Články na téma: Evropské koeficienty

Další články

Evropské koeficienty na konci sezony

Další vítězství Realu Madrid v Lize mistrů, triumf Atalanty v Evropské lize a překvapivý zisk trofeje Konferenční ligy pro Olympiakos. Dále také skvělé představení české trojice a náš posun na luxusní desáté místo, průnik Řeků do patnáctky na poslední chvíli či loučení s tradičním skupinovým formátem o čtyřech týmech. Nejen to přinesl uplynulý pohárový ročník, jenž uzavírá pětileté období 19/20-23/24 určující pro nasazení do ročníku 2025/2026.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (10)

Italské a německé kluby ovládly pohárovou sezónu 23/24 a v dalším ročníku budou mít v Lize mistrů s jistotou pět týmů. V bláznivém scénáři jich můžou mít dokonce šest, o tom však ještě rozhodnou pohárová finále i závěrečná kola ligových soutěží. Dva kluby Serie A i Bundesligy ve finále doplňuje nezmar vyřazovací části LM Real Madrid a překvapení v podobě řeckého Olympiakosu. Bez šance na evropské vítězství tentokrát zůstala Premier League.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (9)

Na vytoužené pohárové semifinále, ve kterém se český klub objevil naposledy před 28 lety, sice Viktoria Plzeň nedosáhla, ovšem potřebný bodík do národního koeficientu přidala a český fotbal se tak příští léto může těšit na přímé místo v Lize mistrů pro vítěze ligy.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (8)

Osmifinálové zápasy určily osm nejlepších týmů v každém ze tří evropských pohárů, a dokonce i v takto pokročilé fázi má Česko stále naději na desátou příčku. V realitu ji může proměnit Plzeň, pokud ve čtvrtfinálových bojích uhraje aspoň jednu remízu.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (7)

Také po předkole jarního play-off pokračuje Česko ve třech týmech a dotahuje se na desáté Skotsko. Sparta vyřadila Galatasaray a v osmifinále bude společně se Slavií a Plzní bojovat na dálku proti Rangers. Elitní soutěže vstoupily do jara s rozdílnou porcí zápasů, ovšem vyřazení Betisu, Frankfurtu či trojice francouzských klubů naznačují, které ligy míří na důležité první dvě příčky této sezóny.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (6)

Základní skupiny evropských pohárů skončily velkým českým úspěchem. Trio Slavia, Sparta, Plzeň připravilo fanouškům předčasné Vánoce a objeví se i v jarní vyřazovací fázi. Slavia v osmifinále Evropské ligy, o které se o kolo dřív ještě bude rvát Sparta, Plzeň uvidíme v osmifinále Konferenční ligy.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (5)

Český koeficient se trhá z řetězu a míří k rekordu. Plzeň neuvěřitelným desátým vítězstvím v sezóně atakuje nejlepší české zisky historie, Sparta doma poráží Betis, čímž se vrací do hry o postup a Trpišovský na dálku bojuje s Mourinhem o první příčku. Tři vítězství v jednom hracím kole tu nebyly pět let, ale tento podzim už podruhé.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (4)

Co mají společného Plzeň a Bayern Mnichov? Jsou to jediné dva týmy, které mají jistotu prvního místa ve skupině již po čtyřech zápasech. Ani tentokrát nevyšly české kluby naprázdno. Vítězství Slavie i Plzně nad týmy z prvního koše opět navýšila český národní koeficient, jenž se pro pětileté období 19/20 - 23/24 usazuje pevně v nejlepší patnáctce a pro příští sezóny míří ještě výš.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (3)

Ani ve třetím kole se česká bodová žeň nezasekla. Plzeň překvapila vítězstvím v Záhřebu a vládne své skupině v Konferenční lize. Viktoria nahrála do národního koeficientu zatím třetí nejvyšší zisk mezi všemi kluby v Evropě, čímž velmi přispěla k posunu Česka již na 13. příčku v pořadí zemí, podle kterého se budou rozdělovat pozice pro sezónu 2025/2026.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (2)

Další vydařené pohárové kolo vyneslo Česku posun na 15. příčku. Druhý týden základních skupin přinesl opět řadu překvapení, výsledkových zvratů i pár debaklů. Z elitní čtveřice ztratilo Německo, naopak stoprocentní zisk jen těsně unikl Španělsku, když Sevilla inkasovala v Eindhovenu v posledních vteřinách nastavení.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (1)

A vítězem prvního kola je - Česko! Tři vítězství znamenající stoprocentní zisk jsou skvělým vykročením do skupinové fáze a boje o 15. místo. Pouze Francie získala stejně, méně získaly i všechny čtyři elitní soutěže. Zápasy v tradičních čtyřčlenných skupinách si užíváme naposledy, od příštího roku se formát základních skupin zásadně mění.

Evropské koeficienty po předkolech

Letní kvalifikační boje skončily, na přelomu srpna a září byly vylosovány základní skupiny Ligy mistrů, Evropské ligy i Konferenční ligy, a před námi je pohárový podzim, ve kterém se představí hned tři české kluby.

Evropské koeficienty na startu nové sezóny

Červenec je tradičně startem kvalifikačních bojů o hlavní fázi evropských pohárů. Česko má jistotu, že z nich do skupin postoupí minimálně Sparta. Ve kterém poháru to bude? A doprovodí ji někdo z tria Slavia, Plzeň, Bohemians? Mimochodem letos si naposledy užijeme tradiční formát s vícero skupinami o čtyřech týmech, na který jsme především v Lize mistrů zvyklí prakticky 30 let.

Evropské koeficienty po pohárovém týdnu (12)

Pohárový ročník 2022/2023 uzavřela trojice finálových utkání. Italské týmy si nakonec nesáhly ani na jednu trofej, naopak svůj vytoužený premiérový triumf v Lize mistrů slaví Manchester City, v Evropské lize se neraduje nikdo jiný než Sevilla FC a druhý ročník Konferenční ligy opanoval West Ham United.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele