Liverpool FC: Alisson, Trent Alexander-Arnold, Joël Matip, Virgil van Dijk, Andrew Robertson (46. Georginio Wijnaldum), Jordan Henderson, Fabinho, James Milner, Xherdan Shaqiri (90. Daniel Sturridge), Sadio Mané, Divock Origi (85. Joe Gomez)
FC Barcelona: Marc-André ter Stegen, Sergi Roberto, Gerard Piqué, Clément Lenglet, Jordi Alba, Arturo Vidal (75. Arthur), Sergio Busquets, Ivan Rakitić (80. Malcom), Lionel Messi, Luis Suárez, Philippe Coutinho (60. Nélson Semedo)
Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Turecko) - Zwayer (video, Německo)
Diváci: 55.212

Rudá liverpoolská vlna smetla Barcelonu čtyřmi góly a je ve finále

Georginio Wijnaldum (© liverpoolfc.com)

Za celou historii Ligy mistrů se nikomu nepodařilo již v základní hrací době zvrátit porážku 3:0 z prvního semifinálového duelu... až nyní. Zatímco v zápase na Camp Nou se Liverpool proti Barceloně v koncovce trápil, odvetný zápas na domácí půdě zvládl ve fantastickém stylu navzdory absencím ofenzivních tahounů Salaha s Firminem. Hrdiny úterního zázraku se stali dvougóloví Origi s Wijnaldumem.

Domácí podle očekávání vlétli do zápasu po hlavě a podrobili soupeře neustálému napadání a přímočarým útokům. Hned v sedmé minutě se navíc Reds za tuto aktivitu dočkali odměny, když po Albově zaváhání povedenou kombinaci Maného s Hendersonem ještě zvládl Marc-André ter Stegen konečky prstů zastavit, ale odražený míč zblízka snadno uklidil do prázdné branky Divock Origi.

Belgický forvard tak po klíčovém zásahu v ligovém duelu s Newcastlem znovu ukázal, že dokáže zastoupit Roberta Firmina, ovšem Xherdan Shaqiri jakožto náhradník Mohameda Salaha naopak na trávníku celou první půli tápal a sbíral jen jednu nepřesnou přihrávku za druhou.

Brzký inkasovaný gól sice nahrával Liverpoolu s rozbouřeným publikem v zádech, ovšem odpověď Barcelony byla příkladná. Po nervózním nástupu se hosté dokázali vymanit z protivníkova sevření a sami opakovaně hrozili na druhé straně s vědomím, že jediná trefa znamená pro Liverpool povinnost skórovat hned pětkrát.

Tak jako v prvním zápase na Camp Nou byl ve středu dění Lionel Messi, avšak tentokráte se argentinská superstar ve finální fázi nepotkala s úspěchem. V první větší šanci spolehlivě zasáhl brankář Alisson, v další na poslední chvíli uhasil Messiho velkou příležitost Joel Matip a poté nejlepší střelec Barcelony dvakrát zpoza šestnáctky vypálil mimo tři tyče.

Když se pak na samém sklonku poločasu neprosadil po výtečné Messiho kolmici ani Jordi Alba, jenž si v samostatném úniku nepřišel na pozorného Alissona, šlo se do kabin za těsného vedení Liverpoolu. Ten však od brzkého průlomu skóre nedokázal udržet vlastní převahu, a navíc mu zdánlivě uškodilo i zranění Andyho Robertsona, jehož bezprostředně po změně stran nahradil Georginio Wijnaldum.

Nizozemský středopolař se však hned vzápětí ukázal jako mistrovská volba. Po kvalitních zásazích Ter Stegena s Alissonem proti velkým šancím Van Dijka a Suáreze totiž právě Wijnaldum potřeboval jen necelou čtvrthodinu na to, aby barcelonský náskok z prvního zápasu kompletně smazal.

Nejprve se záložník Reds prosadil nekompromisní ranou pravačkou po dalším Albově selhání v rozehrávce a než se otřesená Barcelona stihla vzpamatovat, inkasovala do třetice. Xherdan Shaqiri povedeným centrem z levé strany napravil pošramocený dojem z první půle a posadil míč na hlavu Wijnaldumovi, jenž se precizní hlavičkou trefil přesně do horního růžku branky.

Za nastalé patové situace liverpoolští přece jen ubrali na dosavadním strhujícím tempu a zdálo se, že utkání zamíří vstříc prodloužení, ovšem dvanáct minut před koncem si domácí pro Barcelonu připravili pořádný čtvrtý šok. Vše začalo docela nevinným vybojováním rohového kopu v podání Trenta Alexandera-Arnolda, který zprvu nejevil známky aktivity a hráči Barcelony se pomalu rovnali do obranného bloku. Pravý bek Liverpoolu však vzápětí zničehonic poslal míč na nohu volného Divocka Origiho, jenž vypálil bez přípravy a zkoprnělý Ter Stegen ani Gérard Piqué na brankové čáře již jeho klíčové čtvrté trefě nezabránili.

Stejně jako loni proti římskému AS tak Barcelona i tentokrát promarnila tříbrankový náskok z domácího zápasu a musí se sklonit před Liverpoolem, který má po "istanbulském zázraku" na kontě další famózní obrat.
Autor: Martin Kantor
Počet zobrazení: 19734