11.04.2013 18:00 CET
3 : 2
(0:1)

Kazaň porazila Chelsea 3:2, postupuje ale londýnský tým

Tohle rozhodně nebylo "v suchém triku". Chelsea bez Juana Maty znovu nedokázala zvítězit (podesáté z dvanácti zápasů) a Rubinu Kazaň v Moskvě podlehla 3:2. Díky výsledku ze Stamford Bridge však v celkovém součtu do semifinále Evropské ligy postupuje. Svěřence Rafaela Beníteze gólově zachránili Fernando Torres a Victor Moses.

Tři minuty stačily Rubinu, aby Chelsea zatlačil a vytvořil si gólovou šanci. Po přihrávce Karadenize ve výborné pozici však pálil Eremenko jen do blokujících fotbalistů v modrém. A vzápětí mohl svého zaváhání litovat. Frank Lampard dechberoucím pasem z hloubi pole a navíc z prvního doteku dokonale vyoutoval celou obranu Kazaně, našel prchajícího Torrese a španělský střelec potvrdil návrat dobré formy - bez nejmenších potíží přehodil vyběhnuvšího Ryzhikova a dodal Chelsea na kopačky potřebný klid - 0:1.

Chelsea tohle stačilo, na moskevské umělé trávě přešla do "úsporného režimu" a nikam se nehnala. Blues jen v poklidu drželi míč, občas snad z povinnosti zaútočili a soustředili se to, s čím přijde Kazaň. A vlastně se ani pořádně nedočkala. Až když už se sudí Aydinus chystal fouknout do píšťalky a ukončit první poločas, dostal konečně Petr Čech šanci zazářit. Natcho přeloboval obranu Chelsea a Karadeniz měl velkou příležitost vyrovnat - český brankář ale perfektním zákrokem gól do šatny nedopustil.

Pět minut po změně stran už ale český brankář zůstal jen zkoprněle sledovat míč mířící za jeho záda. Jako přes kopírák s gólovou akcí Manchesteru United ve finále Ligy mistrů 2008; jen místo centrujícího Wese Browna poslal míč do vápna Orbaiz a hlavou k zadní tyči nerozvlnil síť Cristiano Ronaldo, ale stoper Marcano - 1:1. Naděje Rubinu ale neměly dlouhého trvání.

Chelsea ucítila, že tento stav je velmi zrádný a zvýšení obrátek na pár minut se jí vyplatilo dokonale. Před šestnáctkou zakombinovali Lampard, Ramires a Moses, poslední jmenovaný po narážečce s brazilským záložníkem pronikl do vápna a krásnou technickou střelou na zadní tyč vrátil hostů vedení - 1:2. Ale opět, ani tento stav nevydržel na výsledkové tabuli příliš dlouho. Rubin se nebál debaklu, vrhl všechny síly do ofenzivy a brzy se dočkal zasloužené odměny.

Deset minut poté totiž klidně mohl ruský celek vést 3:2. Chelsea na stadionu Luzhniki nestačila Kazani ve vzdušných soubojích - alespoň tedy ve svém vápně. Vyrovnání se hráči ve vínovém dočkali po Ansaldiho centru, který hlavou usměrnil do brány kapitán Karadeniz - 2:2. Krátce nato pak znovu hlavou zahrozil střelec první branky Kazaně Marcano, jenž svým pokusem lízl tyčku.

Přesto třetí branka padla, sic k ní musel svěřencům Kurbana Berdyeva dopomoci rozhodčí. Běžný souboj Azpilicuety s Ryazantsevem ve vápně posoudil Aydinus překvapivě jako nedovolený a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil Natcho - 3:2. Blízko dalšího zásahu byli Rusové v 81. minutě, kdy mezi Luizem a Ferreirou naskočil na další dobrý centr Ansaldiho Rondon a Petr Čech měl velké štěstí, že útočník Rubinu poslal ve vynikající pozici hlavičku přímo na něj. I přes velký nápor v závěru však kýžený čtvrtý a pátý gól Kazaň nepřidala a postup tak uhájila Chelsea.

Autor: Marek Ustohal