Spasitel Jindřišek a další události 5. kola nadstavby FORTUNA:LIGY

28.05.2019, 18:07
Názory a komentáře
Pouť nejvyšší českou soutěží byla letos podstatně delší než v předchozích sezónách, i tak je již u konce. V posledním kole už bylo o spoustě věcí jasno, přesto se diváci rozhodně nenudili a dočkali se i nečekaných zvratů. Jako třeba toho mladoboleslavského, když domácí zvládli postoupit i přes dvoubrankové manko z úvodního zápasu.

Ve skupině o titul stály za zhlédnutí prakticky všechny zápasy. O nic už teoreticky nešlo v letos již třetím derby pražských "S", v němž Slavia byla lepším celkem a po zásluze si okořenila mistrovské oslavy výhrou. O páté místo zaručující baráž o Evropu na dálku bojoval Baník s Libercem. Zatímco hráči Slovanu v Jablonci selhali, Ostravané ve Štruncových sadech remizovali a pátá příčka připadla jim.

I v záchranné skupině se nebojovalo přímo. Pro oba konkurenty v boji o třináctou pozici, Příbram i Bohemku, se utkání nevyvíjela dobře. Středočeši díky dvěma penaltám obrátili zápas s Duklou a chvíli byli virtuálně zachráněni, avšak v nastaveném čase kapitán Josef Jindřišek vystřelil Klokanům remízu a vyhnutí se sestupu.

Zápas kola

Slavia-Sparta

Přestože ani jednomu týmu už o nic nešlo a na stadion se nedostavili fanoušci Sparty, nepostrádalo závěrečné derby sezóny góly ani emoce. Hned v úvodu otevřel po rohu skóre Souček, ale brzy Kovář fauloval Tetteha a kopala se penalta. Tu proměnil Kanga a okamžitě provokoval soupeřovy fanoušky, umlčel ho až na začátku druhé půle vítěznou trefou Baluta.

Gól kola

1. Vojtěch Hadaščok (Dukla)

Uplynulé kolo nebylo na pohledné góly moc bohaté a na první místo se tak dostala jindy průměrná vedoucí trefa Dukly. González v pádu chytře přiťukl míč Hadaščokovi, jehož oblouček přes brankáře Kočího zapadl do sítě.

2. Alexandru Baluta (Slavia)

3. Tomáš Ladra (Mladá Boleslav)

Jedenáctka kola

Brankář - Matouš Trmal (Slovácko)

Dovedl svůj tým za nulou, blýskl se především na začátku utkání, když po rohovém kopu nejprve zlikvidoval Suchanovu hlavičku a poté i dorážku. Po pauze byl připraven i na Faškovu dělovku.

Pravý obránce - Tomáš Holeš (Jablonec)

Kromě fanoušků jeho celku za něj mohou být rádi i v Ostravě. Holeš totiž jako člen jablonecké defenzivy pomohl udržet proti Liberci nulu, navíc se i se štěstím stal jediným střelcem zápasu.

Střední obránce - Václav Procházka (Ostrava)

Kromě svého standardního, jistého plnění obranných povinností se Procházka ukázal i směrem dopředu. V šestašedesáté minutě po rohovém kopu nadvakrát překonal Kozáčika, čímž své spoluhráče uklidnil na cestě do kvalifikace o EL.

Střední obránce - Luděk Pernica (Plzeň)

V utkání mezi Viktorkou a Baníkem se prosadil i stoper na opačné straně. I Pernica se prosadil po rohu, byť nakrátko rozehraném a napoprvé. Šlo o jeho první ligovou trefu v plzeňském dresu.

Levý obránce - Jan Kovařík (Plzeň)

Vybojoval standardku, po níž sám centrem asistoval na Pernicově gólu. O něco později skvěle zastavil nebezpečný Diopův průnik, znovu pak zahrozil i dopředu, když přesně našel hlavu Beauguela.

Pravý záložník - Lukáš Masopust (Slavia)

V sedmé minutě rozehrál roh, z něhož odcentroval na hlavu Součka, který otevřel skóre. Nadále byl velmi aktivní, za zmínku stojí především další vzdušná kombinace se Součkem, byť tentokráte neúspěšná. Ke gólu nevedl ani jeho pas Olayinkovi, ani nebezpečná střela ze začátku druhé půle.

Střední záložník - Josef Jindřišek (Bohemians)

Dlouho to vypadalo na jeho běžný zápas, když plnil své povinnosti ve středu hřiště. Když ale utkání mířilo do koncovky a Bohemka do baráže, předvedl svůj um a po Puškáčově prodloužení povedenou střelou na zadní tyč zachránil Klokany.

Střední záložník - Tomáš Souček (Slavia)

Jak již bylo zmíněno, v úvodu otevřel skóre utkání a dal tak první z mnoha důvodů k oslavám. Po zákroku na něj VAR přezkoumával, zda nešlo o penaltový faul, do protiútoku poté vyslal Masopusta. Ve druhé půli už tolik vidět nebyl.

Levý záložník - Lukáš Sadílek (Slovácko)

Vyznamenal se především dvěma brankami. Před odchodem do kabin zužitkoval něco, co byla od Daníčka buď hrůzostrašná střela, nebo geniální přihrávka. V nastaveném čase druhé půle číhal ve správný čas na správném místě a dopravil míč do brány.

Útočník - Jan Matoušek (Příbram)

I on vstřelil dva góly, byť z penalt. V prvním poločase se mohl zapsat do kolonky asistencí, po přihrávce Fantišovi chybělo k brance málo. Po přestávce vybojoval pokutový kop, který sám proměnil. Jedenáctimetrového pokusu se ujal i po faulu na Fantiše a i tentokrát byl úspěšný.

Útočník - Tomáš Přikryl (Mladá Boleslav)

Od začátku byl vidět, větral zlínskou obranu, avšak ani u něj, ani u jeho spoluhráčů to do pauzy k úspěchu nevedlo. Zhruba patnáct minut před koncem však vstřelil klíčový gól na 2:0, když do brány procpal odraženou Fulnekovu střelu.

Zajímavosti

Slavia i Sparta získaly v posledních deseti sezónách stejný počet titulů, dva. Sešívaní však během tohoto období několikrát změnili majitele, málem sestoupili a zkrachovali, aby se znovu vyšvihli na vrchol.

Poprvé od náročné operace srdce se na hřišti objevil David Lischka. V závěru zasáhl do podještědského derby.

V baráži na sebe narazí Karviná a Jihlava. Právě Slezané se na úkor celku z Vysočiny zachránili před rokem, a to díky vzájemnému zápasu.

Kontroverze

Vinou fanoušků bylo derby ukončeno o několik minut dříve. To asi Jaroslavu Tvrdíkovi nezlepší vyjednávací pozici při dalším disciplinárním řízení.

Bohemians se v lize udrželi pravděpodobně i s pomocí pomezního rozhodčího, který odmával sporný ofsajd při brance Opavy na 2:0. Čas 2:23.

A jedna "podivnost" z dění mimo fotbalové trávníky...

Vtipné momenty

Guélor Kanga proti Slavii proměnil penaltu a opět si neodpustil gesta směrem k obecenstvu, což se slávistům nelíbilo.

Poctivě dodržovaný dress code je zřejmě při slávistických oslavách základ.