Mistrovství Evropy do jednadvaceti let - druhý hrací den

13.06.2011, 08:13
Aktuality
Zaujalo nás
Je za námi druhý hrací den evropského mistrovství jednadvacítek, stejně jako první várka zápasů základních skupin. V dnešním programu nejprve český tým zdolal Ukrajinu 2:1, ve večerním utkání pak Španělsko remizovalo s Anglií. Podívejme se, kdo zářil a kdo naopak ne. Dále opět přidám pár zajímavostí.

Hrdina dne - Bořek Dočkal (Česko)

Kapitán, jak má být. Český tým se celých prvních pětačtyřicet minut trápil s Ukrajinou, než ho na začátku druhé půle vysvobodily dva nádherné góly Dočkala. Ten si nejprve naběhl na pas Čelůstky a z voleje trefil ideálně k zadní tyči, aby jen o pár minut později využil přihrávku Váchy k další gólové střele levačkou. Češi díky němu zdolali Ukrajinu 2:1 a úspěšně vykročili za postupem z těžké skupiny.

Další adepti: Ander Herrera (Španělsko), Jan Morávek (Česko)

Smolař dne - Christos Akrivos (Řecko)

Toto jméno pravděpodobně neznáte a mě tak budete mít za blázna, když za největší zklamání dne považuji muže pocházejícího ze státu, který se mistrovství Evropy jednadvacítek neúčastní. Christos Akrivos je ovšem čárový rozhodčí a výrazně se podepsal pod dnešní utkání Španělska s Anglií, když nejprve přehlédl gól rukou Herrery a pak ve druhé půli přešel bez mrknutí oka jasný ofsajd, takže mohlo dojít k vyrovnání z kopačky Welbecka. Akrivos jen dokumentoval špatné výkony rozhodčích na tomto šampionátu.

Další adepti: Roman Zozulja (Ukrajina), Danny Rose (Anglie)

Sestava dne

Vaclík - Walker, Botía, Smalling, Bertrand - Dočkal, Vácha, Herrera, Thiago - Sturridge, Jarmolenko

Gól dne - Bořek Dočkal (Česko)

Dnes padlo celkem pět branek, tedy o dvě více než včera. Tu nejkrásnější dal Bořek Dočkal, o tom není pochyb. Je však výrazně těžší vybrat tu opravdu nej, jelikož oba góly z kopačky libereckého záložníka byly výstavní. Nakonec u mě "zvítězil" Dočkalův druhý úspěšný zásah, kdy si Vácha na pravé straně narazil s Morávkem, přihrál pod sebe Dočkalovi a jeho technická střela zapadla přesně k levé tyči ukrajinské branky.

České okénko

Češi mají za sebou úvodní vystoupení na ME, pojďme si ho tedy zhodnotit. První poločas naši neodehráli vůbec dobře, Ukrajinci nás mírně tlačili a jedinou vážnější hrozbou pro branku Kanibolockyho byla Hořavova rána těsně vedle. To druhé dějství bylo o sto procent lepší, Češi se s příchodem Morávka dostali do hry a dva rychlé góly kapitána Dočkala přinesly potřebný klid. V samotném závěru však svěřenci kouče Dovalila zaspali a dovolili soupeři snížit. V poslední minutě nastavení nás pak naštěstí zachránil brankář Vaclík.

Hodnocení jednotlivých hráčů na stupnici od 1 do 10 (10 nejlepší):

Vaclík 8, Čelůstka 7, Suchý 5, Mazuch 6, Lecjaks 5, Gecov 7, Vácha 8, Hořava 5, Dočkal 9, Kovařík 5, Pekhart 6, Morávek 8, Hloušek 5, Mareček nehodnocen

Hodnocení Jakuba Dovalila:

"Jsem šťastný, udělali jsme první a nejdůležitější krok k postupu. První poločas nebyl z naší strany ideální, udělali jsme několik chyb, naštěstí jsme za ně nebyli potrestáni. Po přestávce jsme se však výrazně zlepšili a dlouho nepouštěli Ukrajinu do hry, škoda toho nervózního závěru. Celkově jsem spokojen jak s body, tak s hrou. Bude se nám teď lépe dýchat, tyhle tři body jsme potřebovali. Co se týče individuálních výkonů, jsem nadmíru spokojen s Dočkalem, Vaclíkem, Váchou a Morávkem, ten do naší hry přinesl potřebný klid. Mrzí mě, že to dnes nevyšlo Hořavovi, ale jsem přesvědčen, že se ještě na tomto šampionátu předvede v dobrém světle. S čím nejsem spokojen, to jsou výkony rozhodčích na tomto šampionátu. Co jsem měl možnost sledovat, píská se tady každý drobný kontakt, to fotbalu příliš nepřispívá. Upřímně jsem čekal i o trochu lepší atmosféru na stadionech, ale aspoň se na hřišti dobře slyšíme."

Co čekat od dalšího dne?

Zítra je na programu první volný den, v úterý se pak sehrají další dva duely skupiny A. Domácí Dánsko si bude chtít uchovat naději na postup v duelu s Běloruskem, Švýcarsko změří síly s nevyzpytatelným Islandem.

Autor: Michal Hruška