Poslední zápas pardubického dua aneb Události 5. kola FORTUNA:LIGY

29.08.2022, 23:08
Názory a komentáře
V pátém kole FORTUNA:LIGY Slavia rozstřílela Zbrojovku Brno na jejím hřišti 4:0 a připravila ji o nováčkovskou neporazitelnost. Sparta v malém pražském derby s Bohemians musela dotahovat, před více než 17 tisíci fanoušky remizovala s "klokany" 1:1.

Předkoly Ligy mistrů unavená Plzeň hrála na horké půdě Českých Budějovic, kde to favorité nemívají snadné. Viktoriáni vyhráli 1:0 díky brance v nastavení. Mladá Boleslav vyhrála díky střelecké formě veteránů 3:0 na půdě Pardubic, které už odvolaly trenérský tandem Krejčí - Novotný.

Výtečnou formu má zatím Liberec a jeho kanonýr Mick van Buren, Slovan vyhrál na Slovácku 2:1. Ostravský Baník opět ztratil, na jablonecké Střelnici remizoval 1:1. Hradec Králové doma porazil 1:0 Sigmu Olomouc, Teplice hrály se Zlínem bez branek.

Zápas kola

Slovácko - Slovan Liberec

Klíčové okamžiky se odehrály krátce před odchodem do šaten. Nejprve skóroval Gebre Selassie, načež byl jako další pohroma pro domácí vyloučen Daníček. Nedlouhou po startu druhé půle navýšil vedení van Buren, Mihálik poté skóre jen korigoval.

Gól kola

1. Petr Kodeš (Hradec Králové)

Adam Vlkanova ošálil kličkami hned dva protihráče a poté ve vápně našel Petra Kodeše, který balon nasměroval pod horní tyčku.

2. Vojtěch Kubista (Mladá Boleslav)

3. Christ Tiéhi (Slavia Praha)

Jedenáctka kola

Brankář - Olivier Vliegen (Slovan Liberec)

Liberec na Slovácku podal opravdu kvalitní výkon, což platí i o jeho gólmanovi, který hlavně v závěru musel čelit tlak posledního vítěze Mol cupu. Gól dostal jen z penalty, při které navíc vystihl směr, jen na balon nedosáhl. V závěru měl štěstí, pomohla mu i branková konstrukce.

Pravý obránce - David Douděra (Slavia Praha)

Zápas od zápasu předvádí na českou soutěž nadstandardní výkony, který nyní korunoval další vstřelenou brankou. Po necelé půlhodině hry si na pravou stranu seběhl Stanislav Tecl, který poté vyslal parádní centr mezi stopery, kam si naběhl Douděra a prudkou hlavičkou skóroval.

Střední obránce - Maksym Talovjerov (Slovan Liberec)

Stejně jako jeho brankářský kolega měl hlavně v poslední dvaceti minutovce plné nohy práce s ofenzivou Slovácka. Mladý ukrajinský obránce si však počínal výtečně, nechyboval a domácím fotbalistům nenechal nic zadarmo. Vyvaroval se zbytečným faulům.

Levý obránce - Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec)

Po návratu z Německa pomáhá liberecké defenzivě, jak to jen jde, nyní navíc přidal důležitou branku. Na konci prvního poločasu rozehrál po faulu na van Burena přímý kop Frýdek, jehož centr na zadní tyč vrátil před branku červ. Tam už číhal krajní obránce Slovanu, aby míč doklepl do sítě.

Pravý záložník - Petr Hronek (Bohemians)

Díky jeho brance šli Bohemians na Letné do rychlého vedení. V desáté minutě Puškáč zpracoval dlouhý nákop na útočnou polovinu a poté přihrál do pokutového území, kde nadvakrát vypálil Hronek. Jeho druhý pokus ještě nešťastně tečoval Pavelka tak, že Holec už neměl šanci zasáhnout.

Střední záložník - Petr Kodeš (Hradec Králové)

Jeho branka z druhého poločasu rozhodla zápas se Sigmou Olomouc. Smrž v 53. minutě vyslal po levé straně Adama Vlkanovu, který dokázal svými kličkami překonat dva protihráče a následně našel na zadní tyči Kodeše, který z první napálil balon pod horní tyčku.

Střední záložník - Marek Matějovský (Mladá Boleslav)

Opět ukázal, jak moc jej Středočeši stále potřebují. Během prvních deseti minut proti Pardubicím totiž narýsoval dva parádní rohové kopy, přičemž v obou případech našel hlavu parťáka z útoku Milana Škody a spolupráce dvou fotbalových matadorů sklízela ovoce.

Levý záložník - Jhon Mosquera (Viktoria Plzeň)

Vypadalo to, že plzeňští v Českých Budějovicích budou jen remizovat, když však v 94. minutě rozhodl její rychlonohý křídelník. Čermákův rohový kop doletěl na hranu malého vápna, kde se dokázal nejvýše vyšplhat Mosquera, který svou hlavičkou nedal Janáčkovi šanci.

Útočník - Stanislav Tecl (Slavia Praha)

Leckdo by jej z kádru Slavie poslal dávno pryč, on však stále ukazuje, že minimálně v české lize ještě patří mezi ty nejlepší. První gól proti Brnu vstřelil sám, když se dostal k vyraženému balonu a nadvakrát jej dostal za Berkovce. Na druhou branku poté přihrál Douděrovi.

Útočník - Mick van Buren (Slovan Liberec)

Po pěti kolech pět gólů. Nizozemský kanonýr v dresu Slovanu pookřál a proti Slovácku vstřelil vítěznou branku. Spolu s Christianem Frýdkem vedli rychlý útok, mladý záložník poté vyslal tvrdou ránu, kterou brankář Nguyen vyrazil jen pod nohy nejlepšího ligového střelce.

Útočník - Milan Škoda (Mladá Boleslav)

Proti Pardubicím zavzpomínal na své nejlepší roky v dresu Slavie, když vstřelil hned dva góly. Prosadil se během prvních deseti minut a branky to byly opravdu podobné. V obou případech totiž od rohového praporku centroval Marek Matějovský, který přesně našel hlavu svého spoluhráče.

Nemělo by vám uniknout

Olomouc za další porážkou nasměroval Lukáš Vraštil, který za svůj tvrdý zákrok na Kubalu uviděl červenou kartu.

Stejně tak ještě během první půle svůj tým oslabil Vlastimil Daníček, jenž za své taktické stažení unikajícího Matouška musel rovněž do sprch.

Kontroverze vyvolal naopak zákrok Sörensena, ten totiž vyvázl pouze se žlutou.

Marek Matějovský sice připravil dva góly Milanu Škodovi, následný pokutový kop ovšem neprovedl zrovna nejlépe.

Červenou kartu spatřil i sudí v Teplicích. Upadlý kartónek mu totiž ukázal hostující Martin Fillo.

Zachyceno na sociálních sítích

Výjimečná situace ve Švédsku.

Ano, takhle jednoduché to určitě bylo.

Příště prosím anketu, jestli v Premier League získá více bodů Liverpool nebo Bournemouth.

Sice se nic nestalo, ale mohlo!

Corporate needs you to find the differences between this picture and this picture.

Na hloupou otázku...

S takovými fotkami se každý hned těší na stadiony.

VAR v akci

Plzeň se vítězné trefy dočkala až v závěru, už o něco dříve se ovšem alespoň na chvíli radovala. Chorého trefa ovšem neplatila kvůli ofsajdu.

Nečekané rozuzlení měl zákrok slávistického Ousoua, ten byl totiž po zásahu videa vyloučen.

Změny v tabulce

Do čela tabulky poskočila dvanáctibodová Slavia Praha, za kterou je s deseti body Slovan Liberec, Sparta Praha a také Viktoria Plzeň, která má však k dobru odložený duel s Brnem. Na pátém místě následuje Hradec Králové a poté šestí Bohemians.

Sedmé místo patří Slovácku, které ale má na kontě stejně bodů jako celek z "Ďolíčku". Osmá je Zbrojovka Brno, která však ještě odehraje již zmíněný duel se Západočechy. Následuje Mladá Boleslav a první desítku uzavírají České Budějovice.

Stejný bodový zisk jako Středočeši a Dynamo mají však ještě další dva celky, a to Baník Ostrava a Teplice. Tabulku uzavírají hned čtyři týmy, které si zatím připsaly tři body. Patří mezi ně Sigma Olomouc, Jablonec, Zlín a Pardubice.