Ohlédnutí za 6. kolem základních skupin Ligy mistrů

12.12.2020, 10:28
Názory a komentáře
Závěrečné kolo základních skupin Ligy mistrů se neslo zejména ve znamení divokého utkání v Parku princů, které bylo roztaháno do dvou dní. Po incidentu mezi lavičkou Basaksehiru a čtvrtým sudím, jenž byl nařčen z rasismu, se totiž hostující mužstvo odebralo do šaten a již se nevrátilo.

Nakonec se pokračovalo další den s jiným složením rozhodčích, PSG si s nezvyklou situací poradilo výrazně lépe a vybojovalo prvenství ve skupině. Ve strhujícím souboji o postup pak zvítězilo Lipsko a Pařížany do jarní fáze doprovodilo.

Přímý souboj o postup se hrál i na dalších stadionech. Atlético uhájilo druhé místo před Salzburgem, stejně jako Atalanta před Ajaxem a Lazio před Bruggami. Divoká situace ve skupině B skončila porážkou Mönchengladbachu, který i přesto postoupil spolu se svým přemožitelem z Madridu.

Nejlepší zápas kola

Lipsko - Manchester United

Klíčová bitva o druhou postupovou příčku. Lipsko do ní vstoupilo jednoznačně aktivněji a už po třinácti minutách vedlo o dva góly díky Angelinovi a Haidarovi. Po přestávce navíc navýšil skóre Kluviert, trefa Fernandese a následní vlastní gól hostům už nepomohly.

Nejpohlednější góly kola

1. Neymar (PSG)

Jednoznačným králem naší gólové hitparády je pařížský kanonýr Neymar. Ten nejprve nasadil protihráči jesle, načež z uctivé vzdálenosti výtečným obstřelem překonal i brankáře a začal tak jízdu za svým hattrickem.

2. Jules Koundé (Sevilla)

3. Weston McKennie (Juventus)

Sestava kola

Brankář - Simon Mignolet (Bruggy)

Sice proti Laziu hned dvakrát inkasoval, avšak i tak měl velký podíl na remíze, která bohužel jeho týmu k postupu nestačila. Tým se na něj mohl spolehnout, o čemž svědčí i bilance šesti zákroků.

Pravý obránce - Jules Koundé (Sevilla)

Předvedl se zejména po půlhodině hry, kdy výše zmíněnou velmi pohlednou brankou otevřel skóre zápasu v Rennes. Ve zbytku zápasu podal spolehlivý výkon a spolu se svými parťáky v defenzivě dovedl tým k pohodlnému vítězství.

Střední obránce - Niklas Süle (Bayern)

Vyjma zdařilé defenzivní práce předvedl i několik neméně povedených útočných výletů. Ten první zajímavě zakončoval Costa, Süleho hlavička po pauze pak skončila Guilhermeho zákrokem. Nakonec se ale trefy přeci jen dočkal, po rohovém kopu uklidil neomylně za brankářova záda.

Levý obránce - Alex Sandro (Juventus)

Vidět byl zejména během první půle, avšak po celý zápas předváděl velmi komplexní výkon směrem dopředu i dozadu a nenajde se mnoho momentů, které by se mu daly vytknout. Mohl se i zapsat do dějin zápasu, jeho střelu mu ovšem zblokoval obránce.

Pravý záložník - Rodrygo (Real Madrid)

Hýřil aktivitou a pořádně větral levou stranu Mönchengladbachu. Nejvýrazněji svému týmu pomohl po půlhodině hry, kdy načechral balón do vápna a dal Benzemovi příležitost vstřelit uklidňující gól. Další jeho akce ve druhé půli už úspěch neslavily.

Střední záložník - Ruud Vormer (Bruggy)

V patnácté minutě vyrovnal gólový účet utkání, když se dostal k brankářem vyraženému míči a obrovskou silou jej procpal za Reinova záda. Podílel se i na druhé brance svého týmu, tentokráte z rohového kopu našel hlavu skórujícího Vanakena.

Střední záložník - Óliver Torres (Sevilla)

Do statistik se zapsal jen krátce před přestávkou, kdy famózním centrem asistoval na En Nesyriho trefu hlavou, to ale byla jen slabá odměna za perfektní výkon. Bohužel se žádný z jeho dalších přihrávek už neujala.

Levý záložník - Yannick Carrasco (Atlético)

Překvapivě až do posledního kola se Atlético rvalo o postup, Carrasco mu ale v klíčové bitvě se Salzburgem výrazně pomohl. V závěru první půle připravil ze standardní situace balón na hlavu skórujícímu Hermosovi, na konci druhého poločasu pak sám výstavním volejem skóroval.

Útočník - Neymar (PSG)

Po dvacet minutách nádhernou akcí i střelou začal kanonádu PSG, na níž se podílel hattrickem. Další trefu přidal po rychlém protiútoku, kdy se štěstím procpal míč za Günoka. Velký večer završil krátce po pauze, kdy opět vyslal pěknou ránu zpoza vápna.

Útočník - Karim Benzema (Real Madrid)

Autor dvou branek měl lví podíl na vybojovaném úspěchu bílého baletu. Oba své zásahy si připsal svrchní částí těla, nejprve dopravil do brány Vázquezův centr, vzápětí totéž učinil i s pobídkou od Rodryga. Oba pasy letěly z pravé strany na zadní tyč.

Útočník - Kylian Mbappé (PSG)

Na rozdíl od svého brazilského parťáka se prosadil "jen" dvakrát, zato si navrch připsal ještě asistenci. Poté, co výtečnou prostrkávačkou připravil gólovou pozici Neymarovi, se po pauze dočkal odměny, když do poloodkryté klece zakončil akci po Di Maríově pasu.

Nejlepší hráči podle WhoScored

1. Neymar (PSG) - 10.00 (3 góly, 5 úspěšných driblinků, 8 střel)

2. Karim Benzema (Real Madrid) - 9.65 (2 góly, 4 vyhrané vzdušné souboje, 95% úspěšnost přihrávek)

3. Kylian Mbappé (PSG) - 9.24 (2 góly, asistence, 2 úspěšné driblinky)

4. Niklas Süle (Bayern) - 8.72 (3 vyhrané vzdušné souboje, 92% úspěšnost přihrávek)

5. Alphonso Davies (Bayern) - 8.60 (11 úspěšných driblinků, 90% úspěšnost přihrávek)

Nejlepší hráči podle Fantasy

1. Neymar (PSG) 18 bodů -3 góly (12 bodů), 90 odehraných minut (2 body), získaná penalta (2 body), 2 góly zpoza vápna (2 body)

2. Niklas Süle (Bayern) 16 bodů - gól (6 bodů), čisté konto (4 body), 13 získaných míčů (4 body), 90 odehraných minut (2 body)

3.-5. Kylian Mbappé (PSG) 13 bodů - 2 góly (8 bodů), asistence (3 body), 90 odehraných minut (2 body)

3.-5. Yannick Carrasco (Atlético) 13 bodů - gól (5 bodů), asistence (3 body), 89 odehraných minut (2 body), 7 získaných míčů (2 body), čisté konto (1 bod)

3.-5. Mario Hermoso (Atlético) 13 bodů - gól (6 bodů), čisté konto (4 body), 90 odehraných minut (2 body), 6 získaných míčů (2 body), žlutá karta (-1 bod)

VAR v akci

Až po zásahu videa kopalo za hru rukou Porto penaltu proti Marseille. Díky ní se dostalo do vedení, které už nepustilo.

Rozhodčí v tomto kole nebyli přesní, co se týče pokutových kopů. Nebýt VAR, přišel by o možnost penalty i Midtjylland proti Liverpoolu.

Třetí branka v Paříži padla z ofsajdu, jak správně signalizoval pomezní sudí, situaci ovšem předcházel nepostřehnutý faul gólmana na Neymara.

Juventus kopal na Camp Nou dvě penalty. Ta první neunikla pozornosti sudího přímo na hrací ploše, na druhou jej musel upozornit videoasistent.

Alespoň čestnou trefu na rozlučku s Ligou mistrů vstřelilo Rennes z penalty poté, co byl původně nařízen jej volný přímý kop.

Vývoj v tabulkách

Ve skupině A nakonec vše skončilo podle očekávání. Za jasně vítězným Bayernem si pohlídalo ve vzájemném zápase se Salzburgem druhé místo Atlético, rakouský celek alespoň pro svou útěchu zůstal třetí před Lokomotivem.

TýmZVRPSB
1.Bayern Mnichov (GER)651018:516
2.Atlético Madrid (ESP)62317:89
3.Red Bull Salzburg (AUT)611410:174
4.Lokomotiv Moskva (RUS)60335:103

"Béčko" nakonec opanoval rovněž jeho favorit Real Madrid, ovšem až po velkém boji, když v posledním kole zdolal Mönchengladbach. Německý celek jej doprovodí do osmifinále díky lepšímu vzájemnému utkání se Šachťarem, Inter zklamal a v Evropě končí.

TýmZVRPSB
1.Real Madrid (ESP)631211:910
2.Borussia Mönchengladbach (GER)622216:98
3.Šachtar Doněck (UKR)62225:128
4.Inter Milán (ITA)61327:96

Ve skupině C se vůbec nic nezměnilo. Ačkoliv už před týdnem bylo jasné, že Manchester City a Porto skončí na prvním, respektive druhém místě, dokázaly oba dva své soupeře porazit a tím zajistily, že Olympiakos bude pokračovat v Evropské lize a pro Marseille je pouť Evropou u konce.

TýmZVRPSB
1.Manchester City (ENG)651013:116
2.FC Porto (POR)641110:313
3.Olympiakos Pireus (GRE)61052:103
4.Olympique Marseille (FRA)61052:133

Stejně tak vše při starém zůstalo v "déčku", kde se ovšem do posledního kola hrálo o to nejcennější, tedy postup do osmifinále. Liverpool i přes remízu zůstal v poklidu první, Atalanta pak zvítězila v Amsterdamu a na úkor Ajaxu postoupila. Midtjyllandu ani druhá remíza v řadě nepomohla.

TýmZVRPSB
1.Liverpool FC (ENG)641110:313
2.Atalanta Bergamo (ITA)632110:811
3.AFC Ajax (NED)62137:77
4.FC Midtjylland (DEN)60244:132

Jen jako formalita se dohrával závěr skupiny E. Chelsea teprve podruhé v letošním ročníku ztratila a její náskok na Sevillu, která vyhrála v Rennes, se tak ztenčil na jediný bod. To ji ovšem vůbec mrzet nemusí.

TýmZVRPSB
1.Chelsea FC (ENG)642014:214
2.Sevilla FC (ESP)64119:813
3.FK Krasnodar (RUS)61236:115
4.Stade Rennes (FRA)60153:111

Hodně toho zůstalo pro poslední kolo ve hře pro Lazio. To mohlo za určitých okolností vyhrát skupinu, stejně jako vypadnout mimo postupové pozice. Díky remíze s Bruggami si však svůj postup uhlídalo a doprovodí tak do jarní fáze vítězný Dortmund.

TýmZVRPSB
1.Borussia Dortmund (GER)641112:513
2.SS Lazio (ITA)624011:710
3.Club Bruggy (BEL)62228:108
4.Zenit Petrohrad (RUS)60154:131

I přes nepříznivou výchozí pozici si Juventus dokázal vybojovat první místo ve skupině na úkor Barcelony, a to díky tomu, že na jejím hřišti zvítězil větším rozdílem, než doma prohrál. Kyjev pak uhrál účast v Evropské lize na úkor Ferencvárose.

TýmZVRPSB
1.Juventus FC (ITA)650114:415
2.FC Barcelona (ESP)650116:515
3.Dynamo Kyjev (UKR)61144:134
4.Ferencvárosi TC (HUN)60155:171

Z velmi zamotané skupiny H nakonec uhrály postup PSG a Lipsko. Německý tým si v rozhodujícím zápase vyšlápl na Manchester United, tomu tak zůstala jen Evropská liga. Poslední skončil Basaksehir.