4 : 1
po prodloužení
(1:0, 3:0)

Inter Milán - Tottenham Hotspur 4:1e

Ani enormní snaha nakonec nepomohla milánskému Interu k postupu, byť k němu měl po základní hrací době velmi blízko. Rozhodující ale bylo jednak první utkání, v němž Tottenham vyhrál 3:0 a jednak dnešní trefa Emmanuela Adebayora. Přesto se kritizovaný tým trenéra Stramaccioniho ukázal ve skvělém světle.

Možná ani William Shakespeare by nenapsal takové drama, jaké sepsaly týmy Tottenhamu a především domácího Interu. V atraktivním souboji o postup dokázal podceňovaný italský celek srovnat krok s favoritem a definitivní rozhodnutí tak muselo přinést až prodloužení. Po něm se - především díky trefě Adebayora - radují hosté. Přesto se italský celek nemá zač stydět a soutěž opouští po krásném a emotivním utkání.

Po třech minutách se pokoušeli o zakončení domácí hráči, na hlavičku Argentince Rodriga Palacia ale brankář Brad Friedel výborně zareagoval. Italský tým cítil podporu zaplněného San Sira a s chutí útočil. Kombinace, na jejímž konci stál Antonio Cassano, ale skončila opět v rukavicích hostujícího brankáře.

Nerazzurri byli jasně lepším týmem, v úvodu téměř nepustili soupeře k zakončení a sami se dostali do vedení. Důležitou první branku vstřelil kontroverzní italský útočník Antonio Cassano, který využil Guarínova centru a zaváhání Brada Friedela - 1:0.

Hosté by rádi srovnali a uklidnili se po nervózním začátku, do šance se hnal Emmanuel Adebayor, ale tožský útočník dnes neměl ideálně seřízená mířidla. To mohlo hosty z Londýna mrzet dvojnásob. Stačilo by, kdyby Palacio místo břevna střílel do sítě.

Inter možná neudivuje soupeře v Serii A, kde se mu nedaří, ale dnes jako by nastoupil úplně jiný tým. Nejen ofenzivní část (která je bez zraněného Milita téměř poloviční), ale také obranná řada fungovala výborně. Na velké šance jsme tak čekali až do konce první půle. Nejprve se snažil skórovat Fredy Guarín, ale jeho tvrdou ránu výborně Friedel vyrazil. A trestat mohli také hosté - Adebayor jen těsně minul.

Andre Villas-Boas se možná v kabině nerozčílil dostatečně, protože představení Interu pokračovalo také ve druhém poločase. Cambiassovu nahrávku využil střelec Rodrigo Palacio, který v minisouboji překonal hostujícího brankáře a angličtí fanoušci se pomalu začínali obávat.

Portugalský manažer musel reagovat na nepříznivý vývoj zápasu a na místa Defoa s Livermorem se dostali Holtby a Lennon. Ani obrana Kohoutů ale neudělala svému manažerovi mnoho radosti - po faulu na Javiera Zanettiho se k míči postavil Antonio Cassano a po jeho centru si vlastní branku vstřelil zkušený William Gallas. To znamenalo jediné - podceňovaný celek byl rázem ve hře o postup!

Poslední desetiminutovka normální hrací doby byla také výživná - proti štiplavé ráně Kylea Walkera musel brilantně zasahovat brankář Samir Handanovič, na druhé straně jej napodobil Ricky Álvarez. Také v jeho případě se ale činil brankář - Brad Friedel střelu lapil a na stadionu San Siro se prodlužovalo! Málokdo by asi před utkáním vsadil na podobný výsledek.

V tuto chvíli Tottenham pochopil, že musí rychle něco vymyslet, nechce-li spoléhat na penaltovou loterii. Blízko ke gólu měl po Parkerově přiťuknutí Lennon, brankář Handanovič byl ale na svém místě. Opora mezi třemi tyčemi Interu zasáhla i po Vertonghenově hlavičce.

Právě v té chvíli tlak Kohoutů dosáhl vrcholu, který domácí tým neustál. Po Dembélého ráně se míč dostal ke kopačkám Adebayora, který se již nemýlil - postupové snížení na 1:3.

První část prodloužení přinesla více radosti hostům, v tom druhém museli domácí zabrat. A to jim trvalo přesně čtyři minuty. Dnes sehrál milánský celek famózní utkání a jeho charakter nezlomila ani inkasovaná branka. Právě naopak - Stramaccioniho tým odpověděl tím nejlepším způsobem. Spolupráce Antonia Cassana s mladíkem Rickym Álvarezem vedla k hlavičce Argentince přesně do míst, kam už Friedel nedosáhl. Brankou na 4:1 se dostaly domácí tribuny do varu, neboť drama pokračovalo!

Inter zoufale potřeboval vstřelit další gól, což je důvod, proč do pokutového území svého soupeře přiběhl také Samir Handanovič. Ani jeho snaha ale nakonec nestačila Nerazzurri k potřebnému zvýšení a po náročné koncovce odcházejí Stramaccioniho svěřenci poraženi. Navzdory tomu ale mohou na svůj výkon po dlouhých týdnech být právem hrdí - tribuny vyprovázely své hráče mohutným aplausem.

Autor: Ondřej Pražák / soccernet.com, onlajny.cz, tuttomercatoweb.com