5 : 2
(3:1)
Olimpijskyj, Kyjev

Dynamo Kyjev - Everton FC 5:2

Poprvé za posledních dvaadvacet let nebude mít fotbalová Anglie ani jednoho klubového zástupce ve čtvrtfinále evropských pohárů. Mizernou sezonu celků z Premier League totiž podtrhlo její poslední želízko v ohni, Everton. Liverpoolský klub totiž vyhořel na hřišti Dynama Kyjev a s letošním ročníkem Evropské ligy se loučí debaklem 5:2.

Toffees přitom do utkání na Ukrajině vstupovali v relativně slibné pozici po domácí výhře 2:1 z prvního zápasu. Veškerý náskok však vzal za své hned po pětatřiceti minutách, ještě do poločasu zlomil dvojzápas na stranu Kyjeva Miguel Veloso a po změně stran další dva zásahy podtrhly jednoznačnou výhru domácích. Evertonští pak již jen korigovali na konečných 6:4 v součtu obou zápasů zásluhou Phila Jagielky.

Vše začal Andryj Jarmolenko, jenž krásnou ranou poslal Dynamo do vedení již v jednadvacáté minutě. Záhy však obdobně vyrovnal Romelu Lukaku a zdálo se, že se dočkáme dramatu i v odvetném zápase. Hned šest minut po brance belgického útočníka se ovšem domácí znovu prosadili zásluhou Teodorczyka, a krátce nato přišla již zmiňovaná branka Velosa, která strhla misky vah definitivně na stranu domácích.

Po změně stran se již žádný evertonský comeback nekonal. Dynamo naopak systematicky využívalo mizerné obrany soupeře a postupně díky gólům Olega Guseva a Vitorina Antunese činilo ze zápasu exhibici. Zvláště trefa druhého jmenovaného stojí za pořádnou zmínku, ostatně podívejte se sami . Osm minut před koncem pak snížil na konečných 2:5 z pohledu hostí kapitán Phil Jagielka.

Everton tak místo prvního postupu do čtvrtfinále v rámci evropských pohárů za posledních třicet let neslavně vypadl a jen podpořil černý týden anglického fotbalu. Postupně se totiž spolu s Toffees pakovali z Ligy mistrů Arsenal a Manchester City v předchozích dnech, přičemž londýnská Chelsea rovněž vypadla již o týden dříve. Diskuze o opravdové síle fotbalu na britských ostrovech tak může započít v plném proudu... Everton se mezi tím bude muset rychle začít zajímat o víkendové ligové klání s QPR, které bude chtít bezpodmínečně vyhrát, aby ještě nespadl do ošklivého boje o záchranu.

Autor: Martin Kantor / espnfc.co.uk