20.02.2020 18:55 CET
2 : 0
(1:0)

Getafe našlo recept na Ajax a do odvety si veze nadějný náskok

Getafe potvrdilo skvělou formu z poslední doby i současné třetí místo ve španělské nejvyšší soutěži a v úvodním zápase 1. vyřazovacího kola Evropské ligy zaslouženě porazilo Ajax v poměru 2:0, tím si navíc vytvořilo slušnou pozici pro odvetu v Amsterdamu. Jeho čtvrteční protivník sice častěji držel míč, nicméně domácí byli výrazně aktivnější po střelecké stránce a AFC téměř k ničemu nepustili. Hosté určitě budou ze svého výkonu zklamaní.

Svěřenci kouče Erika ten Haga vstupovali do tohoto souboje jako mírní favorité, jenomže na trávníku to rozhodně tak nevypadalo. Za celých devadesát minut totiž ani jednou nevystřelili mezi tři tyče. Po úvodní opatrnější dvacetiminutovce si první větší příležitost vytvořilo Getafe. Po nádherné spolupráci svých spoluhráčů převzal míč Deyverson, prvním dotekem se dostal do solidní střelecké pozice a pak z poměrně velké vzdálenosti tvrdě vypálil.

Jeho projektil směřoval k levé tyči, ovšem brankář Varela byl připraven a balón skvěle odvrátil na rohový kop. Ve 27. minutě se výtečně uvolnil Cucu a svým centrem našel před brankou Matu, tomu ale zakončení nevyšlo zcela ideálně a míč prosvištěl těsně vedle levé tyče. Krátce po odehrané půlhodině se v samostatném úniku zjevil Maksimović, avšak v rozhodující chvíli si ukopl balón od kopačky a poslal do ho náruče Varely.

Domácí celek zužitkoval svou aktivitu ve 37. minutě. Po přímém volném kopu rozehraném nakrátko a následném dlouhém centru do šestnáctky soupeře sklepával Olivera pro rozběhnutého Deyversona, který se z jedenácti metrů nechytatelně trefil do levého spodního rohu. Následně ještě francouzský rozhodčí Buquet konzultoval situaci s VAR, který definitivně vyvrátil domnělé ofsajdové postavení Olivery.

Po tomto okamžiku Getafe výborně bránilo a Ajax byl v ofenzivě naprosto bezzubý, gólman Soria až do závěrečného hvizdu v podstatě nemusel řešit jedinou ošemetnější situaci. Když už se zdálo, že se výsledek měnit nebude, tak ve třetí nastavené minutě přidal druhou branku domácího týmu Kenedy. Čtyřiadvacetiletý Brazilec se ani ne po pěti minutách strávených na trávníku sám rozběhl od poloviny hřiště a nakonec zakončil z hranice šestnáctky, jeho dělovka pak zaplachtila do sítě za překvapeného Varelu.

Autor: Viktor Sandev / whoscored.com, uefa.com