Slovácko smetlo Plzeň, Slavia ovládla Vršovice aneb Události 13. kola FORTUNA:LIGY

21.12.2020, 21:33
Názory a komentáře
Jen co se do hry po ukončení karantény vrátila pražská Slavia, zůstala mimo hru zase Sparta. Ta je ovšem zdravá a v plném tréninku, jenže její víkendový program zhatil koronavirus v kádru Opavy a nařízená izolace.

Na sešívaných absence tréninku nezanechala velké známky, naopak se jim dost možná hodil i krátký odpočinek v nabitém programu. Ve vršovickém derby to sice nebyl přesvědčivý výkon, hlavní ovšem je, že tři body zůstaly v Edenu.

Naopak Plzeň při svém nedobrém výkonu trpěla i výsledkově a ze Slovácka si odvezla čtyřgólový debakl. Bitva dalších dvou týmů aspirujících na evropské poháry, tedy Baníku Ostrava a Sigmy Olomouc, skončila nerozhodným výsledkem.

Zápas kola

Slovácko - Viktoria Plzeň

Nečekaně jednoznačné vítězství si připsali fotbalisté Slovácka, kteří Plzeň po sedmigólovém vítězství s Teplicemi posadili zpět na zem. Po úvodní trefě Kalabišky navýšil krátce po pauze Hofmann, v závěru vítězství pečetili Sadílek a Kubala.

Gól kola

1. Tomáš Kučera (Teplice)

U dvou nejlepších tref hrála velkou roli patička. Teplický Tomáš Kučera předvedl zakončení po vzoru brazilských hvězd a překvapil tak Šustra. Druhý Václav Pilař se sice prosadil "normálně", patou mu ovšem na gól nahrával Ladra.

2. Václav Pilař (Jablonec)

3. Lukáš Provod (Slavia Praha)

Jedenáctka kola

Brankář - Jan Laštůvka (Baník Ostrava)

Hlavně díky Laštůvkovi, který kapituloval jen jednou, si Baník odnesl z utkání se Sigmou alespoň bod. Zazářil zejména když po čtvrthodině nadvakrát vychytal ve velké šanci Faltu, v průběhu první půle zneškodnil i pokusy Vepřeka a Chytila.

Pravý obránce - Jan Kalabiška (Slovácko)

V osmé minutě odcentroval Petrželovi do velké šance, která zůstala nevyužita. Vzápětí tak skóroval sám, dostal se totiž k dorážce po Petrželově střele a procpal balón mezi tři tyče. Další jeho přihrávky Petrželovi ani Šimkovi se k jeho smůle asistencí nestaly.

Střední obránce - Tomáš Kučera (Teplice)

Na netradičním postu stopera byl velmi viditelný, například v závěru první půle zastavil velmi nebezpečnou šanci Přichystala. Nakonec vstřelil i jediný gól zápasu, to když elegantní a efektní patičkou usměrnil za gólmanova záda Vondráškovu střelu.

Střední obránce - Stanislav Hofmann (Slovácko)

Po rohovém kopu nedlouho po návratu ze šaten zůstal ještě nějaký čas ve vápně, což se mu nakonec velmi vyplatilo. Zakončoval totiž pohlednou kombinaci týmu, a to se mu povedlo úspěšně. Zápas tak zakončil s gólem a čistým kontem, což je velmi slušný počin.

Levý obránce - Patrik Šimko (Slovácko)

Třetím hráčem Slovácka ve čtyřčlenné obranné řadě je levý bek Šimko. Ten mohl dvacet minut před koncem sám vstřelit gól, jenže šancí pohrdnul. Nakonec se přeci jen do statistik zapsal, když odcentroval přesně na skórujícího Sadílka.

Pravý záložník - Abdallah Sima (Slavia Praha)

Pokračuje ve svých výborných výkonech, které započaly hned jak se dostal do sestavy Slavie. Už v sedmé minutě otevřel skóre vršovického derby, když si naběhl na přihrávku za obranu a přesně ke vzdálenější tyči zakončil. Ve druhé půli pak brilantně vysunul skórujícího Provoda.

Střední záložník - Lukáš Sadílek (Slovácko)

Díky brance a dvěma asistencím během druhého poločasu se stal asi hlavní hvězdou kola. Nejprve našel na zadní tyči přesného Hofmanna, následně se sám prosadil díky těžkému voleji. V závěru ještě přihrával pod sebe střelci Kubalovi.

Střední záložník - Jakub Hromada (Slovan Liberec)

Už v šesté minutě si naběhl na Rabušicovu přihrávku hlavou a utaženou ranou k tyči otevřel skóre a zároveň započal svůj výborný výkon. V první půli pak ještě po narážečce o Matouška znovu zajímavě pálil, tentokrát jej ale Markovič vychytal.

Levý záložník - Lukáš Bartošák (Karviná)

Hrdina souboje mezi Příbramí a Karvinou. Po Hašově střele a Kočího zákroku dokázal na druhý pokus domácího gólmana překonat. Vzápětí se dostal do další příležitosti a nedlouho poté jednu se štěstím vytvořil i pro Ndefeho s Hašou.

Útočník - Ivan Schranz (Jablonec)

Předvedl jeden ze svých lepších zápasů. Už v úvodu vylekal brankáře svou střelou, po dvaceti minutách využil Drobného zaváhání a dopravil balón do odkryté klece. Zároveň centrem rozjel akci před druhým a vítězným jabloneckým gólem.

Útočník - Jakub Yunis (Sigma Olomouc)

V první minutě si po svém průniku vylámal zuby na Laštůvkovi, nakonec ale byl jediným, kdo ostravského brankáře překonal. To když se dostal k Laštůvkou vyraženému míči a dopravil jej za brankovou čáru.

Nemělo by vám uniknout

K další porážce Mladé Boleslavi výraznou měrou napomohl její stoper Tatajev, jenž si srazil do brány Kačarabovu hlavičku.

Chyby brankáře Drobného využil jablonecký Schranz, na nějž už čekala opravdu snadná práce.

Jediná červená karta tohoto kola byla vidění v Uherském Hradišti, kde musel do sprch hostující Milan Havel po druhé žluté kartě za loket v soupeřově tváři. Na videu od 3:48.

Následnou porážku Viktorie neunesl David Limberský, který po obdržení čtvrtého gólu hodil míč po protihráči.

Zachyceno na sociálních sítích

Těžko soudit, zda si Luděk Klusáček stěžoval na to, že Slavia v týdnu odpočívala, nebo na to, že díky opakovaným testům o víkendu neodpočívala.

Už před zápasem si Bohemians rýpli do Slavie "na internetech".

O tomto tématu se střetli i Luděk Mádl s Jaroslavem Tvrdíkem.

A tady pokračování...

Abychom zavítali i jinam než do Vršovic, povede Petr Rada v blízké budoucnosti Plzeň? Svůj názor můžete vyjádřit v anketě.

VAR v akci

Videoasistent zvrátil rozhodnutí hlavního sudího v Edenu, kde měla Slavie krátce po obdržení gólu kopat penaltu. Jenže podle VAR byla Vondrova ruka u těla a pokutový kop tak byl odvolán. Na videu v čase 3:40.

Kde naopak videorozhodčí potvrdil rozhodnutí učiněné na hřišti, to bylo v Ostravě. Tam se zahrával pokutový kop po zákroku Gonzáleze, který beze snahy hrát balón poslal k zemi Holzera.

Stejně tak zůstalo v platnosti to, co určil hlavní rozhodčí v koncovce v Liberci. Domácí zahrávali penaltu poté, co Mazáň zfauloval Peška. Čas 3:28.

Změny v tabulce

Slávisté narovnali počet zápasů se Spartou a vrátili bodový rozdíl na pět bodů. Za Letenskými po odložení zápasu už číhá Jablonec se ztrátou pouhého jednoho bodu, Sigma i pře s pět remíz v řadě drží páté místo. Za ní už ovšem číhá trojice hladových dvacetibodových vlčáků Plzně, Karviné a zejména Liberce, který má zápas k dobru.

Pro tyto tři týmy to ale nemusí být konečné pozice, neboť za Pardubicemi je dvojice Slovácko a Ostrava, přičemž první zmiňovaný má jeden zápas k dobru, druhý dokonce dva. Mezi šestnácti a třinácti body jsou postupně sešikováni Zlín, České Budějoivce, Bohemians a Teplice.

Mimo dosah ostatních je nejhorší čtveřice, jíž vede trio Mladá Boleslav, Brno a Příbram, všichni s devíti body. Opava je o tři body pozadu, avšak má zápas k dobru, takže by se teoreticky mohla všechna tři mužstva vyrovnat.