Profily, historie

Další články

Proč dánský střelec Elstrup nehrál finále Eura 1992? Bál jsem se neúspěchu, vypráví

Představte si, že jste klíčový hráč, který pomůže dotáhnout svůj tým do finále mistrovství Evropy. A pak nechcete hrát o titul. Ne proto, že byste byli zranění, ale protože se bojíte. Přesně takové byly pocity jednoho z dánských hrdinů při vítězném mistrovství Evropy v roce 1992.

Začíná Copa América: 16 důvodů ke sledování (4/4)

Minisérie článků představujících letošní Copu je u konce. V preview skupiny D si představíme tradičního favorita z Brazílie, ve formě hrající Kolumbii a dva papírové outsidery, Kostariku a Paraguay.

Představení účastníků Eura 2024 - Portugalsko

Nemohla to být suverénnější cesta, Portugalsko se kvalifikovalo na letošní mistrovství Evropy díky 10 vítězstvím v 10 zápasech. I proto jsou opět očekávání jejich fanoušků obrovská. Ze vzpomínek stále ještě nevymizel rok 2016, kdy Cristiano Ronaldo a spol. vybojovali trofej z Eura a země posedlá fotbalem by zase znovu a ráda prožila podobný triumf.

Představení účastníků Eura 2024 - Gruzie

Ukrajina a Gruzie. První postsovětská dvojice na jednom evropském šampionátu, kterou netvoří Rusko. A samozřejmě také dvojice států, jejichž nezávislost na Rusku je v posledních letech opět vysoce relativní. Ukrajinci se dnes probudili do 842. dne s Rusy na svém území, na pozadí druhého dne summitu světových lídrů, kteří společně řeší, jak ruskou agresi jednou provždy odsoudit (údajně poprvé za užití Putinem odmítaného slova "válka”), a snad i ukončit. Gruzínci se vypořádávají s podstatně tišším, vnitřním tlakem...

Představení účastníků Eura 2024 - Turecko

Na turnaji před třemi lety se vzájemnému střetnutí vyhnulo. Nyní jsou zavedené pořádky opět při starém a Turecko opět odehraje zápas základní skupiny Eura s Českou republikou. Jeho cílem je jednoznačně postup ze skupiny do vyřazovací fáze turnaje. Naposledy bylo černým koněm a zcela vyhořelo. Do Německa postoupilo z prvního místa v kvalifikaci, ale hlavně nedávné výkony v přípravě ho do stejné role znovu nepasují.

Představení účastníků Eura 2024 - Ukrajina

Nejspíš pro žádnou jinou reprezentaci nebude účast na Euru v Německu tak významnou otázkou národní hrdosti jako pro tu ukrajinskou. Země zmítaná válečným konfliktem má řadu důležitějších starostí než to, jak uspěje na evropském fotbalovém šampionátu, ale zároveň to jsou právě dobré výkony národního týmu, které dodávají unavenému národu novou energii.

Představení účastníků Eura 2024 - Rakousko

Další černý kůň? Rakušané se tohoto označení až panicky bojí. A je pravdou, že ve skupině s Francií, Nizozemskem (setkání znovu po třech letech) a nevyzpytatelným Polskem budou mít co dělat, aby urvali postup alespoň ze třetího místa. Na druhou stranu učinili za poslední dva roky opravdu velký progres a umístění na některé z prvních dvou pozic v tabulce by vlastně nepřekvapilo. Na tento tým pozor.

EuroTour 2024 - Düsseldorf: Výjimka v průmyslovém regionu

Už za pár hodin vypukne v Mnichově letošní vydání evropského šampionátu, my se ale nyní přesuneme o kus severozápadním směrem do města, které jako jediné přibylo mezi pořadatelskými oproti mistrovství světa před 18 lety. Düsseldorf jako metropole Severního Porýní-Vestfálska se významně liší od dalších sídel v této průmyslové lokaci. Kulturní a umělecké centrum také často bývá nazýváno německým hlavním městem módy.

Představení účastníků Eura 2024 - Polsko

S velkými ambicemi pravidelně jezdí na závěrečné turnaje polští fotbalisté, na velký úspěch ovšem už dlouho čekají. Tentokrát už na Euro míří v nezáviděníhodné situaci - po zbabrané kvalifikaci si účast zajistili až v barážovém play-off, skupina s Nizozemskem, Rakouskem a Francií jim navíc nevěští zrovna pohodlnou cestu.

Představení účastníků Eura 2024 - Francie

V roce 2018 se stali mistry světa, o čtyři roky později brali v Kataru stříbro. Mezi tyto velké úspěchy však francouzští fotbalisté ten z Eura nevklínili. Minule totiž skončili už v osmifinále na štítu Švýcarska, na němž si vylámali zuby v penaltovém rozstřelu. Na evropské scéně se jim vůbec příliš nedaří, od triumfu v roce 2000 hráli o medaile jen jednou (před osmi lety podlehli ve finále Portugalsku). V Německu pomýšlejí Mbappé a spol. na trofej pro vítěze...

Představení účastníků Eura 2024 - Itálie

Italští fotbalisté budou na šampionátu obhajovat korunu pro krále Evropy, ovšem do Německa přijedou s hodně oslabenou sestavou. Hned několik hráčů by měl kouč Luciano Spalletti (65) rád k dispozici, jenže ti z různých důvodů (a nejen zdravotních) zůstali doma. Právě z tohoto důvodu se víc než kdy jindy bude muset síla squadry azzurry ukázat jako týmová. Je totiž zjevné, že především z hlediska kvality něco chybí.

Představení účastníků Eura 2024 - Srbsko

Jestli na někoho může sedět přízvisko neturnajového mužstva, musí se určitě ukázat právě na Srbsko. Tenhle nároďák dokáže porazit slovutné evropské ekipy a zapsat velká kvalifikační vítězství, nicméně když má dojít na prezentaci na zářné scéně šampionátu, dochází k selhání. Srbové se zkrátka znovu budou snažit zlomit prokletí. A konečně aspoň postoupit ze skupiny.

EuroTour 2024 - Lipsko: Historicky významné, fotbalově nenáviděné

Jen těžko byste v Německu hledali klub, který se těší takovému odporu fanoušků jako RB Lipsko. Před patnácti lety uměle vzniklý celek si stále nedokázal vybojovat přízeň diváků, přestože se nachází v pěkném městě, jež bylo středobodem velkého množství důležitých dějinných událostí. Největší saské i východoněmecké město je proslavené zejména svou architekturou a kulturou, během Eura se ale stane cílem příznivců z řady evropských zemí včetně Česka.

Představení účastníků Eura 2024 - Slovinsko

Po dlouhou dobu se slovinský fotbal v očích běžného fanouška de facto rovnal Zlatkovi Zahovičovi. Na Euru 2000 zahořel, na mistrovství světa 2002 vzplál, a potom dlouho nic. Jednoho krátkého intermezza na mundialu 2010 si skoro ani nešlo všimnout, zatímco sedminásobný slovinský fotbalista roku Jan Oblak se ne a ne dočkat své první šance na velké scéně. Nyní přišla a očekávání dvoumilionové země celkem přirozeně nejsou nikterak přehnaná.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele