Pardubice nepřestávají udivovat aneb Události 14. kola FORTUNA:LIGY

26.12.2020, 23:14
Názory a komentáře
I poslední podzimní kolo FORTUNA:LIGY, které se netradičně hrálo i v předvečer Štědrého dne, je už minulostí a tím pádem je na řadě tentokráte krátká zimní přestávka. Největším šlágrem bylo na programu poslední utkání mezi Plzní a Slavií.

Viktorka předvedla jeden z lepších výkonů a favoritovi statečně vzdorovala. Přesto Slavia díky Stanciuově trefě zvítězila a navýšila tak svůj náskok na Spartu, která v kuriózním utkání s Libercem jen remizovala.

Svou výtečnou formu potvrdil i Jablonec, jenž díky trefám Doležala zvítězil v Olomouci. S podzimem se vítězně rozloučily i Pardubice, které jakožto nováček přezimují na senzačním pátém místě.

Zápas kola

Fastav Zlín - Teplice

Se shodným počtem bodů nakonec tato dvě mužstva zakončila podzimní část. Hosty poslal nejprve dvakrát do vedení Mareš, přičemž pokaždé na něj zareagoval Janetzký. O vítězství sklářů tak nakonec rozhodl v pětasedmdesáté minutě Radosta.

Gól kola

1. Jakub Janetzký (Fastav Zlín)

Ve většině kol by Nicolae Stanciu se svou trefou vévodil této rubrice, nicméně vzhledem k Janetzkého parádní bombě má smůlu. Zlínský křídelník si za vápnem zpracoval míč na prsou a náramnou ranou si připsal svůj druhý gól v utkání.

2. Nicolae Stanciu (Slavia Praha)

3. Michal Petráň (Pardubice)

Jedenáctka kola

Brankář - Marek Boháč (Pardubice)

Další z výtečných výkonů pardubického brankáře. Po čtvrtině utkání zastavil kličku Papadopulose, po přestávce se zase blýsknul proti Qosemu. Dohromady kryl osm střel karvinského celku a čistým kontem pomohl Východočechům k vítězství.

Pravý obránce - Libor Holík (Jablonec)

Solidní představení v podání jabloneckého krajního beka. Nechybělo mnoho a mohl se i zapsat do statistik, v úvodu totiž výtečnou kolmicí vytvořil příležitost pro Pleštila, i v dalším průběhu pak větral levou stranu olomoucké obrany.

Střední obránce - David Hancko (Sparta Praha)

Na to, že v úvodu přišel o svého parťáka Čelůstku, odvedl výbornou práci. Vše korunoval v pětadvacáté minutě, když na Kačarabovi získal spornou penaltu. V závěrečné čtvrthodině ještě vytvořil dvě šance, které ovšem zůstaly bez využití.

Levý obránce - Vlastimil Daníček (Slovácko)

I z pozice levého obránce dokázal týmu pomoci k vítězství. V osmdesáté minutě se ujal penalty po faulu Mikulce, kterou jistým kopem doprostřed brány proměnil a vstřelil tak vítězný gól Slovácka v Mladé Boleslavi.

Pravý záložník - Jakub Janetzký (Fastav Zlín)

Po půlhodině otevřel skóre, když jeho směrem letěla Jawova střela, kterou Janetzký dokázal lehkou tečí usměrnit mezi tři tyče a mimo brankářův dosah. Prosadil se i ve druhé půli, tentokráte to byla výstavní rána do šibenice.

Střední záložník - Tomáš Ladra (Jablonec)

Po třech čtvrtinách utkání se ujal pokutového kopu, který proměnil a poslal tak Jablonec do vedení v Olomouci. O čtvrt hodiny později se do statistik zapsal i asistencí, to když od rohového praporku našel hlavu skórujícího Doležala.

Střední záložník - Nicolae Stanciu (Slavia Praha)

Pravděpodobně nejlepší výkon rumunského středopolaře v sezoně. Nejvíce se do paměti diváků zapsal po pětadvaceti minutách, kdy výstavním volejem rozhodl o vítězství Slavie. I jinak středu pole v Plzni dominoval a mohl své statistiky ještě rozšířit.

Levý záložník - Lukáš Provod (Slavia Praha)

Nebyl v utkání zrovna dvakrát nejviditelnější, přesto dokázal zastoupit Petera Olayinku a svým poctivým výkonem dopředu i dozadu výrazně napomohl sešívaným v cenném triumfu na závěr podzimu.

Útočník - Martin Doležal (Jablonec)

Deset minut před odchodem do šaten otevřel skóre poté, co se nejvýše vyšplhal na Krobův centr, který hlavou usměrnil do sítě. Stejnou částí těla využil i Ladrovy pobídky v závěru a potvrdil tak, že se dostal do skvělé formy.

Útočník - Jakub Mareš (Teplice)

Dlouho to byla jen jeho přestřelka s Janetzkým. Po osmi minutách měl docela snadnou práci, do brány totiž jen dorazil Černého vyraženou střelu. V nastavení první půle dostal svůj tým do vedení, tentokráte to bylo ztečováním Juklova pokusu.

Útočník - Jan Kliment (Slovácko)

Ve čtyřiatřicáté minutě dostal pobídku od Havlíka, načež přehodil Mikulce a připsal si premiérovou trefu od příchodu do Slovácka. Jeho výkon byl obecně velmi dobrým a měl tak velký podíl na vítězství Jihomoravanů.

Nemělo by vám uniknout

Po sporném faulu zahrával Baník na hřišti Brna penaltu, ze které Azevedo rozhodl o vítězství Slezanů.

Sparťanům letos penalty nejdou. Po Julišově selhání v derby se neprosadil ani Bořek Dočkal, který si vylámal zuby na Nguyenovi.

Nedlouho poté zahrával kuriózní penaltu i Liberec. Nita se svíjel s balónem v náručí v bolestech, hra však pokračovala dál a Michal Sáček při kontrolování stavu brankáře sáhl rukou na míč.

V Karviné nebylo přítomno video, čehož Cadu využil k přifilmování pádu a vymodlil si penaltu. Naštěstí pro regulérnost utkání Ewerton tuto příležitost zahodil. Čas 1:36.

Zachyceno na sociálních sítích

Jiří Štajner to zřejmě v rámci předvánoční nervozity trochu přehnal.

A možná rovnou začal spravovat sociální sítě Slovanu.

Absurdní požadavky se nicméně objevily na obou stranách.

Když chybí diváci, převezme jejich roli Přemysl Kovář.

Když máme ty Vánoce...

VAR v akci

Bucha loket Rovněž Dočkalem neproměněná penalta se řadí mezi ty sporně nařízené, neboť Hancko podklouzl pod nohy Kačaraby, který jej následně přišláp.

K radosti Teplic nakonec zůstal v platnosti Radostův gól, který byl přezkoumáván kvůli možnému předcházejícímu faulu.

Pavel Bucha byl proti svému bývalému klubu vysoce motivovaný, což se mu mohlo vymstít. K jeho štěstí dostal i po zásahu videa jen žlutou kartu za loket do hlavy Lingra.

Změny v tabulce

Slavia přezimuje na čele s náskokem sedmi bodů na Spartu, s níž má i shodný počet zápasů. Mezi pražská "S" se ještě vklínil Jablonec, jenž má o bod víc než Letenští, ovšem i o jedno odehrané utkání více.

Nabitý střed pole začíná u olomoucké Sigmy, která spolu s Pardubicemi s plným počtem zápasů vede početný peloton. O bod méně má trio Slovácko, Ostrava a Liberec. Baník má přitom dokonce dvě utkání k dobru, zbylá dvě zmíněná mužstva jedno.

Až na samém chvostu první poloviny tabulky se nachází loňský vicemistr Plzeň, jejíž bodový zisk je shodný s tím, který má na kontě Karviná. Přiblížit se těmto mužstvům může Zlín, který má s odloženým utkáním před sebou o čtyři body méně.

Shodně se Ševci co do počtu bodů jsou na tom i Teplice, týmy Českých Budějovic a Bohemians jsou pak v těsném závěsu. I v jejich případě ovšem platí to, že je na jaře čeká ještě o jednou utkání více, než bylo v původním rozpisu.

Zbylá čtveřice je velmi namočená v záchranářský bojích. Relativně nejlépe je na tom devítibodová Příbram se třinácti zápasy, Mladá Boleslav a Brno mají shodný počet bodů, avšak o utkání více. Opava má oproti nim o tři body méně, avšak také dva zápasy k dobru.