Červená sobota a další události 24. kola FORTUNA:LIGY

12.03.2019, 08:57
Názory a komentáře
24. kolo FORTUNA:LIGY nabídlo souboj prvního se čtvrtým a druhého se třetím, v obou případech z toho vyšly lépe pražské celky. Sparta v sobotním šlágru přejela plzeňskou Viktorku 4:0, stejným poměrem zvítězila o den později i Slavia proti Baníku.

Jednoznačné vítězství si připsal i vršovický soused sešívaných, ten uspěl v Karviné. Klubům z hlavního města pokazila renomé jenom Dukla, která odjela s prázdnou ze Zlína. To byl také jediný z pěti sobotních zápasů, který se obešel bez červené karty. Tu viděli za dvě žluté karvinský Krivák, plzeňský Kovařík a příbramský Antwi, rovnou do sprch se pakoval Janošek ze Slovácka.

Tento víkend nám nabídl i stinnou stránku fotbalu. Do roztržky se dostal Navrátil s opavským fanouškem, jenž ho polil pivem, mnohem vážnější byla situace z Letné, kde došlo i k zatím oficiálně nespecifikovaným zraněním.

Zápas kola

Opava - Slovácko

Důležitý souboj dvou týmů bojujících o desítku nabídl vyhrocené souboje, konfrontace s fanoušky, červenou kartu a především na každé straně dvě branky. Bleskově otevřel skóre Bronislav Stáňa, hosté již v desíti otočili dvěma slepenými góly, v závěru však zabránil třetí porážce Slezanů v řadě Tomáš Smola.

Gól kola

1. Eduard Sobol (Jablonec)

Do konce utkání Jablonce s Teplicemi zbývalo zhruba dvacet minut, když se za nerozhodného stavu dostal míč k Sobolovi, který výstavním halfvolejem rozhodl o zisku tří bodů pro zelenobílé.

2. Bronislav Stáňa (Opava)

3. Michal Sáček (Sparta)

Jedenáctka kola

Brankář - Jan Laštůvka (Ostrava)

Ačkoliv může působit vtipně, že mezi nejlepší patří gólman se čtyřmi inkasovanými brankami, Laštůvka si tuto nominaci zaslouží. Zlikvidoval několik nebezpečných situací, za zmínku stojí především zákroky proti Stochovi. V první půli vychytal jeho pumelici, ve druhé dokonce penaltu. Za obdržené góly nemohl.

Pravý obránce - Michal Frydrych (Slavia)

Čisté konto, gól a tři asistence. To jsou u krajního beka vskutku málokdy vídané statistiky. Frydrych proti svému bývalému klubu chytil šanci v základní sestavě za pačesy a velmi hlasitě si řekl o místo v základní sestavě pro čtvrteční odvetu osmifinále Evropské ligy.

Střední obránce - Lukáš Hůlka (Bohemians)

Výraznou měrou se přičinil k veledůležitému vítězství Klokanů. Kromě toho, že byl součástí pevné defenzivy, pomohl dost i směrem dopředu. Po půlhodině parádním dlouhým pasem vybídl ke skórování Vaníčka, ten však šancí pohrdl. V nastavení prvního poločasu hlavou sám navyšoval vedení Bohemky.

Levý obránce - Matěj Hanousek (Sparta)

Hýřil aktivitou, od začátku do konce řádně provětrával plzeňskou pravou stranu. Vše korunoval před brankou na 3:0, když si dobře naběhl podél postranní čáry a šikovnou přihrávkou vyzval Sáčka ke skórování.

Pravý záložník - Bronislav Stáňa (Opava)

Již po třiadvaceti sekundách z jednoduché pozice zakončil povedenou týmovou akci a poslal Opavu do vedení. Nachomýtnul se i do dalších šancí Slezanů, jako když vyzval k zakončení Řezníčka nebo povedeně přenesl míč na Zapalače.

Střední záložník - Michal Sáček (Sparta)

Skvělý výkon mladého záložníka. Bylo odehráno třicet minut, když se nechal zfaulovat Pačindou a zařídil penaltu. Po přestávce přijal přihrávku od Hanouska a povedenou placírkou na zadní tyč navýšil vedení letenského celku.

Střední záložník - Lukáš Sadílek (Slovácko)

I bez vyloučeného parťáka ze středu zálohy zvládl zápas s přehledem. Jeho standardní situace byly pro soupeře velkým nebezpečím. Po hodině hry skóroval a srovnal stav utkání, jen o chvíli později vyslal do brejku Diviše a zapsal i asistenci.

Levý záložník - Bogdan Vatajelu (Jablonec)

Pravděpodobně nejlepší z jabloneckých hráčů na cestě k důležitému vítězství v páteční předehrávce. Na levé straně spolu se Sobolem neustále ohrožovali teplickou obranu a jejich spolupráce vyvrcholila na začátku druhé půle, když Vatajelu po Sobolově přihrávce srovnával na 1:1.

Pravé křídlo - Tomáš Zahradníček (Olomouc)

Na rozdíl od předchozích dvou zápasů se gólově neprosadil, vynahradil to ovšem dvěma asistencemi. Tou první byl jím zahrávaný rohový kop, na který si skvěle naskočil Beneš, později předvedl podařenou individuální akci, načež předložil míč skórujícímu Nešporovi.

Útočník - Mick van Buren (Slavia)

Na hřiště přišel až v sedmasedmdesáté minutě, ostravskou obranu však provětral pořádně. Dvakrát pálil těsně vedle brány, jednou zlikvidoval jeho pokus Laštůvka. V závěrečných vteřinách zápasu se konečně prosadil a dal razítko na jednoznačnou výhru Slavie.

Levé křídlo - Adam Hložek (Sparta)

Pravděpodobně nejlepší hráč šlágru tohoto kola. Po deseti minutách hlavou otevřel skóre zápasu, ještě během první půle z dálky pořádně provětral Hrušku. Plzeňského brankáře z podobné pozice zaskočil i ve druhém poločase, to se však jeho pokus snesl jen nad břevno.

Zajímavosti

Adam Hložek se ve věku 16 let a 227 dní stal nejmladším střelcem v historii nejvyšší české soutěže. Je také nejmladším hráčem, který do této sezóny zasáhl, na druhé místo se nyní dostal teplický Matěj Radosta.

Vojtěch Hadaščok se trefil do branky Zlína. Byla to jeho první trefa v české lize po téměř čtyřech letech.

Václav Jílek se díky vítězství v pondělní dohrávce s Libercem dostal přes hranici 100 bodů, které získal jako ligový trenér.

Neproměněná penalta Nikolaje Komličenka byla již jeho sedmá zahrávaná v této sezóně, čímž se v historických statistikách dostal na třetí místo. Jeden jediný pokutový kop ztrácí na pozici první, kterou drží spolu s Karlem Poborským také další tehdejší hráč Boleslavi, a to Lukáš Magera za sezónu 2015/2016.

Kontroverze

Až s uplynutím nastaveného času přišel rozhodující moment utkání Zlín - Dukla, a sice penalta po zákroku na Tomáše Poznara. Ten se posléze sám úspěšně ujal exekuce.

Jednoznačně nejdiskutovanějším nefotbalovým tématem víkendu bylo vyklizení plzeňského sektoru na Letné poté, co dělobuchem způsobili zranění ve vedlejším sektoru. Pochopení pro jejich činy nepřišlo ani od policie, ani od klubu, ani od většiny dalších fanoušků.

Faulující Jan Laštůvka tvrdil, že o penaltě nebylo pochyb, i tak ale toto rozhodnutí sudích vyvolalo další diskuze.

Vtipné momenty

Ivan Ostojić zakončil nechytatelně pod břevno, za rámeček si to ale asi nedá.

Zřetelný rozdíl mezi kulturami. V Anglii soupeřovi fotbalisty mlátí, u nás je jen polévají pivem.