utkání si připsal asistenci na úvodní gól, když z první poslal míč na Olayinku, později střílel zpoza vápna obloučkem nad. V největší šanci se objevil také ještě v průběhu první půle, to pro změnu trefil boční síť.

Střední záložník - Guélor Kanga (Sparta)

Určitě má kvalitu na to, aby podával lepší výkony než ten proti Olomouci, ale i tak se stal ústřední postavou tohoto zápasu. Sparta ještě dvacet minut před koncem prohrávala, poté však zahrávala během chvíle dvě penalty. K oběma se postavil Kanga a obě s naprostým klidem proměnil.

Levý záložník - Pavel Moulis (Teplice)

Nejdůležitější hráč Teplic ve vítězném zápase s obhájcem titulu. V úvodu famózním pasem vyzval ke skórování Horu, sám rozvlnil síť z úhlu po chytře rozehraném přímáku.

Útočník - Libor Kozák (Liberec)

Síť rozvlnil dvakrát, uznán mu však byl jen jeden gól. To když po dvaceti minutách dostal míč kousek za penaltou a i přesto, že byl bráněn, dokázal zakroutit míč a o tyč poslat Slovan do vedení. Rakovana překonal i ve druhé půli, avšak trefa nebyla uznána kvůli ofsajdu.

Útočník - Muris Mešanović (Mladá Boleslav)

Mladá Boleslav se proti Baníku do velkého počtu šancí nedostala, o to lépe s nimi tak potřebovala naložit. Na rozdíl od několika pokusů jeho spoluhráče Ladry dokázal Mešanović svou šanci zužitkovat a chvíli před pauzou srovnal stav utkání.

Zajímavosti

Vůbec poprvé dohlížel videorozhodčí na utkání hrané v Příbrami.

Sparta Praha se vítězstvím s Olomoucí přehoupla přes metu 1600 bodů získaných v české lize.

Ondřej Kolář neinkasoval již 368 minut. To je téměř dvojnásobek času, který na kontě drží druhý Tomáš Fryšták.

Kontroverze

Dukla v záchranářském souboji uspěla s Karvinou a pravděpodobně dostala vykompenzovanou křivdu z předchozího kola.

Při první exekuované penaltě Guélora Kangy byla velmi okatě porušena snad všechna pravidla, která při zahrávání pokutových kopů platí, a to od obou celků.

Za následující zákrok obdržel obránce Michal Šmíd červenou kartu. O faul se nikdo nepřel, nicméně se objevily hlasy, že vyloučení bylo přísným trestem.