2 : 0
4:2 pen.
(1:0, 2:0)

Ajax v Rumunsku selhal, Steaua v osmifinále potká Chelsea

Kdyby Sparta přešla přes Chelsea dále, mohla narazit na hodně příjemného protivníka. Steaua se totiž postarala o naprostou senzaci. Po dost bídném výkonu v Amsterdamu (0:2) v Bukurešti zahrála o dost lépe, stejným poměrem Ajax porazila před vlastními fanoušky a nakonec udolala postup infarktově až na penalty. A na londýnský celek se tak může těšit právě rumunský celek.

Amsterdamští fanoušci mohli jen smutně koukat. Byť byla šance na to, že by se dostali jejich miláčci až do samotného finále, které se letos bude hrát právě v hlavním městě Nizozemska a na jeho stadionu, čistě teoretická, určitě netušili, že by Ajax mohl skončit po tak skvěle rozehraném prvním zápase už před branami osmifinále.

Eriksen, který předvedl výborný výkon už v prvním zápase, nejprve zahrozil z přímého kopu, mířil ovšem nad, klid na duši Ajaxu nedodal ani Sigthórsson, jehož na poslední chvíli v blízkosti zablokoval Gardos. Dlouho se Steaua nemohla prosadit, až po půlhodině hry měla k dispozici nepřímý volný kop, jelikož brankář Vermmer zahrál rukou při malé domů.

Hosté, jichž bylo na brankové čáře ve zdi všech jedenáct, ale tuhle situaci nakonec zvládli, Rusescuovu ránu totiž dokázal zastavit Sigthórsson. O pět minut později dal domácím přece jenom naději Latovlevici. Ten si zpracoval dlouhý pas od Chirichese a přes Vermeery, jenž se zároveň srazil se spoluhráčem van Rhijnem, skóroval.

Deset minut po přestávcese toho na hřišti moc neudálo, Steaua, trochu nelogicky, hrála stejně opatrně jako soupeř, výjimkou byla jen nepřesná rána Tanaseho z dálky. To Popa byl o chvilku později gólu o dost blíže, jenže z voleje rozezvonil pouze brankovou konstrukci. Až se nakonec v 76. minutě trefil parádní střelou do horního růžku Chiriches.

Ajax nehodlal utkání hrát dále, a tak ještě v závěrečných minutách základní hrací doby zkusil udeřit. Eriksen poslal centr z rohového kopu na Moisandera, jehož hlavičku zastavila až tyčka bukurešťské branky. Ani Boerrigter, který na plac přišel v 70. minutě za Cuencu, nebyl daleko, nicméně jeho šanci skvěle vychytal pozorný a připravený brankář Tatarusanu.

Paradoxně nemusel být tenhle souboj jediným z celé škály prvního kola play-off Evropské ligy, který mohl dojít do prodloužení. Zhruba v té době, kdy sudí Tagliavento pískl do píšťalky na znamení ukončení prvních devadesáti minut, však v Londýně v nastavení skóroval proti Spartě Hazard, a rumunský i nizozemský celek tak předem věděly, na koho případně narazí.

V dalších třiceti minutách si toho oba týmy moc nevytvořily, trochu nebezpečnější byla možnost Latovleviciho, jehož zlikvidoval Vermeer. Penaltový rozstřel pak vyzněl jasně pro Steauu. Zatímco se domácí trefili ve všech případech, za hosty selhali Schone s Moisanderem. Latovlevici, autor první trefy, přitom posledním pokutovým kopem vše rozhodl.

Autor: Patrik Sandev / soccernet.com