0 : 3
(?:?)
statistiky zápasu nejsou k dispozici

Žilina zvíťazila o rozdiel triedy!

Žilina fantasticky zvládla prvý zápas 1. predkola Európskej ligy, keď na pôde gruzínskeho Torpeda Kutaisi zvíťazila 3:0!

Úvodné minúty zápasu ponúkali iba kombinačný futbal medzi šestnástkami. Mierne aktívnejší boli hráči Torpeda, ktorí mohli v 5. minúte ohroziť bránu Dúbravku. Po hrubej chybe Akakpa však nasledoval veľmi nedôrazný center z pravej strany. Zaujímavá situácia nastala približne o dve minúty neskôr, kedy Tabatadze nafilmoval pád v pokutovom území po súboji so Ceesayom. Chorvátsky arbiter Domagoj Vučkov dobre videl situáciu a domácemu hráčovi udelil žltú kartu. V 11. minúte však pohrozila aj Žilina, v ktorej drese pekne vystrelil Pich, no jeho pokus kryl pozorný Migineishvili. V nasledujúcich minútach sa hra mierne ukľudnila, vážnejšej akcie sme sa dočkali až v 29. minúte. Vtedy sa po rohovom kope Bella dostal do skvelej pozície Róbert Pich, no mladý krídelník netrafil loptu ideálne. Sedem minút po polhodine hry sa do dobrej príležitosti dostal domáci Gigauri, ale stredopoliar Kutaisi svoj tím neposlal do vedenia. V 41. minúte nebezpečne zakončil Majtán, ale žltozelení sa z gólu netešili. V závere polčasu sme registrovali prízemnú strelu Paura, ktorá nebola pre domáceho brankára nebezpečná. Prvá polovica hry sa teda skončila bez gólov.

Úvod druhého polčasu bol aktívnejší v podaní Žiliny, no tá z mierneho tlaku nevyťažila nič. V 56. minúte domácim vyšiel pekný signál po priamom kope, no šošonov v poslednej chvíli zachránil skvelým obranným zákrokom Róbert Pich. O dve minúty však prišla obrovská príležitosť pre slovenského zástupcu, ktorý ju aj zakončil gólom. Postaral sa oň Tomáš Majtán, ktorý sa presadil presnou hlavičkou po centri Mabouku - 0:1. Po tomto momente tempo hry rástlo, no zápas bol okrem dobrej atmosféry tiež charakteristický tým, že sa príliš kúskovalo. V nasledujúcich minútach boli aktívnejší hráči Torpeda, no tým chýbala presnosť v koncovke. V 75. minúte si domáci opäť pýtali penaltu, ale rozhodca faul Pečovského na striedajúceho Kapanadzeho nevidel. O dve minúty neskôr sa Žilinčanom podarilo zvýšiť vedenie. Po Majtánovej strele vyrážal Migineishvili len vedľa seba, kde bol dobre postavený Pich, ktorý s menšími problémami skóroval - 0:2. Žilina v týchto minútach predvádzala naozaj pekný futbal a v 84. minúte vyhrávala už o rozdiel triedy. Krásnu akciu vypracoval Ali Ceesay, ktorý peknou spätnou prihrávkou našiel Tomáša Majtána a ten si po krásnom góle do pravej šibenice pridal svoj dnešný druhý gól! - 0:3. V závere sa v podstate len dohrávalo, no hra bola poriadne nervózna.

Žilina teda zvládla úvodné vystúpenie v sezóne 2013/2014 na výbornú. Víťazstvo 3:0 na pôde súpera dáva do domácej odvety skvelú pozíciu, no napriek tomu si šošoni musia dať pozor. Torpedo rozhodne nebolo ľahkým súperom a v odvete môžu byť rovnako nepríjemní.

Autor: Filip Kubaliak