27.02.2020 21:00 CET
3 : 3
(2:1)

Benfica dočernila neúspěchy portugalských klubů. Vypadla se Šachtarem

Černý týden portugalských klubů v evropských pohárech zasáhl taktéž Estádio da Luz. Poté, co ve středu vypadla z Evropské ligy Braga na úkor Rangers, nezvládly svůj souboj ani Sporting s Basaksehirem a Porto proti Leverkusenu, přičemž reputaci své zemi na čtvrtý pokus nevylepšila rovněž Benfica, která byla po divoké remíze vyřazena Šachtarem.

Domácí byli pasováni před nynějším kláním do role mírného favorita, tu ovšem nepotvrdili. Mohli se sice spolehnout na výhodu vstřelené branky na hřišti soupeře, jenže to by v odvetě nesměli inkasovat hned třikrát, aby jí mohli nějakým způsobem využít ve svůj prospěch. Hosté byli v útoku velmi efektivní a hlavně díky tomu proklouzli do další fáze oni.

Možná že ve finále rozhodla i skutečnost ohledně většího fondu fyzických sil na straně ukrajinského klubu. Zatímco Benfica už krátce po novém roce podstoupila velmi náročný program, Šachtar po prvním utkání s portugalským sokem absolvoval pouze jedno ligové střetnutí o minulém víkendu. A v něm navíc dokázal pošetřit své některé klíčové hráče.

As Águias gólově udeřili jako první. Álex Grimaldo zleva přihrál do středu pole na Pizziho, ten udělal pár kroků směrem dopředu k pokutovému území a z jeho hranice vyslal skrytý pokus přesně ke vzdálenější tyči, kam se gólman Pjatov, jenž na merunu zřejmě neviděl nejlépe, marně natahoval. O pár chvil později byl ale průběžný stav opět nerozhodný.

Ve 12. minutě unikl za obranu Dodô, který adresoval svou přihrávku do předbrankového prostoru, a i když nenašel svého nabíhajícího spoluhráče Júniora Moraese, srazil si míč do vlastní sítě vracející se Rúben Dias. Ve 20. minutě hosté zahrozili ještě jednou, zapsat na střeleckou listinu se snažil Ismaily, nicméně v koncovce nebyl potřebně úspěšný.

Do přestávky se mužstvo z Lisabonu znovu dostalo do vedení, centr z rohového čtvrtkruhu od Pizziho usměrnil hlavou za záda Pjatova autor předchozího vlastence Rúben Dias. A hodně veselo pak bylo v Portugalsko krátce po přestávce. Pjatov vyběhl proti Dyegovi Sousovi příliš brzy, ten tak přistrčil míč volnému Rafovi Silvovi, jenž pohotově zacílil do šibenice.

Za tohoto skóre by mezi šestnáctku nejlepších v této soutěži postupovala Benfica, avšak Šachtar se ve zbývajících minutách nevzdal a stačil ještě tenhle duel zremizovat. Ve 49. minutě po rohovém kopu, zahrávaným Taisonem, skóroval hlavičkou Stěpaněnko, a v 71. minutě překonal brankáře Vlachodimose svou střelou z halfvoleje Alan Patrick.

Opravdu těžko se mohli domácí z tohohle tvrdého direktu ve zhruba zbývající dvacetiminutovce jen tak rychle oklepat. Potřebovali přitom nutně zaznamenat další dva přesné zásahy, aby mohli ještě usilovat o osmifinále. Větší šancí si vytvořil snad jen střídající Carlos Vinícius v 85. minutě, Pjatov však tentokráte byl ve své bráně dobře připravený.

Autor: Patrik Sandev / whoscored.com, uefa.com