20.03.2014 21:05 CET
2 : 2
(1:0)

SSC Neapol - FC Porto 2:2

Fotbalisté italské Neapole nedokázali v domácím prostředí smazat jednogólové manko z portugalské půdy a s favoritem z Porta pouze remizovali po výsledku 2:2, s letošním ročníkem Evropské ligy se tak loučí. Neapol začala velmi dobře a už ve 20. minutě šla do vedení, ovšem hosté dokázali ve druhém poločase během sedmi minut otočit průběh utkání a zajistili si tak postup do čtvrtfinále. Neapoli se už povedlo pouze srovnat v nastaveném čase.

Úvodní šanci utkání si vytvořili domácí po necelé čtvrthodině hry, kdy Mertens sklepl balón pro Henriqueho a ten pálil zhruba o půl metru vedle levé tyče. Ihned na to byl italský celek znovu velmi blízko vedoucí brance, kdy po přihrávce Insigneho tečoval balón před brankou Higuaín, jenže míč šel nakonec nad hostující svatyni. Domácí se dočkali zasloužené vedoucí trefy ve 21. minutě a prosadit se dokázal tradiční makedonský střelec Goran Pandev.

Po přihrávce Higuaína se Pandev vyhnul ofsajdové pasti a krásným obloučkem nedal brankáři Fabianovi žádnou šanci na úspěch. Po půl hodině hry mohla Neapol zvýšit svůj náskok, jenže po odražené střele Insigneho nedokázal Mertens zblízka postřelit skvělého Fabiana. Pět minut před přestávkou pokračovali domácí ve velkém tlaku a skórovat mohl aktivní Insigne, který svůj pokus otřel o bližší tyč.

Italský výběr byl aktivní také po změně stran a na konci mohl litovat další nevyužité příležitosti, když po centru Mertense hlavičkoval Insigne do protipohybu Fabiana a ten famózním zákrokem odvrátil míč na rohový kop. Po jeho zahrání se do další stoprocentní možnosti probojoval Ghoulam a Fabiano znovu podržel svůj tým. Hosté poprvé zahrozili po necelé hodině hry, Eduardo totiž po skvělém pasu do vápna hlavičkoval těsně vedle levé tyče.

Ihned na to znovu hrozila Neapol, Higuain dokonce obešel brankáře Fabiana, ten se ovšem fantasticky vrátil a vyrazil balón konečky prstů. V dalším průběhu brankář Porta excelentně vychytal Insigneho a Mertens z dobré pozice mířil do boční sítě, portugalský výběr potrestal soupeře za jeho nemohoucnost v koncovce v 69. minutě. Hrdinou okamžiku se stal Nabil Ghilas, který do té doby strávil na trávníku pouhé tři minuty.

Po skvěle načasovaném pasu Fernanda zachoval před gólmanem Reinou chladnou hlavu a nekompromisně ho prostřelil. O pár minut později napřáhl Defour a mohl rozhodnout, míč z jeho kopačky ale orazítkoval jen tyč. Hosté nakonec rozhodli v 76. minutě, Richardo Quaresma předvedl krásnou individuální akci, obehrál tři protihráče a nádhernou ranou pod břevno nedal Reinovi šanci ani tentokráte - 1:2.

Domácí zabrali až v závěrečné desetiminutovce, jenže to už stačit nemohlo. Branka byla zakletá pro Insigneho, který opět stanul před Fabianem, jenže o gól se sám připravil zbytečnou kličkou. Na konečných 2:2 vyrovnával ve druhé nastavené minutě Duván Zapata, který ve skluzu dopravil balón do odkryté branky. Nicméně tato branka již nic neřešila a Porto je tak mezi osmi nejlepšími celky v druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com