Sparta zpět na čele aneb Události 3. kola FORTUNA:LIGY

15.09.2020, 13:06
Názory a komentáře
Po reprezentační pauze se zpět do akce v rámci třetího kola vrátilo všech osmnáct týmů FORTUNA:LIGY. Díky bojovnému výkonu Pardubic došlo hned ke dvěma premiérám - Slavia ztratila první body v tomto ročníku a její rival Sparta je do čela ligy dostala poprvé od roku 2016.

Kontroverzním způsobem byly rozhodnuty hned dvě utkání tohoto víkendu. Jak to bylo s brankou Hejdy, to už asi nikdo nikdy nezjistí, každopádně díky němu Plzeň porazila Mladou Boleslav. Stejně tak těžko říci, zda první gól Slovácka v Teplicích byl opravdu gólem.

Vzhledem k vyrovnaným a atraktivním zápasům také máme v našem článku nezvykle pestrou nejlepší sestavu kola - jedenáct hráčů vzešlo hned z osmi zápasů a deseti klubů. Bez zastoupení je pouze duel Teplic se Slováckem, dvojnásobnou účast pak má liberecký Slovan.

Zápas kola

Karviná-Sparta Praha

Sedm gólů, řádění talentovaného Hložka a především velký obrat - to bylo k vidění v Karviné. Domácí po trefě Papadopoulose a vlastenci Lischky vedli už o dvě branky, ještě do pauzy ale srovnali Hložek s Dočkalem. Ve druhé půli pak nakonec jednoznačné vítězství Sparty zařídili Krejčí, znovu Hložek a Kozák.

Gól kola

1. Adam Hložek (Sparta Praha)

Králem gólové hitparády je mladý sparťanský útočník, který tu klidně mohl mít dvě trefy. Tou nejpohlednější zahájil velký obrat Sparty v Karviné, když si po čtyřiceti minutách poradil s obráncem a tvrdou ranou o břevno skóroval.

2. Jhon Mosquera (Slovan Liberec)

3. David Houska (Sigma Olomouc)

Jedenáctka kola

Brankář - Petr Mikulec (Mladá Boleslav)

Nemůže sice mít úplně čisté svědomí u prvního inkasovaného gólu, avšak několikrát zase Boleslav od pohromy zachránil. Hned v úvodu vychytal tutovku Káčera, před pauzou zase zastavil Kopice. Blýsknul se i ve druhé půli proti Hejdovi.

Pravý obránce - Martin Nový (Příbram)

Možná nejlepší hráč důležitého duelu dvou loni nejhorších celků. Kromě několika zdařilých obranných zákroků, kombinací a centrů se zaskvěl po necelé hodině hry, kdy našel centrem Emmanuela Antwiho, jenž poslal Příbram do vedení.

Střední obránce - Lukáš Hejda (Viktoria Plzeň)

Nejenom, že si poměrně s přehledem odváděl své obranné povinnosti, ale přidal tomu i nadstavbu dopředu. Jeho první povedená hlavička sice ještě ztroskotala na brankáři, napodruhé už se ale prosadil a rozhodl o vítězství Viktorky.

Střední obránce - Martin Koscelník (Slovan Liberec)

Na zápas na jihu Čech bude vzpomínat rád, neboť kromě povedeného výkonu a asistence po něm podepsal novou smlouvu. Do statistik se zapsal krátce po návratu ze šaten, kdy našel přesně hlavu Rabušice, jenž navýšil vedení Slovanu.

Levý obránce - Jaroslav Zelený (Jablonec)

Už v prvním poločase se mohl gólově prosadit, po Ladrově pasu ale zakončoval v hodně nepřirozené pozici. Slavil tak až po hodině a čtvrt, kdy k němu Laštůvka vyrazil Schranzovu ránu a Zelený s dorážkou slavil úspěch.

Pravý záložník - Emil Tischler (Pardubice)

V Rakousku narozený pardubický křídelník se velkou měrou zasloužil o zisk cenného bodu proti Slavii. Dokázal totiž otevřít skóre, když obral o míč Hovorku a povedeným lobem pak přehodil Koláře.

Střední záložník - Cheick Condé (Fastav Zlín)

Při důležitém vítězství Zlína v jihomoravském souboji proti Brnu se blýsknul hned dvěma asistencemi. Po čtvrtině utkání nejprve odcentroval na skórujícího Fantiše, nedlouho po pauze pak pomohl vrátit ševce do vedení pasem na Jiráčka. Mezitím ještě vybojoval červenou kartu pro Štepanovského.

Střední záložník - David Houska (Sigma Olomouc)

Hlavní strůjce překvapivě jednoznačného olomouckého vítězství proti Klokanům. Krátce před přestávkou zdařilou šajtlí poprvé změnil stavu utkání, po pauze jeho další trefě zabránilo břevno. Přeci jen se ale Houska další radosti dočkal, když proměnil pokutový kop.

Levý záložník - Jhon Mosquera (Slovan Liberec)

Kolumbijský ofenzivní hráč se v Budějovicích dotáhl na čelo tabulky střelců. Nutno dodat, že velmi šťastným způsobem, když za Drobného záda zapadl jeho původně zamýšlený centr. V závěru mohl přidat i druhý gól, to už jej ale gólman výtečným zákrokem vychytal.

Útočník - Adam Hložek (Sparta Praha)

Jednoznačně nejlepší hráč atraktivního duelu v Karviné. Nejvíce o sobě dal vědět dvěma brankami - tou první, velmi pohlednou, započal jízdu Sparty, později ve druhé půli zvyšoval už na 2:4. Nechybělo mnoho, aby dovršil hattrick nebo si připsal i nějakou tu asistenci.

Útočník - René Dedič (Opava)

Sotva přišel na hřiště, skóroval. Až dvacet minut před koncem byl Dedič vyslán do hry a hned protáhl svou hlavičkou Melichara, následnou dorážku už usměrnil do sítě. Za krátkou dobu tak dokázal Slezanům zajistit velmi cenný bod.

Nemělo by vám uniknout

Namísto penalty si Nicolae Stanciu svým pádem vykoledoval jenom žlutou kartu z rukou Pavla Královce.

Krátce na to se pardubičtí fotbalisté dostali do vedení, k čemuž jim pomohlo obrovské zaváhání Hovorky, jehož využil Tischler.

Slávisté nebyli daleko od toho, aby východočeskému soupeři darovali další gól, Kolář však nakonec před Ewertonem míč ukopl.

Chtělo by se napsat, že zlínský Jawo zakončení ve velké šanci zpackal, jenže to zmíněné zakončení ani nepřišlo...

Velké emoce vyvolal otevírací gól Slovácka v Teplicích. Ten měl na svědomí Kohút, podle domácích a i mnohých fanoušků ale balón brankovou čáru nepřešel. Videorozhodčí nebyl na stadionu přítomen.

Sparťanský stoper předvedl v Karviné jednu z těch opravdu nepovedených rozehrávek.

Zachyceno na sociálních sítích

Jen jestli přestup k rivalovi nebude někomu vadit...

Petru Radovi bychom mohli založit vlastní rubriku - tentokráte se vyjádřil k boukmejkrům.

Nebo že by se vloudil klokaní šotek?

Petr Ševčík takto při rozhovorech doslova působí.

Legenda Sparty!

VAR v akci

Jako hodně kontroverzní se jeví rozhodující gól Plzně s Mladou Boleslaví. Ani VAR ale nedokázal zjistit, že by Hejda stál v ofsajdovém postavení.

V Jablonci musel VAR do akce už v šesté minutě. Nedovolený zákrok na Schranze však nezjistil a penalta se nekopala. Čas 0:35.

Změny v tabulce

Jediným stoprocentním týmem ligy je pražská Sparta, která se také vyhoupla do čela ligového pelotonu. Jejími nejbližšími pronásledovateli je stále neporažené trio Slavia, Slovácko, Jablonec, které disponuje sedmi body.

Dvě výhry a jednu porážku mají na kontě Liberec, Zlín, Olomouc a Plzeň, přičemž všechny tyto týmy dokázaly v uplynulém kole zvítězit. To se naopak nepovedlo nikomu z trojice čtyřbodových celků. Karviná s Bohemkou odešly s prázdnou, Pardubice uhájily bod.

Nejhorším týmem, který už vyhrál, jsou Teplice. Na úspěch nadále čekají ostravský Baník, Opava, Příbram, Brno, České Budějovice a Mladá Boleslav. Muži z města automobilky navíc na bodovém kontě už jako jediní mají nulu.