Vzpoura outsiderů aneb Události 9. kola FORTUNA:LIGY

30.11.2020 21:15 - Názory a komentáře
Dvougólový Tomáš Poznar (© fcfastavzlin.cz)

Minulostí už je poslední listopadové kolo nejvyšší české soutěže, které přineslo hned několik překvapivých výsledků. Z favoritů totiž v sedmi zápasech dokázaly zvítězit jen Sparta a Slovácko.

Úspěchy outsiderů se většinou rodí díky zabezpečené obraně, tím pádem se nejednalo zrovna o oku lahodící zápasy. Více než dvě branky padly pouze v Příbrami a na Slovácku, bez branek pro změnu skončilo utkání v Českých Budějovicích.

Netradiční je také naše jedenáctka kola, které dominovali hráči z jihu Moravy. Čtyři zástupce vyslalo Slovácko, o jednoho méně Zlín a dalšího přidala brněnská Zbrojovka. Kromě nich v ní můžete najít ještě dva pardubické hráče a jednoho příbramského.

Zápas kola

Slovácko - Opava

Nejgólovější utkání kola bylo k vidění v Uherském Hradišti. Domácí tým tam přehrál Opavu 3:1, přičemž všechny čtyři branky padly v první půlhodině. Nejprve se za Slovácko prosadili Hofmaann, Sadílek a Petržela, skóre pak korigoval Holík.

Gól kola

1. David Huf (Pardubice)

Z toho mála branek, které v uplynulém kole padly, nebyl moc velký výběr do naší hitparády. Huf a Vávra by se ale do nejlepší trojice dostali snad ve většině kol, obzvláště obstřel pardubického útočníka stál opravdu za to.

2. Stanislav Vávra (Příbram)

3. Tomáš Poznar (Fastav Zlín)

Jedenáctka kola

Brankář - Stanislav Dostál (Fastav Zlín)

Na vítězství Ševců v Karviné měl velký podíl, když zneškodnil všech sedm na bránu letících střeleckých pokusů soupeře. Blýskl se zejména v závěru první půle, kdy výtečně vyběhl proti Ndefemu, po přestávce zase vychytal hlavičkujícího Gubu.

Pravý obránce - Petr Reinberk (Slovácko)

Ačkoliv se do statistik utkání nezapsal, pomohl svému týmu k úspěchu v ofenzivě i defenzivě. Zastavil několik nebezpečných akcí opavského týmu, sám naopak několik zajímavých situací před Fendrichovou brankou dokázal vytvořit.

Střední obránce - Stanislav Hofmann (Slovácko)

Ve čtrnácté minutě otevřel skóre, čímž spustil gólostroj. Dostal se k od břevna odraženému míči, který do poloodkryté klece v pohodě doklepl. Obrana sice pod jeho vedením jednou inkasovala, na vítězství Slovácka to ale nic nezměnilo.

Levý obránce - Tomáš Čelůstka (Pardubice)

Aktivní byl zejména v úvodu, kdy nejprve zajímavě centroval, následně po odebrání míče soupeři rozběhl protiútok. V závěrečné čtvrthodině pak několikrát nebezpečně přihrával do vápna, čehož ale spoluhráči nedokázali zužitkovat.

Pravý záložník - Youba Dramé (Fastav Zlín)

Asistoval u obou zlínských gólů v úvodní desetiminutovce. Nejprve se dostal k odraženému míči, který vracel hlavou do nebezpečného prostoru, jen o pár okamžiků později ukázal své nahrávačské kvality znovu.

Střední záložník - Jakub Šural (Zbrojovka Brno)

Tohle střídání v úvodu druhé půle trenéru Machálkovi vyšlo. Šural se totiž stal hlavním hrdinou a po dlouhé době prvním ligovým střelcem do sítě Slavie, když se v závěru základní hrací doby dostal k tečovanému rohu a uklidil balón do sítě.

Střední záložník - Marek Havlík (Slovácko)

Po čtvrtině utkání ukázal své výtečné kopací schopnosti, když centrem na zadní tyč našel skórujícího Sadílka. Krátce po pauze nebyl daleko od druhé asistenci, tentokrát ale jeho povedený nákop za obranu na poslední chvíli vyboxoval Fendrich.

Levý záložník - Lukáš Sadílek (Slovácko)

Podílel se už na prvním gólu, když právě jeho tečovaný centr skončil na břevně, z následné dorážky pak padla branka. Druhou radost mužů z Uherského Hradiště sám způsobil, když využil Havlíkova centru a tváří v tvář brankáři uspěl.

Útočník - David Huf (Pardubice)

Na hřiště přišel až na posledních pětadvacet minut, přesto zanechal nesmazatelnou stopu. Jeho první střelecké pokusy cíl nenašly, v závěru ale dostal možnost rozehrávat přímý kop. Ten nejprve kopnul do zdi, odražený míč ale už dokázal dostat mezi tři tyče.

Útočník - Tomáš Poznar (Fastav Zlín)

Před týdnem rozhodl o vítězství nad Plzní, na hřišti Karviné byl opět jediným střelcem zápasu, tentokrát se dokonce prosadil dvakrát. Hned po půlminutě přízemní střelou otevřel gólový účet utkání, v deváté minutě zakončil do prázdné brány.

Útočník - Radek Voltr (Příbram)

Výrazně se zasadil o obrat proti Mladé Boleslavi a první příbramské vítězství v sezoně. Mikulcem vyražený centr nejprve dokázal dorazit do sítě, o deset minut později pak předal míč Vávrovi, který rozhodl o vítězi utkání.

Nemělo by vám uniknout

Nicolae Stanciu to proti Brnu zkusil komickým způsobem, rozhodčí to zcela pochopitelně jako faul nevyhodnotil.

Úsměvný byl i způsob, jakým dopravilo míč do brány Slovácko. Centr z pravé strany si Žídek přizvedl do vlastního břevna, na zbytek se pak podívejte sami.

To ale nebyl konec kuriózním brankám v Opavě. Po hrubce brankáře Bajzy přišel k brance jako slepý k houslím i Holík.

Jestli si slávisté slibovali, že s Petarem Musou dostanou lepšího zakončovatele než Tecla, tak nedělní zápas je moc nepřesvědčil. Musa během dvou minut zahodil dvě obrovské šance. Nejprve (čas 2:44) zahodil tutovku po Stanciuově přihrávce...

Vzápětí nezužitkoval ani další samostatný únik.

Zachyceno na sociálních sítích

Malá odbočka k evropským soutěžím, nicméně Juliš se prosadil i o víkendu.

Plzeňský zmar v Budějovicích asi nejlépe dokumentuje toto video.

Někdy chyba ve jméně bolí více než jindy.

Tomáš Řepka se zřejmě navezl do dalšího průšvihu...

Bohužel, v pohodě lidi už Hejkal nepovede.

VAR v akci

S nadsázkou můžeme říci, že VAR byl v uplynulém kole "k ničemu". Do hry výrazněji zasáhl dvakrát, přičemž pokaždé potvrdil původní výrok sudího. V Teplicích sudí přezkoumával potenciální penaltu po pádu Krejčího.

Stejně tak videoasistent nezměnil verdikt v Karviné při gólu domácích, to ale udělal Papadopulos, který se přiznal, že tečoval balón. Čas 2:12.

Změny v tabulce

Z prvních čtyř týmů hned tři ztratily, což znamená další zdramatizování soutěže. Mezi pražskými "S" jsou už zase pouhé dva body, tentokráte ve prospěch Slavie. O vítězství za Spartou se vyskytuje Olomouc, které šlape na paty Plzeň.

Mezi pátým a desátým místem je pak rozdíl pouhých tří bodů, a aby situace nebyla málo zamotaná, tak tři z týmů v této skupině mají zápas k dobru. Peloton vede Zlín těsně před Pardubicemi a Slováckem, které má stejně jako Jablonec s Libercem před sebou odložené utkání. Na rozdíl od Karviné, která po dvou porážkách vypadla z horní poloviny tabulky.

Týmy mimo první desítku jsou pak odstupňované po dvojicích. Deset bodů mají Bohemians a České Budějovice, o dva méně Baník s Mladou Boleslaví. Půjdeme-li o další dva body níže, najdeme Teplice a Brno, na samotném dně pak jsou Opava s Příbramí.