Stále nezkrocený Hora a další události 27. kola FORTUNA:LIGY

09.04.2019, 12:59
Názory a komentáře
Základní část FORTUNA:LIGY se nezvratně blíží ke konci a blížící se nadstavba se oproti předchozím ročníkům projevuje i na výsledcích. Na rozdíl od dřívějších sezón letos nepozorujeme žádnou závěrečnou vzpouru týmu bojujícího o záchranu a všichni favorité si tudíž pohlídali vítězství.

Tabulka už se poměrně vykrystalizovala a většina otazníku ohledně rozdělení do skupin se zdá býti vyřešená. Baník Ostrava si připsal poměrně hladké vítězství nad Teplicemi, za které se neprosadil nikdo jiný než Hora, a díky zaváhání několika týmů za ním má na sedmou příčku náskok již pěti bodů.

Vypadá to tedy, že se ve zbývajících třech kolech bude bojovat jen o šesté místo, na které se tlačí hned pět kandidátů. Ti už si nemusí příliš hlídat záda, neboť jejich nejbližší pronásledovatelé z Opavy a Uherského Hradiště prohráli a dotáhnutí pětibodové ztráty pro ně bude velmi tvrdým oříškem.

Zápas kola

Dukla - Slavia

Náročný zápas byl tím posledním, co slávisté před Chelsea potřebovali, a podle toho se také zařídili. Ani ne po pětadvaceti minutách bylo hotovo, když se trefili po Škodově geniální přihrávce Masopust, po hrubce Dukly Stoch a po jeho centru skákavou střelou Hušbauer. Ten zvyšoval na čtyřgólový rozdíl, až pak armádní klub korigoval skóre, které v závěru znovu navýšil Souček. Nutno dodat, že i domácí měli několik zajímavých příležitostí a takto drtivý výsledek neodpovídá průběhu utkání.

Gól kola

1. Šimon Falta (Olomouc)

Zápas Sigmy s Karvinou se přeléval ze strany na stranu, podruhé poslal do vedení Olomouc luxusním způsobem Falta. Postavil se k přímému kopu z pětadvaceti metrů a levou nohou zakroutil míč nechytatelně do šibenice.

2. Josef Hušbauer (Slavia)

3. Jakub Hora (Teplice)

Jedenáctka kola

Brankář - Jan Šeda (Mladá Boleslav)

Několika dobrými zákroky pomohl Středočechům ustát tlak Bohemians ve druhé půli. Prvních pár zákroku, byť jednoduchých, si připsal již před pauzou. Po ní vyřešil nebezpečnou skrumáž před svou bránou, načež skvělým zákrokem vychytal Vaníčka. Čisté konto si definitivně pojistil v nastavení, když chytil střelu po dalším zajímavém závaru Klokanů.

Pravý obránce - Martin Sladký (Olomouc)

Prvnímu obdrženému gólu mohl možná zabránit jinam hozeným autem, s druhým neměl dočinění. Jako jeden z mála obránců v tomto kole přidal i nadstavbu dopředu, a to asistencí na vítězný gól. Po rohovém kopu se dostal k odraženému míči a našel přesnou hlavu Jakuba Yunise.

Střední obránce - Roman Hubník (Plzeň)

Spolehlivým výkonem se postaral o veledůležitou plzeňskou nulu, díky níž se Viktoria stále drží v boji o titul. Po čtvrthodině hry byl nedaleko trefy, neboť střela levačkou mu sedla náramně.

Levý obránce - Jiří Fleišman (Ostrava)

Z pozice kapitána byl již tradičně lídrem obranné řady Baníku. Při brance Teplic možná mohl lépe pokrýt Horu, tomu ale střela sedla parádně. Poté už dominoval v osobních soubojích, po rohu byl i blízko vstřelení gólu, dopředu se tlačil nadále.

Pravý záložník - Ruslan Mingazov (Příbram)

Povedeným závěrem prvního a začátkem druhého poločasu zařídil vítězství Příbrami nad Opavou. Nejdříve byl podceněn obranou Slezanů a i přes svůj nevelký vzrůst hlavou skóroval po Nového přímém kopu, následně střílenou přihrávkou našel před brankou zcela osamoceného Fantiše, jenž se rovněž prosadil.

Střední záložník - Josef Hušbauer (Slavia)

Dva góly a jedna asistence jsou solidním počinem někdy již zatracovaného záložníka. V poločase prvním prudkou střelou o zem pravděpodobně definitivně zlomil Duklu, v tom druhém přidal další branku a v samotném závěru navíc z rohu asistoval přesně na hlavu Tomáše Součka.

Střední záložník - Miroslav Stoch (Slavia)

V osmnácté minutě ukončil svůj jarní gólový půst, když využil chyby obrany domácích. Masopust mu po ní přihrál do poměrně ostrého úhlu, Stoch ale propálil brankáře Radu mezi nohama a krátcí na jeho pokus byli i dobíhající obránci. O chvíli později přihrával na gól Hušbauerovi.

Levý záložník - Šimon Falta (Olomouc)

Díky standardním situacím se stal hlavním strůjcem olomouckého vítězství. Nejprve po devadesáti sekundách hry našel z rohového kopu hlavu Jemelky, který otevřel skóre, na konci prvního poločasu se sám postavil k přímáku, který poslal nechytatelně do sítě.

Útočník - Nemanja Kuzmanović (Ostrava)

Po Granečného zblokované střele se ve vápně nejlépe zorientoval a volejem z otočky i za pomoci štěstěny překonal Grigara. Jen o několik chvil později si naběhl na Diopův pas za obranu a ačkoliv měl míč na dlouhou nohu, poslal jej za záda brankáře, díky čemuž se stal klíčovým hráčem Baníku.

Útočník - Milan Škoda (Slavia)

Dostal se do dvou šancí, ve kterých neuspěl, jeho hlavní podíl na vítězství ale spočíval ve vytváření gólových příležitostí. Především asistence na úvodní gól byla na jeho poměry velmi netradiční, hodná špílmachra. Z hloubi pole vyslal vysokým míčem Masopusta, který se v šanci nemýlil. Ve druhé půli po Součkově břevnu hlavou přihrál na druhou branku Hušbauera.

Útočník - Antonín Fantiš (Příbram)

Prosadil se poprvé na jaře, a to nemuselo zůstat u jedné branky. Ale popořadě. V úvodu druhého poločasu si dobře našel prostor a gólově využil pobídky Mingazova. Mohl se prosadit i podruhé, tentokrát do odkryté klece, avšak ještě před ním odehrál Hellebrand míč do vlastní brány.

Zajímavosti

Asistence Josefa Hušbauera byla jeho padesátou v nejvyšší soutěži.

Stopadesátý zápas oslavil nulou v podještědském derby Vlastimil Hrubý. Zároveň nelovil míč ze sítě už více než 300 minut.

Do velké formy se na jaře dostal Jakub Hora. Ten se prosadil popáté v řadě, jeho jedenáct gólů v sezóně už je více než dvojnásobek branek v jeho dosud nejlepším ročníku.

Kontroverze

Ačkoliv vliv na výsledek tato situace neměla žádný, mohla a měla se na Spartě kopat penalta.

Throwback to MOL Cup. Tento způsob losu zdá se mi poněkud nešťastným.

Vtipné momenty

Jediným střelcem podještědských derby v této sezóně mohl být Taras Kačaraba. Do vlastní sítě.

Co se nepovedlo jemu, to zvládli hráči během zápasu Příbram-Opava hned dvakrát. Obzvláště Aleš Hellebrand prokázal instinkt zabijáka

Zachyceno na sociálních sítích

Dukla bojuje o holé přežití. Bez Franze, bez Pulpita. Těžký úkol.

Debata o penaltě za stažení tentokráte nebyla tak hlasitá v podání fanoušků, faulující Marek Havlík z jejího odpískání ale potěšen nebyl.

Viktoriáni se do Uherského Hradiště nevydali zrovna ve vysokém počtu.

Nevinná informace, nebo nenápadné rýpnutí? Bod pro účet Liberce.