Podivuhodný případ Tomáše Sivoka aneb Události 9. kola FORTUNA:LIGY

18.09.2019, 22:53
Názory a komentáře
Až do devátého kola čekal na svou premiéru v dresu Českých Budějovic bývalý reprezentant Tomáš Sivok, ta ale skončila neslavně. Na konci duelu, v němž jeho tým podlehl Baníku, byl totiž vyloučen. Červenou kartu viděl i plzeňský Hejda, ten ale mohl po obratu s Jabloncem slavit vítězství.

Stoprocentní byla i v čele sedící Slavia, která hladce zdolala Slovácko. I v dalším souboji Prahy s Moravou se jednoznačně radoval celek z hlavního města, Sparta bez potíží získala tři body ve Zlíně. Středočeské derby zase skončilo šestigólovým vítězstvím Mladé Boleslavi, jejíž útočné duo také vede tabulku produktivity.

Už v páteční předehrávce Sigma zdolala Opavu, dva dosud nezmíněné duely skončily remízou. A sice jimi byly severočeský duel mezi Libercem a Teplicemi a bezbranková bitva Karviné s Bohemians. Byla na vině jen nekvalita hráčů, nebo za to mohl i trávník? O tom a mnohém dalším na následujících řádcích.

Zápas kola

Plzeň - Jablonec

Hodně bláznivý zápas nabídla pondělní dohrávka. Nečekaně šli do vedení hosté, a sice po gólu Matouška. Ještě do poločasu na něj reagoval Kalvach, avšak Jablonec po Holíkově trefě znovu vedl. Během deseti minut tak museli utkání otočit Procházka z penalty a Kopic. Na vítězství viktoriánů nic nezměnilo ani Hejdovo vyloučení.

Gól kola

1. Jan Kopic (Plzeň)

Po skvělém obratu plzeňští fotbalisté opanují i tuto rubriku. Kopicova branka navíc byla nejenom nádherná, ale i veledůležitá, neboť je jednalo o gól vítězný a znamenající setrvání na dostřel od Slavie.

2. Lukáš Kalvach (Plzeň)

3. Dame Diop (Ostrava)

Jedenáctka kola

Brankář - Tomáš Fryšták (Bohemians)

Při bezbrankové remíze v Karviné svůj tým výrazně podržel. Už v úvodu utkání vychytal Ba Louovu střelu zpoza vápna, zaskvěl se i deset minut před koncem, když zneškodnil tečovanou Lingrovu ránu.

Pravý obránce - Martin Fillo (Ostrava)

I z pozice beka se nachomýtl do obou gólových situací Baníku. Už v první půli vyzýval k zakončení Diopa, neúspěšně, načež nepohrdl Azevedovým centrem a otevřel skóre utkání. Po přestávce už spolupráce s Diopem klapla a Fillo si ke gólu senegalského útočníka připsal asistenci.

Střední obránce - Martin Kouřil (Karviná)

Karvinská jistota na stoperu proti Klokanům moc vidět nebyla, připsala si ale velmi jistý výkon, díky němuž se hosté nedostali do šancí. Sám se tedy velkou měrou podílel na čistém kontu Slezanů.

Levý obránce - Petr Mareš (Teplice)

Stejně jako jeho protějšek Fillo, i bez něho by tým mohl vyjít gólově naprázdno. V remízovém duelu s Libercem se totiž v samotném úvodu utkání ujal exekuce přímého kopu, který zakroutil na přední tyč a otevřel skóre.

Pravý záložník - Tomáš Zahradníček (Olomouc)

Přišel na plac v pětašedesáté minutě jako náhradník, hned na úvod vybojoval zajímavou standardku. Ještě úspěšnější byl v závěrečných minutách, když završil pohlednou kombinaci při protiútoku a navýšil vedení Sigmy na dvougólové.

Střední záložník - Josef Hušbauer (Slavia)

Nejviditelnější zápis do dějin zápasu zaznamenal ve dvacáté minutě, když po hodně krkolomné akci vyplaval míč na malém vápně u jeho nohou, s čímž si šikovně poradil a překonal gólmana. Po pauze měl blízko i k asistenci, to by však Olayinka nesměl jeho nahrávkou pohrdnout.

Střední záložník - Pavel Bucha (Mladá Boleslav)

Velmi aktivní od úvodu, kdy vyslal střel a rozdal pár dalších zajímavých přihrávek. Skóroval chvíli před třicátou minutou, kdy využil Hubínkova pasu a napálil míč pod břevno. Další trefu přidal po pauze, kdy zase využil asistence Mešanoviće a zvýšil na konečných 6:0.

Levý záložník - Lukáš Provod (Slavia)

Poprvé se představil v dresu Slavie, když přišel na hřiště pětadvacet minut před konce, a debut mu sedl výborně. Už po několika minutách mu nabil další nováček Hora a Provodova přízemní rána k bližší tyči rozvlnila síť.

Útočník - Benjamin Tetteh (Sparta)

V úvodních okamžicích zápasu poslal letenský celek do vedení, když využil chyby bránícího hráče a z malého vápna procpal míč za Dostálova záda. Ještě než uběhlo dvacet minut, stihl vyseknout nadějné nůžky a především vybojovat Kangou proměněnou penaltu.

Útočník - Nikolaj Komličenko (Mladá Boleslav)

Vybojovaná penalta a dva góly. Ruský útočník v naší lize nadále řádí. Po Treglerově zákroku na jeho osobu otevřela Boleslav skóre z penalty, před ochodem do kabin propálil Boháče v souboji tváří v tvář. A krátce po návratu z nich se trefil znovu, využil totiž chybné rozehrávky Příbrami.

Útočník - Muris Mešanović (Mladá Boleslav)

V desáté minutě se ujal exekuce pokutového kopu, jenž s přehledem proměnil a otevřel skóre utkání. Po pauze číhal správně na Budínského centr, který zblízka dostal do sítě rovněž a ještě si připsal asistenci na gól Buchy, na jehož náběh si šikovně počkal.

Co by vám nemělo uniknout

Těžko říct, jak se Davidu Hovorkovi povedlo spálit gólovou příležitost v šesté minutě zápasu proti Slovácku. Naštěstí jej to vzhledem k hladkému vítězství nemuselo mrzet. Na videu v čase 0:33.

První zápas za České Budějovice odehrál po svém návratu do českých končin Tomáš Sivok, bohužel pro něj s neslavným koncem. Nejenže Jihočeši na Baník nestačili a po zásluze prohráli, jejich stoper si navíc v závěru vykoledoval za protesty druhou žlutou kartu.

Také něco z obranných hrubek. Defenziva Slovácka neměla čisté svědomí ani u úvodní slávistické branky, tu druhou jim ale Patrik Šimko doslova daroval. Po Porcalově zákroku přihrál míč přímo na kopačky Coufala, který už měl snadnou práci.

Ještě komičtěji vypadala minela zlínského stopera Azackého, který na vlastním malém vápně promáchl a doslova vybídl Tetteha ke skórování.

O trochu jiných věcech než řízeném utkání zřejmě přemýšlel sudí v duelu mezi Teplicemi a Libercem. Vondrášek na kraji vápna evidentně podrazil Malinského, píšťalka ale zůstala němá.