Plzeň není Celtic aneb Události 7. kola FORTUNA:LIGY

09.11.2020, 20:04
Názory a komentáře
Po více než měsíční pauze zaviněné vládními opatřeními se znovu rozběhla nejvyšší česká fotbalová soutěž. Úvodní víkend měl jako vrchol jeden z největší taháků sezón, který se však brzy změnil v jednoznačnou záležitost. Plzeň si totiž po skvělém výkonu poradila s matnou Spartou.

Ta tak už není v tabulce na první příčce, vystřídal ji celek z druhého břehu Vltavy, Slavia. Ta po vydařené první půli s Mladou Boleslaví rovněž zapadla do průměru, vítězství si ale ustrážila. Koronavirem zmítaný třetí účastník evropských pohárů si pak poradil s Teplicemi.

Na formu před přestávkou navázal i nováček z Pardubic, jenž zdolal Opavu a je tak spolu se Slavií jediným týmem, jenž má tři vítězství v řadě. Povinné vítězství si připsal Baník, jenž uspěl v Příbrami jednoznačným výsledkem.

Zápas kola

Viktoria Plzeň-Sparta Praha

Hlavní hit kola přinesl jednoznačné vítězství Plzně, o kterém se rozhodlo prakticky už v první půli. To se totiž prosadili postupně Bucha, Ondrášek a Hejda. Co na tom, že první jmenovaný v závěru zahodil penaltu, hosté už se zmohli jen na čestnou trefu v podání mladšího z Krejčích.

Gól kola

1. Tomáš Zajíc (Baník Ostrava)

Častokrát této rubrice dominují parádně trefené střely z větší vzdálenosti nebo výstavní voleje, nyní ale tyto branky hravě zastínil ostravský Zajíc. Ten převzal míč, přičemž si poradil s pěticí protihráčů a nakonec i brankářem a do poloprázdné hrány zakončil.

2. Zdeněk Ondrášek (Viktoria Plzeň)

3. Daniel Trubač (Teplice)

Jedenáctka kola

Brankář - Milan Knobloch (Slovan Liberec)

Záskok za Nguyena skvělým výkonem napomohl k překvapivému zisku tří bodů. Inkasoval jen po výtečné Trubačově ráně, naopak po hodině hry udržel Liberec ve vedení chycením penalty. Následně vyrovnal svůj souboj s Trubačem a tváří v tvář vychytal i Řezníčka.

Pravý obránce - Martin Fillo (Baník Ostrava)

Udržet čisté konto nebylo proti v deseti hrajícímu nejhoršímu celku ligy zas tak složitým úkolem, Fillo však předváděl výtečný výkon, a to i v ofenzivě. Vše korunoval po necelé hodině hry, kdy to byl právě jeho centr, který vedl k prvnímu gólu a odšpuntování střelecké hitparády Baníku.

Střední obránce - Taras Kačaraba (Slovan Liberec)

Kromě tradičně jistého výkonu dozadu přidal ukrajinský stoper i nadstavbu směrem dopředu. A to zejména ve čtrnácté minutě, kdy si naskočil na rohový kop a hlavičkou otevřel skóre zápasu. O chvíli později chybělo jeho pokusu jen pár centimetrů.

Střední obránce - Lukáš Hejda (Viktoria Plzeň)

Měl lví podíl na tom, že se Sparta prakticky nedostávala nejen do gólových příležitostí, ale i nebezpečných prostorů. Vstřelil navíc gól do šatny, když se dokázal zorientovat po rohovém kopu a špičkou nasadil Nitovi jesličky, čímž zvýšil na 3:0.

Levý obránce - David Limberský (Viktoria Plzeň)

Přestože už delší dobu se hovoří o tom, že by jej Plzeň měla nahradit, Limberský stále dává důvody k tomu, aby zůstal v základní sestavě. Tentokráte zazářil zejména svou tradiční šajtlí, kterou asistoval na Ondráškův gól.

Pravý záložník - Emil Tischler (Pardubice)

Během prvního poločasu měl na svědomí snad jedinou větší šanci Pardubic, když vyslal do šance Surzyna. Po přestávce zase pobídla Cadua, nakonec ale musel o vítězství rozhodnout sám. Našel si Surzynův centr a akrobatickým způsobem zakončil.

Střední záložník - Aleš Nešický (Slovan Liberec)

V úvodu byl první, kdo prověřil Grigara, načež měl prsty i v jeho překonání. Právě on totiž rozehrál gólový roh na Kačarabovu hlavu, stejně tak prováděl i další standardku, jež rezultovala v šanci. Ve druhé půli už tolik vidět nebyl, v té první ovšem Slovanu výrazně pomohl.

Střední záložník - Aleš Čermák (Viktoria Plzeň)

V nejsledovanějším klání víkendu sehrál klíčovou roli, neboť připravil dvě ze tří branek svého týmu. Nejprve vystihl nepřesnou Plechatého rozehrávku a vyslal do gólovky Buchu, před pauzou zase zahrával rohový kop, jehož využil Hejda.

Levý záložník - Peter Olayinka (Slavia Praha)

Navázal na perfektní výkon ze zápasu proti Nice a už v sedmé minutě poslal Slavii do vedení, když si s vybíhajícím gólmanem poradil přesným obstřelem. Aktivní výkon předváděl i nadále, získal na sebe několik faulů a dostal se i do šancí, které už však proměnit nedokázal.

Útočník - Tomáš Zajíc (Baník Ostrava)

Jediný dvougólový střelec uplynulého kola. Při první brance se dá hovořit i o štěstí, neboť tečovaný centr mu přistál na hrudi, od níž se odrazil za Melicharova záda. Druhá trefa naopak byla naprosto parádní, když si Zajíc gól vypracoval několika kličkami zcela sám.

Útočník - Zdeněk Ondrášek (Viktoria Plzeň)

Vstřelil výstavní gól, když z voleje napálil míč mimo dosah Nity. Kritizován ale bývá spíše za svůj přínos v mezihře, tentokráte ale všechny umlčel. Bojovným a obětavým výkonem dával zabrat všem třem sparťanským stoperům, vybojoval si i několik šancí.

Nemělo by vám uniknout

Malou kaňkou na jinak výborném výkonu Plzně byla zahozená penalta. Pavel Bucha ji zahrál naprosto lajdácky a nechal vyniknout připraveného Nitu.

Hlavním viníkem porážky Příbrami s Baníkem byl Olivier Kingue. Ten dostal už ve druhé minutě první žlutou kartu, po vlastní chybě pak fauloval po druhé a už po čtyřech minutách musel odejít do sprch.

Ještě hůře než na výše přiloženém videu Bucha zahrál penaltu Jakub Řezníček, který přízemní ranou doprostřed pravděpodobně připravil svůj tým o body.

Červenou kartu tak trochu z frustrace si nechal dát teplický Vondrášek, který tvrdým způsobem v nastavení srazil unikajícího Matouška. Na videu v čase 3:41.

Zachyceno na sociálních sítích

V jednání o výjimce pro FORTUNA:LIGU byl (jemně řečeno) nepořádek.

Tentokráte ale navíc měla jen osm protivníků.

Podle některých ale bylo na straně Plzně dokonce více než čtrnáct lidí.

Vysvětlena je i záhada jabloneckého propadáku.

VAR v akci

Až na druhý pokus si připsal asistenci Surzyn - Pardubičtí se sice dožadovali gólu už o tři minuty dříve, než se dočkali, pomezí i VAR ale byli toho názoru, že míč za brankovou čarou nebyl. Čas 1:40.

Jen na chvíli mohl mít ze svého leteckého počinu radost Jan Rezek. Původně odpískaná penalta totiž byla po zhlédnutí videa zrušena a Rezek navíc uviděl žlutou kartu. Podívat se můžete v čase 1:33.

Od času 1:55 se podívejte, kterak si Taras Kačaraba srazil Moulisovu přihrávku do brány. Bylo ale zjištěno, že přihrávající hráč stál v ofsajdu a trefa nebyla uznána.

V 2:36 zase bez jakéhokoliv povšimnutí protihráčů zahrál v pokutovém území rukou Hromada, na rozdíl od teplický útočníků byl ale VAR pozorný a prohřešek zaznamenal.

Změny v tabulce

K nejdůležitější změně došlo na samém vrcholu tabulky, kde se vystřídala pražská "S" a novým lídrem je tak Slavia před Spartou. Třetí místo udržela Plzeň, čtvrté i přes remízu se Slováckem (jediná plichta víkendu) Olomouc. Ta má za sebou dva třináctibodové celky, Liberec a Pardubice.

Podobným překvapením jako Východočeši jsou Karvinští, kteří po další výhře drží sedmé místo. Přeskočili totiž neúspěšný Jablonec, na který se na rozdíl jednoho bodu dotáhl Zlín. Alespoň do první desítky se už dostal Baník, jenž má shodný bodový zisk jako Slovácko. Dvanáctá je pak o bod pozadu Bohemka.

Nyní se dostáváme k těm nejméně úspěšným. Nejlepším ze spodní třetiny jsou šestibodové Teplice, jen o remízu pozadu se nachází Opava a možná největší zklamání dosavadního průběhu Mladá Boleslav. Na sestupových příčkách aktuálně bojují Zbrojovka, České Budějovice a Příbram.