4 : 3
(3:1)

Rafa Silva (© AFP)

Benfica si duel s Juventusem zkomplikovala, i přesto slaví postup do osmifinále

Benfica potvrdila skvělou formu z poslední doby a i na druhý pokus dokázala zdolat italský Juventus, tentokráte po divokém výsledku 4:3. Díky třetímu tříbodovému zisku ve skupině H si s předstihem zajistila nečekaný postup do osmifinále a o první příčku si to rozdá na dálku s francouzským PSG v závěrečném střetnutí proti izraelskému týmu Maccabi Haifa. Naopak Juventus bude mít do dělat, aby alespoň pokračoval v Evropské lize.

SL má momentálně na kontě jedenáct bodů a za pařížským gigantem zaostává jen vinou horšího skóre, naopak před svým úterním rivalem si vytvořila nedostižný osmibodový náskok. V tomto utkání opět předvedla strhující ofenzivní podívanou, která musela diváky bavit od začátku až do samotného konce. Krátce po změně stran vedla 4:1, ovšem poté zhruba čtvrthodiny před koncem dvakrát bleskově inkasovala a o výhru se strachovala až do poslední minuty.

Po úvodní opatrnější čtvrthodině ji dostal do vedení António Silva, který po vynikajícím centru Enza Fernándeze hlavičkoval před hranicí brankového území a s přehledem pokořil bezmocného brankáře Szczęsnyho. Nicméně neuběhly ani další čtyři minuty a hosté okamžitě srovnali. Po rohovém kopu z levé strany nakonec dotlačil míč o kousek za brankovou čáru zakončující Dušan Vlahovič. Po něm ještě napálil míč do sítě Kean, který stál v ofsajdu, a jeho trefa by tedy neplatila, ale VAR odhalil, že autorem gólu byl přeci jen Vlahovič.

Lisabonský klub tato vyrovnávací trefa rozhodně nepoložila a v rozmezí 28. - 35. minuty hned dvakrát skóroval. Vedení mu vrátil João Mário, jenž proměnil nařízený pokutový kop za smolnou ruku Juana Cuadrada ve vlastní šestnáctce nekompromisní střelou k levé konstrukci do protipohybu Szczęsnyho. Neuběhlo ani dalších sedm minut a poprvé v tomto klání se prosadil devětadvacetiletý záložník Rafa.

Ten si seběhl před branku po přesně načasované přihrávce od Joãa Mária a z bezprostřední blízkosti neohroženě napálil balón do poloprázdné branky - 3:1. V 50. minutě to vypadalo, že veškeré naděje Juventusu na pokračování v Lize mistrů jsou definitivně pryč. Svou druhou branku v utkání totiž přidal Rafa, když tentokráte převzal vynikající pobídku od Álexe Grimalda a hostujícího strážce ukázkově přeloboval.

Od tohoto okamžiku tempo hry přeci jen opadlo, SL chtělo definitivně rozhodnout v 76. minutě. Po rychlém přečíslení oslovil João Mário svým nadýchaným pasem rozběhnutého Rafu, avšak nejlepší hráč na trávníku selhal a odmítl tím hattrick, protože svůj volej před odkrytou brankou poslal příliš vysoko. A tak o pár desítek vteřin později snížil na opačné straně střídající polský kanonýr Arkadiusz Milik.

Osmadvacetiletý útočník vypálil z první po krásném centru jiného nově příchozího hráče Ilinga-Juniora a z deseti metrů chladnokrevně zavěsil do pravého spodního růžku. Za další dvě minuty byl rozdíl ve skóre dokonce jen jednobrankový. Přesnou mušku měl dorážející Weston McKennie, neboť po zaváhání gólmana Vlachodimose skóroval střelou z pěti metrů.

Domácí pak hráli opatrněji a rozhodnout mohli v 86. minutě, jenže Rafa orazítkoval svým projektilem bližší tyč a dorážející Gonçalo Ramos následně mířil vedle. Ihned na to portugalským fanouškům příznivcům zatrnulo, jelikož vyrovnání na kopačce měl Soulé, avšak ten pálil o decimetry vedle. V nastaveném čase ještě hlavičkoval o kousek vedle Gatti, nicméně po závěrečném hvizdu mohl méně slavný tým přeci jen bouřlivě slavit.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, whoscored.com. soccerway.com