Jak je důležité míti Součka aneb Události 13. kola FORTUNA:LIGY

23.10.2019, 10:29
Názory a komentáře
Celý národ a slávisté zejména už netrpělivě vyhlíží večerní zápas Barcelony v Edenu, předtím se však ještě pojďme podívat, co se o víkendu událo v ligové soutěži. Sešívaní se totiž na vítězství proti Příbrami pořádně nadřeli a museli otáčet nepříznivý stav, zato pronásledující viktoriáni neměli s Baníkem mnoho problémů.

Na třetím místě se díky vítězství ve Zlíně drží Mladá Boleslav, která navíc odskočila nejbližším pronásledovatelům. Kromě Ostravy totiž ztratil i Jablonec, který si ze sousedního Liberce přivezl i bod, a na tuto dvojici se naopak dotáhlo Slovácko, jež i v deseti uhájilo vítězství v bratrovražedném souboji Šašinků. Na rozdíl od bitvy Škodů se zde radoval ten mladší.

První polovinu tabulky uzavírají Sparta a Teplice, jejichž vzájemný souboj skončil nerozhodně. Olomouc totiž překvapivě prohrála v zajímavém duelu s Českými Budějovicemi. Jen jeden duel se odehrál uvnitř spodní šestky, v něm poslední Opava nestačila na Bohemians.

Zápas kola

Liberec-Jablonec

Hned na úvod třináctého kola bylo na programu podještědské derby, které nakonec nabídlo první branky. Jablonečtí zásluhou Sýkory vedli po povedeném prvním poločase, krátce po pauze se strhla přestřelka. Na Mikulovo vyrovnání bleskově odpověděl Kratochvíl, aby o pět minut později znovu srovnal Pešek.

Gól kola

1. Jan Kalabiška (Slovácko)

Přestože se pohlednými brankami prezentovali zejména českobudějovičtí fotbalisté, vítězství putuje na jih Moravy. Střídající Kalabiška podařenou individuální akcí navýšil vedení svého tehdy již oslabeného týmu na dvě branky a pomohl tak k vítězství.

2. Patrik Brandner (Dynamo České Budějovice)

3. Ivan Schranz (Dynamo České Budějovice)

Jedenáctka kola

Brankář - Jan Stejskal (Mladá Boleslav)

Několikrát zlínské hráče bravurně vychytal. Z prvního poločasu stojí za zmínku především zákrok proti Džafićovi, v samotném závěru se blýskl zneškodněním Fantišovi střely, kterou vyrazil z brankové čáry.

Pravý obránce - Jan Mikula (Slovan Liberec)

Slovanu se severočeské derby příliš nepodařilo, Mikula přesto může být spokojený, neboť kromě bodu do tabulky si připsal i gól, teprve čtvrtý ligový v kariéře. Ve skrumáži si našel Hybšův centr a trknul jej za brankářova záda.

Střední obránce - Lukáš Hejda (Viktoria Plzeň)

Spolehlivým defenzivním výkonem napomohl čistému kontu Viktorie a otevírací brankou i k jejímu vítězství. V padesáté minutě využil signálu z rohového kopu a naskočil si na centr z levé strany, který hlavou dostal do sítě.

Střední obránce - Stanislav Hofmann (Slovácko)

Ve středu obrany celku z Uherského Hradiště odvedl výbornou práci a přispěl tak k čistému kontu, i když jeho tým dohrával v početním oslabení. Blýskl se zejména po hodině hry, kdy bravurním skluzem zhatil Janečkovu šanci.

Levý obránce - Adam Hloušek (Viktoria Plzeň)

Nastoupil tentokráte na kraji zálohy a blýskl se hned dvěma asistencemi. Před zahajovacím brankou po standardce zleva centroval do vápna, o deset minut později našel dalším pasem hlavu Michaela Krmenčíka.

Pravý záložník - Patrik Brandner (Dynamo České Budějovice)

Na samotném začátku utkání vybídl ke skórování Ledeckého, neúspěšně. Poté asistoval na první brance Schranzovi, aby se po hodině hry sám dočkal zasloužené odměny v podobě gólu. Všiml si vyběhnutého Reichla a obloučkem jej překonal.

Střední záložník - Tomáš Souček (Slavia Praha)

Vidět byl zejména ve druhé půli. V jejím úvodu střílel mimo, později na sebe však vzal odpovědnost a proměněným pokutovým kopem srovnal stav utkání. Jen o deset minut později už dal sešívaným dvougólové vedení, když hlavou skóroval po Teclově centru.

Levý záložník - Ivan Schranz (Dynamo České Budějovice)

Se dvěma brankami hlavní hvězda duelu v Olomouci. Po dvaceti minutách napřáhl ze své pravé strany ke střele a pohlednou brankou otevřel skóre zápasu, které i ve druhé půli uzavřel, když číhal na centr Čoliće a poslal míč za Reichlova záda.

Ofenzivní záložník - Ondřej Šašinka (Slovácko)

Od začátku patřil mezi nejviditelnější hráče na hřišti. V pětadvacáté minutě vyhraným hlavičkovým soubojem asistoval na gól. Zejména díky tomu mohl slavit úspěch v duelu proti svému bratrovi Jakubovi.

Útočník - Tomáš Zajíc (Slovácko)

Byl pro soupeřovu obranu velkým nebezpečím, už v první desetiminutovce to dvakrát zkoušel. Později už se prosadil, když zprava pronikl do vápna a překonal Hrdličku. Před pauzou gólmana znovu zaměstnal, ten ale jeho hlavičku vyrazil na roh.

Útočník - Michal Škoda (Příbram)

Ještě po hodině hry to vypadalo, že by mohl být za hlavního hrdinu zápasu, a to díky své brance z první půle. Po přímáku, který sám vybojoval, dobíhal Nového od tyče odraženou střelu a ranou o zem ukončil Kolářovu neprůstřelnost.

Co by vám nemělo uniknout

Druhý a vítězný gól Slavie (nebo spíše vlastenec Marka Kodra) vyvolal hněv v příbramských fotbalistech, kteří se domnívali, že by kvůli ofsajdu neměl být uznán.

Diskuze vyvolal také sudí Jiří Houdek, který v Olomouci podle některých pískal v podnapilém stavu. Zda tomu tak skutečně bylo, posuďte sami.

Jednoznačně nejkontroverznějším zápasem kola byl duel mezi Spartou a Teplicemi. Zejména si skláři stěžovali při jediném sparťanském gólu, při němž podle nich útočící hráč nedovoleně atakoval Grigara.

V závěru Frýdek pořádně zatáhl za dres Řezníčka, to však rozhodčího nepřimělo odpískat pokutový kup.

Velmi podezřele vypadalo i Hložkovo zpracování v úvodu druhé půle, sudí ani po zásahu VAR penaltu rovněž nenařídil. Na videu v čase 2:12.