Články na téma: Evropské koeficienty

Další články

Evropské koeficienty po předkolech

Letní kvalifikační boje skončily, na přelomu srpna a září byly vylosovány základní skupiny Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy, a před námi je pohárový podzim, ve kterém se představí hned tři české kluby.

Evropské koeficienty na startu nové sezóny

Červenec je tradičně startem kvalifikačních bojů o hlavní fázi evropských pohárů. Česko má jistotu, že z nich do skupin postoupí minimálně Sparta. Ve kterém poháru to bude? A doprovodí ji někdo z tria Slavia, Plzeň, Bohemians? Mimochodem letos si naposledy užijeme tradiční formát s vícero skupinami o čtyřech týmech, na který jsme především v Lize mistrů zvyklí prakticky 30 let.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (12)

Pohárový ročník 2022/2023 uzavřela trojice finálových utkání. Italské týmy si nakonec nesáhly ani na jednu trofej, naopak svůj vytoužený premiérový triumf v Lize mistrů slaví Manchester City, v Evropské lize se neraduje nikdo jiný než Sevilla FC a druhý ročník Konferenční ligy opanoval West Ham United.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (11)

Evropské poháry dospěly do finálových zápasů a nabízí hned několik příběhů. Všchny tři trofeje mohou získat italské týmy, proti však budou Manchester City, usilující o premiérovou trofej z Ligy mistrů, FC Sevilla, nejůspěšnější tým historie Evropské Ligy, a West Ham, v jehož dresu se do Edenu vrátí dva bývalí Slávisté Tomáš Souček a Vladimír Coufal...

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (10)

Italská pohárová sezona snů pokračuje, ze čtvrtfinále víc klubů Serie A postoupit nemohlo. V semifinále mají Italové stejně celků jako Anglie, Španělsko, Německo a Francie dohromady a v celkovém letošním součtu tlačí Serie A na dosud vedoucí Premier League. V probíhající sezóně 22/23 se uzavírá pětileté období od ročníku 18/19, podle něhož se bude nasazovat do sezóny 24/25.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (9)

Slovan Bratislava měl na dosah historické pohárové čtvrtfinále, nakonec však v dramatické bitvě padl. Hodně poražených mají na svém kontě překvapivě také elitní ligy. Tři kluby v osmifinále nechaly Premier League i La Liga, hned pětici poztrácela Bundesliga. Výjimkou je jen Serie A, které se po letech útrap nadmíru daří. V probíhající sezóně 22/23 se uzavírá pětileté období od ročníku 18/19, podle něhož se bude nasazovat do sezóny 24/25.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (8)

Česko i přes absenci v jarním play-off evropských pohárů nakonec slaví důležitou patnáctou příčku za pětileté období 2018/2019 - 2022/2023. Protože Bodo/Glimt prohrál v Poznani a Midtjylland byl vyřazen Sportingem, nemůžou už Norové ani Dánové přidat další body a skončí za námi. V sezóně 2024/2025 tak Česko vyšle do Evropy po dvouleté pauze znovu pět týmů, z toho dva se zapojí do bojů o nový skupinový formát Ligy mistrů.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (7)

Patnáctka pro Česko? Díky remízám Slovácka a Slavie z posledního kola ještě není vše ztraceno. Přestože se české kluby s evropskými poháry loučí, a na rozdíl od konkurentů si nesáhly na žádný bonusový bod za postup do jarní fáze, drží po skupinách 14. místo. Teprve jarní play-off a výkony týmů z Norska, Ukrajiny a Dánska rozhodnou o našem osudu. Napoví také pondělní los.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (6)

Výjimečně už na přelomu října a listopadu vrcholí skupinová fáze evropských pohárů, a protože se rozhoduje o účastnících jarního play-off, graduje také pro nás nesmírně zajímavý souboj o důležitou patnáctou pozici. Svůj osud však Česko nemá ve svých rukou.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (5)

Po čtvrtém hracím kole základních skupin známe první postupující do jarní fáze, a tedy i příjemce bonusových bodů. V Lize mistrů si pět bonusových bodů připsal každý z pětice postupujících, v Evropské lize a v Konferenční lize si bod či dva za postup připsalo celkem devět týmů. České mezi nimi zatím nejsou.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (4)

Základní skupiny všech tří evropských pohárů jsou ve své polovině. Někde je situace zamotaná, někde se rýsují jasní adepti na postup i jasní odpadlíci. Do poslední kategorie dle očekávání patří mistrovská Plzeň v LM, nedaří se ani Slovácku a rozhodně se nečekalo, že v zamotané skupině se ocitne favorizovaná Slavia. V třetím kole se české kluby vynulovaly.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (3)

Výjimečně hned po týdnu bylo sehráno další pohárové kolo. Po týdnu, ve kterém se odehrály velké věci i mimo fotbalový trávník, přičemž jedna z nich měla přímý dopad i na přesun utkání v LM i v EL. Bez souvislostí na politické dění jsme pak v pořadí národních koeficientů byli svědky posunu Ukrajiny před Rusko, Dánska před Chorvatsko, Turecka přes Řecko a Polska před Slovensko.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (2)

V nezvykle rychlém sledu kvůli zimnímu světovému šampionátu se 96 fotbalových klubů vrhlo do skupinové fáze tří evropských pohárů. Mezi nimi také tři české týmy, které dostávají do Čech i na Moravu věhlasné soupeře i hráče, svým fanouškům připravují nevšední zážitky, vydělávají hodně peněz a ve světě koeficientových čísel se perou o zajímavé pozice.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (1)

Předkola evropských pohárů, ve kterých není nouze o překvapení, závěrečná dramata i velké sportovní příběhy, jsou u konce. A dlužno říct, že úspěšně pro Česko. Po dlouhých deseti letech české kluby předkola zvládly a hned tři kluby ze čtyř se těší na pohárový podzim.