1 : 2
po prodloužení
(0:0, 0:1)

Arsenal finále neobhájí, duel plný zvratů rozhodl v poslední minutě El Arabi

Odvetné utkání Arsenalu s Olympiakosem si pro diváky připravilo suverénně nejdramatičtější podívanou ze všech čtvrtečních zápasů Evropské ligy. Řecký celek výtečnou defenzivou a trefou Cissého poslal střetnutí do prodloužení, v němž sice vrátil postup na stranu Arsenalu Aubameyang, avšak v poslední minutě nastaveného času šokoval Emirates Stadium Youssef El Arabi. Když vzápětí v obrovské šanci jindy spolehlivý Aubameyang selhal, slaví překvapivý postup do osmifinále Olympiakos.

Domácí do zápasu nastoupili lépe a měli v úvodu několikrát blízko k pořádnému ohrožení branky Josého Sá, avšak obrana Olympiakosu stihla vždy na poslední chvíli zdárně zakročit. Hosté si po zkušenosti z prvního zápasu dávali o poznání větší pozor na levou stranu Arsenalu v čele s dvojicí Aubameyang-Saka, což však zároveň znamenalo mnohem více prostoru pro Nicolase Pépého na opačné straně hřiště. Rekordní letní posila z Lille skutečně v první půli hýřila aktivitou, avšak finální fáze reprezentantovi Pobřeží Slonoviny nevycházela, a když už se zdánlivě řítil do samostatného úniku stihl jej za cenu žluté karty těsně před šestnáctkou zastavit stoper Ba.

Také po zbytek poločasu měli Kanonýři výrazně více ze hry, ale z územní převahy se jim nedařilo vytěžit žádné větší brankové příležitosti. Jedinou výjimkou byla trefa Alexandra Lacazetta po excelentním pasu Saky, jenže právě mladý odchovanec Arsenalu se při náběhu nacházel v postavení mimo hru a do kabin se tak odcházelo bez branek.

Olympiakos navzdory nutnosti vstřelit gól byl v první půli ještě bezzubější a Bernd Leno byl v ohrožení snad jen při úniku Camary, který navíc zamířil nepřesně, avšak osm minut po změně stran hosté nekompromisně udeřili. Obrana Arsenalu stejně jako v posledním ligovém zápase s Evertonem propadl při bránění standardní situace, když Valbuenův roh prosvištěl nad hlavami hráčů v červených dresech a dopadl přesně k rozběhnutému Papemu Cissému, jenž ani nemusel vyskočit, zabořil míč hlavou do sítě a umazal náskok Arsenalu z prvního zápasu.

Zaskočený Emirates Stadium vzápětí málem definitivně uzemnil výpad Tsimikase, jenž se neohroženě vydal vpřed na velký útočný výlet a zakončil jej neméně kvalitní střelou pod břevno, avšak Bernd Leno svůj tým v důležité chvíli podržel a výtečným zákrokem vytěsnil míč nad branku. Poté se již domácí oklepali a takřka celý zbytek druhé půle strávili na útočné polovině. Ani místy drtivý tlak jim však kýžený gól nepřinesl, neboť Sá pohotově vyrazil ránu Pépého a v několika slibných šancích se neprosadil ani Lacazette. Ze všech zápasů Evropské ligy se tak pouze na severu Londýna muselo jít do dramatického prodloužení.

Také v nastaveném čase měl výrazně více ze hry Arsenal, ale obrana Olympiakosu potvrzovala, proč v domácí soutěži za celou dosavadní sezonu inkasovala pouze devětkrát, a držela favorita na hranici pokutového území, aniž by brankář Sá musel zasahovat. Kanonýrům pak neprospělo ani zranění Shkodrana Mustafiho, jehož musel nahradit Sokratis Papastathopoulos. Ve 104. minutě mohl dokonce rozhozenou obranu domácích vytrestat střídající Gaspar, ale zakončení nezvládl a hrubě přestřelil.

Na úvod druhé části prodloužení měl Olympiakos k druhému gólu ještě blíze, když po Torreirově ztrátě míče vypálil zpoza vápna Masouras, ale k úlevě domácího publika se míč pouze otřel o břevno. Po této kritické chvíli se znovu dostal ke slovu Arsenal a sedm minut před koncem se přece jen za svou snahu dočkal. Střídající Martinelli sice v hlavičkovém souboji neuspěl, ale odražený míč připadl k volnému Aubameyangovi, jenž potvrdil střeleckou formu pohledným akrobatickým zakončením nad hlavou a poslal svůj tým vstříc osmifinále.

Hosty však stále od překvapivého triumfu dělil pouze jeden gól, a právě to se jim v poslední minutě skutečně podařilo. Odvrácený rohový kop totiž hosté zvládli vrátit do ohně a Youssef El Arabi dokázal špičkou kopačky usměrnit míč přesně k tyči.

Arsenalu již na opětovné zvrácení bláznivého zápasu nezbýval takřka žádný čas, a přesto se v třetí minutě nastavení dostal k ještě jedné obrovské šanci. Střelec první branky Aubameyang však po šťastně odraženém míči ve vyložené pozici překvapivě selhal, poslal míč vedle tyče a Olympiakos tak může slavit prestižní skalp loňského finalisty.

Autor: Martin Kantor / skysports.com