1 : 2
(1:1)

Eddie Nketiah (© AFP)

Debutant Marquinhos dovedl Arsenal k výhře nad Curychem

Na curyšském stadionu se koná finále atletické Diamantové ligy, zápas základní skupiny Evropské ligy mezi Curychem a Arsenalem se tak odehrál v St. Gallenu. V základní sestavě Gunners se objevilo spoustu mladíků, kteří v průběhu zápasu dominovali. Skóre otevřel debutant Marquinhos. Curych sice dokázal do poločasu vyrovnat, vítězný gól nicméně vstřelil Nketiah.

Londýnský klub byl před zápasem pasován do role jasného favorita, nicméně první šanci měli domácí. Na konci 6. minuty zachyboval v rozehrávce Matt Turner. Mladý americký brankář přihrál pouze na nohu Džemailimu, jehož střela z ostrého úhlu sice mířila mezi tři tyče, nicméně jeden z obránců dokázal míč vykopnout na roh. V 14. minutě zahrozil také Arsenal, ale Martinelliho nůžky nebyly pro Yanicka Brechera nikterak nebezpečné. O pár momentů později však Gunners otevřeli skóre. Nketiahův průnik po pravé straně byl vyvrcholením krásného protiútoku. Anglický mládežnický reprezentant následně přihrál před branku soupeře, kde se zjevil nebráněný Marquinhos. Ten oslavil svůj debut vstřeleným gólem, když přesně mířenou střelou do protipohybu brankáře poslal Arsenal do vedení.

To se mohlo zdvojnásobit ve 20. minutě, kdy si před brankáře Brechera naběhl Fábio Vieira, nicméně jeho lobovaná střela skončila pouze na horní síti. Gunners byli i v následujících minutách lepším týmem, domácí Curych k ničemu nepustili a nadále si vytvářeli nebezpečné příležitosti, nicméně se nedočkali navýšení vedení. Naopak ve 43. minutě došlo k ojedinělé šanci domácích. V pokutovém území Arsenalu byl Nketiahem faulován Fidan Aliti, nařízenou penaltu s přehledem proměnil Mirlind Kryeziu a srovnal těsně před poločasovou přestávkou na 1:1. Mladý tým Arsenalu doplatil na neefektivitu v útočné třetině hřiště, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Trenér Arteta měl o poločasové přestávce svým svěřencům co vytýkat a jeho slova si mladíci zřejmě vzali k srdci, v druhém poločase totiž opět zatlačili své soupeře a dělali vše proto, aby zvrátili stav utkání zpátky na svoji stranu. Střely Martinelliho ani Tierneyho sice nepatřily mezi ty nejpřesnější, nicméně hlavička Nketiaha, po centru skvěle hrajícího Marquinhose, již měla potřebné gólové parametry. Jeho pokus zapadl totiž přesně k tyči a domácí brankář byl bez šance.

Arsenal měl zápas pod kontrolou až do samého konce. Curych si nedokázal vytvořit mnoho střeleckých příležitostí, a tak po právu přenechává všechny tři body londýnskému celku.

Autor: Jakub Müller