01.10.2019 21:00 CET
2 : 0
(0:0)

Citizens díky pomoci střídajících hráčů přemohli Dinamo Záhřeb

Dinamo Záhřeb po jasné domácí výhře nad Atlantou statečně vzdorovalo též na hřišti Manchesteru City, nakonec však favoritovi celé soutěže podlehlo. Domácí se přes řadu šancí dočkali jen dvou gólů, i ty jim ale stačily k druhému vítězství ve skupině. Šťastnými střelci se stali střídající Raheem Streling s Philipem Fodenem.

Na krajích obrany Citizens se nově objevili Cancelo s Mendym, na Walkera tak zbyla pouze lavička náhradníků a Zinčenko k zápasu nebyl nominován vůbec. Do sestavy se místo De Bruyneho a Stelinga dostali oba Silvové, David i Bernardo a na hrotu pak místo Jesuse dostal prostor Agüero. Na druhé straně vyztužil obranu hostů Dilaver, jenž ze základu vystrnadil Kadziora.

Kdo čekal dominantní nástup Manchesteru od úvodních minut, musel být zklamán. Začátek utkání se totiž nesl v opatrném duchu. Až ve čtrnácté minutě utekl obraně Dinama Agüero, kličkou si však nepřišel na gólmana Livakoviće a z následné dorážky pálil nad břevno Bernardo Silva. Další šanci měl Agüero za čtyři minuty, kdy po přihrávce Mendyho zakončil akci další příliš vysokou střelou.

Hosté poprvé ohrozili bránu Citizens ve 21. minutě, ale gólman Ederson neměl po rohovém kopu příliš starostí. Hned vzápětí bylo horko na druhé straně. Přihrávka Davida Silvy doputovala až ke Gündoganovi, jenž orazítkoval břevno. Krátce poté přežilo Dinamo další velkou příležitost soupeře, když Silva po pasu od Mendyho zblízka těsně minul zařízení. Ve 25. minutě dostal Mahrez míč do sítě, avšak branka nebyla uznána kvůli předcházející hře rukou Bernarda Silvy.

Další ojedinělý útok podnikl chorvatský celek ve 27. minutě, avšak Oršićovi se střela moc nepovedla. Za minutu to ale opět byli domácí, kdo usiloval o gól. Po přihrávce Davida Silvy pálil z úhlu Agüera, ale na Livakoviće si opět nepřišel. Nejhorší chvíle prvního poločasu tak Dinamo přežilo, neboť ve zbývajících minutách již nedovolilo domácím vytvořit si gólovku.

Čtyři minuty po změně stran nabídli hosté sami velkou šanci Manchesteru. Livaković se nedohodl ideálně s Perićem a nezkrotil centr, čehož málem využil Agüero, jenže nedokázal zkrotit kulatý nesmysl. Poté Citizens dlouho nezpůsobili vážné ohrožení obraně Dinama. Až v 65. minutě našel střídající Sterling Davida Silvu, jehož zakončení odkopli bránící hráči na rohový kop. Po něm ale domácí rozjeli rychlou akci, Mahrez přihrál před bránu, kde Sterling konečně rozvlnil síť - 1:0.

Místo odpovědi hostů přišla v 79. minutě další šance Angličanů. Neúnavný David Silva hledal Agüera, ten však potvrdil, že neměl střelecký den, když tečovanou pobídku neuklidil do sítě. Tři minuty poté usilovali Citizens, avšak ani zákrok Stojanoviće na Gündogana ani střed Agüera s Perićem nevyhodnotil sudí jako penaltové.

Citizens pochopitelně usilovali o gólovou pojistku. Ta však dlouho nepřicházela, například proto, že Mahreze v 86. minutě vychytal Livaković. Až v nastavení se domácí konečně dočkali druhé branky. Streling předal míč mladíku Fodenovi, který vystřelil přesně k tyči a uzavřel gólový součet duelu.

Autor: Ondřej Vaculík