26.02.2015 19:00 CET
2 : 3
(2:2)

Borussia Mönchengladbach - Sevilla FC 2:3

Sevilla opět ukázala, že v Evropské lize prostě umí. Mönchengladbach rozhodně měl na postup do osmifinále, nakonec mu však nestačilo ani 70% držení míče; hosté z Andalusie vyučovali v efektivitě a mohou se tak radovat z postupové výhry 3:2.

Zejména první poločas nabídl skvělý fotbal nahoru dolů; Sevilla šla dvakrát do vedení, Borussia ale dokázala pokaždé vyrovnat. Hříbata navíc měla i smůlu, když Max Kruse trefil břevno a Thorgan Hazard pro změnu tyč. Rozhodujícím krokem byla červená karta pro Granita Xhaku (20 minut před koncem) a následující rychlá branka hostujícího Vitola, jeho druhý úspěšně zakončený brejk v zápase.

První čtyři branky se vešly do úvodní půlhodiny. Svěřencům Unaie Emeryho trvalo pouze osm minut, než se prosadili poprvé - Carlos Bacca si poradil s bránícím Martinem Stranzlem a přesnou střelou proměnil Vidalův přízemní pas. Pro Gladbach to byl hodně tvrdý direkt a Favreho týmu tak najednou nezbývalo než nasadit totální ofenzivu.

Přesně to se také stalo, a na vyrovnání tak diváci nečekali dlouho. První šance Christopha Kramera, Álvara Domíngueze a Raffaela sice ještě brankou neskončily, Xhaka se ale už prosadit dokázal - ačkoliv si gólman Rico mohl s jeho přízemní střelou určitě poradit lépe. O sedm minut později pak už obhájce trofeje vedl podruhé, když poprvé ukázal svoji schopnost udeřit z brejku - Vitolův postup od půlící čáry nedokázala domácí obrana zastavit a následná rána levačkou zapadla přesně ke vzdálenější tyči Sommerovy klece.

Gladbach nicméně působil na hřišti celkově lepším dojmem a po 29 minutách zaslouženě vyrovnal na 2:2. Tentokrát s pomocí šťastné Raffaelovy teče, po níž se míč ve vápně odrazil k připravenému Hazardovi; belgický mladík zpracoval míč na prsa a nekompromisně propálil Rica. Sevillský gólman byl tentokrát bez šance. Ještě před koncem první půle se mu podařilo úspěšně zasáhnout proti nebezpečným střelám Herrmanna s Kramerem.

Ofenzivní fotbal pokračoval i po změně stran a oba gólmani se museli předvádět; Sommer skvěle zlikvidoval šance Vidala s Baccou, jeho protějšek si zase poradil s ránou Xhaky z nějakých pětadvaceti metrů. Vypadalo to, že vedoucí branka visí ve vzduchu a jejím autorem může být prakticky kdokoliv.

Klíčovým okamžikem bylo vyloučení aktivního Xhaky 20 minut před koncem; švýcarský záložník dostal druhou žlutou kartu, musel se poroučet ze hřiště, a Gladbach si musel poradit v desíti. To se mu nakonec nepovedlo, i když hrozil i v oslabení - Hazard opřel balon do tyče, zatímco na druhé straně se totéž povedlo Iborrovi. Krátce nato však už přišel pátý a poslední gól utkání - Vitolo proměnil další brejk a poslal Sevillu do osmifinále.

Autor: Dominik Zezula / uefa.com, espnfc.com