08.11.2012 21:05 CET
2 : 3
(0:2)

Athletic Bilbao - Olympique Lyon 2:3

Katedrála prožila nešťastný večer. Baskičtí Lvi předvedli velmi dobrý výkon, ovšem několikero hrubých chyb v obraně a malá produktivita před brankou soupeře zhatili šance na vítězství a zvýšení nadějí na obhajobu stříbrné příčky z loňského ročníku. Olympique Lyon těžil zejména z tisíců chyb domácí defenzívy, dokázal trestat a v nejtěžších chvílích se mohl spolehnout na fantasticky chytajícího Rémyho Vercoutreho.

Zkušený gólman OL v minulých ročnících kryl záda Hugovi Llorisovi, v letošní sezóně se pevně chytil své šance a konkrétně v tomto zápase hned několikrát překazil radost domácích hráčů. Ti postrádali v zakončení více klidu a přesnosti, s nimiž by si Olympique dozajista odvezl pár branek navíc.

Přesto do zápasu vstoupili lépe hostující hráči, Ander Herrera sice na brankáře Vercoutreho vyslal vůbec první nebezpečnější ránu utkání, avšak první vážnější příležitost obstaral Anthony Reveillere, jehož hlavička z těžkého úhlu olízla boční síť. Lyon se tlačil kupředu a ve dvaadvacáté minutě šel po zásluze do vedení, když Bafetimbi Gomis využil vynikajícího centru Lacazetteho a z bezprostřední blízkosti nedal Iraizozovi šanci. Při brance zaspali zejména oba stopeři, vytáhlejšího útočníka hlídal maličký Andoni Iraola...

Inkasovaná branka domácí nakopla, do konce poločasu se prezentovali zlepšenou hrou a kupou střeleckých šancí, které i vzhledem k výše uváděným nedostatkům zůstaly nevyužity. Zkoušel to Iturraspe, velkou šanci měl Óscar de Marcos, Aduriz, anebo Iraola, proti němuž vytáhl Vercoutre vynikající zákrok. Brankář Lyonu pak nezasáhl proti Gurpegiho hlavičce, na brankové čáře mu ovšem pomohl Anthony Reveillere.

Když už se zdálo, že by Athletic mohl vyrovnat, přišel v první nastavené minutě další nešťastný moment pro defenzívu, která nechala hned nadvakrát vyniknout Iraizoze, jenž nakonec vyrazil Gomisem vyslaný míč hned dvakrát před sebe a dezorientovaná obrana ponechala Gorcuffa při třetí dorážce propálit neodmyslitelnou jedničku Athleticu.

Do šaten šel Athletic s dvoubrankovým mankem, ovšem již osmačtyřicáté minutě snížil Ander Herrera a o šest minut později proměnil pokutový kop, jehož proměňování bylo v loňských sezónách velkým a vleklým problémem Basků, Aritz Aduriz. Athletic hrál výborně, ale namísto vstřelení vedoucí branky nedokázal svou aktivitu přetavit ve vítězství, ba naopak mu došly síly a notně polevil v útočných snahách. Výsledkem nakonec byl návrat Lyonu k otěžím zápasu a rozhodující trefa, kterou obstaral po Fofanově vynikajícím průniku Lacazette.

Olympique Lyon díky vítězství potvrdil svou dominanci ve skupině, z první příčky jej patrně již nikdo nesesadí. Athletic má ještě teoretickou naději na postup, hnedle dvakrát musí zvítězit, přičemž vítězství nad Spartou Praha musí být v součtu lepší, nežli výsledek 3:1, a doufat, že Sparta prohraje doma s Lyonem.

Autor: Jiří Lapáček