Největší ostuda, co kdy v Plzni byla aneb Události 13. kola FORTUNA:LIGY

02.11.2021, 17:14
Názory a komentáře
Radost hráčů Slavie (© AFP)
Třinácté kolo FORTUNA:LIGY mělo na programu dva hlavní šlágry a ty také byly událostmi nabité, byť po fotbalové stránce příliš neokouzlily. Duel Baníku se Spartou nabídl neuznaný gól, tři pokutové kopy a nakonec remízu 2:2.

Výrazně vyhrocenější utkání se odehrálo v Edenu. Plzeň si tam svou nevybíravou hrou vykoledovala tři červené karty, do toho došlo na konflikty Krmenčíka s bývalými spoluhráči, což někteří již neaktivní jako třeba David Limberský těžce nesli. Aby toho nebylo málo, objevilo se i nařčení z rasismu.

V dalších zápasech Mladá Boleslav nakonec přestřílela Hradec Králové a Slovácko si díky povedené druhé půli odvezlo vítězství z Olomouce. Teplice znovu prohrály, tentokráte proti Liberci, Zlín přehrál České Budějovice a Jablonec se s Pardubicemi rozešel smírně.

Zápas kola

Baník Ostrava - Sparta Praha

Divoké utkání bylo k vidění ve Vítkovicích. Domácí Baník po půlhodině prohrával po Peškově trefě, vzápětí VAR odvolal Hanckův gól. Po Buchtově vyrovnání zahodil Dočkal penaltu, z další se už ale dočkal branky Hancko. V utkání přišel ještě třetí pokutový kop, z něhož Tetour srovnal na konečných 2:2.

Gól kola

1. Petr Reinberk (Slovácko)

Třinácté kolo rozhodně nebylo skromné na pohledné góly, proto se nedostalo třeba na Imada Rondiće. Kdo však v tomto výběru nechybí? Petr Reinberk a jeho výstavní volej, rovněž pohledná střela z první v podání Mazucha a Radův přímák z ostrého úhlu.

2. Jakub Rada (Hradec Králové)

3. Ondřej Mazuch (Teplice)

Jedenáctka kola

Brankář - Marek Boháč (Pardubice)

Celkovými šesti zákroky Pardubicím cenný bod za remízu v Jablonci. Zazářil zejména krátce po návratu ze šaten, nejprve zlikvidoval Pleštilův únik, vzápětí reflexivně i Čvančarovu hlavičku. Od inkasování druhého gólu jej při Malinského lobu uchránilo břevno.

Pravý obránce - Petr Reinberk (Slovácko)

Dlouho si na kraji obranné řady odváděl tradičně poctivý výkon a směrem dopředu nebyl příliš vidět, nicméně to se změnilo po sedmdesáti minutách hry. Výstavním volejem totiž otevřel skóre utkání a zároveň vsítil vítěznou branku.

Střední obránce - Stanislav Hofmann (Slovácko)

Rovněž tento stoper s naprostým přehledem ubránil ofenzivu Sigmy. Na druhém čistém kontu svého týmu v řadě měl lví podíl a zároveň je i jedním z důvodů, proč má Slovácko třetí nejlepší defenzivu v lize.

Levý obránce - Jan Mikula (Slovan Liberec)

Velmi aktivní Mikula rozjel zajímavou situaci po necelé půlhodině hry, po přestávce zablokoval nebezpečnou Krunertovu ránu. Odměnou za dobrý výkon mu byla asistence na vítězný gól v nastavení.

Pravý záložník - Jakub Pešek (Sparta Praha)

Potvrdil skvostnou formu a v Ostravě vsítil na dlouho jedinou branku utkání. Po půlhodině jej vyslal Hložek do úniku a Pešek si s nastalou situací poradil. Jeho další pokusy už tolik úspěšné nebyly, a proto další body nepřidal.

Střední záložník - Nicolae Stanciu (Slavia Praha)

Dost možná rozhodující faktor utkání nyní už prvního s druhým. Úvodní Lingrův gól padl právě po Rumunově střele, kterou Staněk jen vyrazil před sebe. Na ten druhý Krmenčíkův si Stanciu připsal přímo asistenci.

Střední záložník - Robert Hrubý (Fastav Zlín)

Dlouho se jeho střelecké pokusy ani centry nemohly ujmout. Až v době, kdy byla odehrána zhruba hodina, se mu aktivita vyplatila. Jeho ránu z dálky tečoval bránící hráč a ta tak skončila za Vorlem.

Střední záložník - Samuel Dancák (Mladá Boleslav)

V devětadvacáté minutě utkání proti Hradci otevřel skóre, když šikovným lobem přehodil vybíhajícího Fendricha. Čtvrt hodiny před koncem se zapsal i do listiny asistentů, to když pěkným centrem pobídl ke skórování Douděru.

Levý záložník - Ewerton (Mladá Boleslav)

Byl to právě Ewerton, kdo chytrou prostrkávačkou umožnil Dancákovi zavěsit. V závěru prvního poločasu sám dokázal skórovat, a to poté, co udržel těžký míč před několika bránícími hráči a následně výborně vypálil.

Útočník - Imad Rondić (Slovan Liberec)

Na hřiště se dostal po hodině hry za nerozhodného stavu. Okamžitě si ve vápně našel několik balónů, dlouho však úspěch neslavil. Až v nastavení si našel odražený míč a zdařilým volejem ho napálil za Grigarova záda.

Útočník - Regino Cicilia (Slovácko)

Podruhé v řadě se stal důležitou postavou Slovácka, a to přesto, že nastoupil až z lavičky. A to zejména díky situaci z osmdesáté minuty, kdy se dostal k balónu poblíž penalty a nechytatelně jej poslal do soupeřovy svatyně.

Nemělo by vám uniknout

Teplice mohly po delší bodovat, za nerozhodného stavu ale Knapík stáhnul k zemi unikajícího Nečase a musel se poroučet do šaten. Skláři bez něj nakonec prohráli.

Hned tři penalty v krátkém sledu byly k vidění v Ostravě. Tu první z nich Viktor Budinský chytil, nešťastným exekutorem se stal Bořek Dočkal.

Pořádně zatrnout muselo Ekpaiovi, po jehož hře vysokou nohou ulehl na zem Mosquera. Naštěstí pro slávistického křídelníka se vše obešlo bez karty, která by pro něj byla druhou žlutou.

Za svůj nevybíravý zákrok na Plavšićův kotník se musel předčasně do šaten pakovat Luděk Pernica. Čas 2:29.

Zachyceno na sociálních sítích

Teď už by to dotyční mohli dokonce změnit na "Slavia má více bodů".

Kluci, při zápase na sebe nebudeme mluvit, to k fotbalu není potřeba.

Kterak podle některých vypadá pohyb v dráze střely.

Úderné křídelní duo Kopic, Mosquera.

V Plzni se teď asi Krmenčík moc ukazovat nebude.

Odpouštět je božské, já jsem ale člověk.

VAR v akci

Ačkoliv to vítězství Zlína neohrozilo, nedá si určitě Rudolf Reiter za rámeček svůj zákrok, za který musel po zásahu videoasistenta do sprch. Čas 2:28.

Video obralo Spartu o možnost vést o dva góly, Hanckův mimořádně zdařilý zásah totiž neplatil pro ofsajd. Čas 1:33.

Ve druhé půli však Letenským přiřknul pokutový kop, a to za sudím neviděnou ruku Almásiho. Čas 2:46.

U videa se dlouho řešila i následná penalta Baníku, ta nakonec zůstala v platnosti. Čas 3:13.

Titul nejzákeřnějšího faulu kola patří jednoznačně Radimu Řezníkovi, který za svůj likvidační zákrok na Ševčíka musel už po deseti minutách do šaten. Čas 0:30.

Změny v tabulce

Na čele došlo k docela důležitým událostem. Plzeň po druhé ligové porážce disponuje už jen těsným náskokem na Slavii, jíž zase na záda dýchá Slovácko. Hned za ním číhá Sparta, která se však propadla z druhé pozice na čtvrtou.

V aktuálně docela nudném vzduchoprázdnu mezi aspiranty na titul a středem tabulky najdeme Baník. Elitní šestku překvapivě uzavírá Hradec Králové, do prostřední skupiny nadstavby by aktuálně šly po bodu seřazené týmy Mladé Boleslavi, Olomouce, Českých Budějovic a Liberce.

O dvě příčky se díky vítězství posunul Zlín, jenž má za sebou aktuálně Bohemians a Jablonec. Už docela daleko za nimi najdeme Pardubice, které však stále alespoň mají náskok na nejhorší dvojici Teplice, Karviná.