04.04.2013 21:05 CET
2 : 2
(1:2)

Tottenham Hotspur - FC Basilej 2:2

Švýcarská Basilej na White Hart Line potvrdila, že její účast ve čtvrtfinále Evropské ligy není žádnou náhodou, a do odvety si po remíze 2:2 veze solidní šance. Tottenham tak bude muset ve druhém utkání vyhrát nebo vstřelit minimálně dvě branky, aby pomýšlel na postup. Hosté přitom dokonce vedli 2:0, domácí ale stačili korigovat.

Především první dějství vyšlo svěřencům trenéra Murata Yakina na jedničku. Tottenham si vůbec nevěděl rady s jejich jednouchými a rychlými útoky, směrem dopředu se mu navíc moc nedařilo. Špatný den ještě umocňují dvě nečekané zranění ze samotného závěru. V 84. minutě totiž dokulhal do kabin Gallas a v nastavení to dobře nevypadalo ani s Balem.

Basilej si nebrala žádné servítky a na Spurs vletěla hned od začátku. Během jedné minuty se ocitla hned ve třech gólových příležitostí. Dobře vypálil Schär, po něm i Streller, avšak obě střely dokázal zlikvidovat brankář Friedel. O pár vteřin později se snažil usměrnit centr z levé strany z voleje Steinhöfer, ale mířil těsně nad.

Poprvé zahrozili domácí v 17. minutě, Bale se postavil k přímému kopu těsně za vápnem, pokus byl ovšem tečovaný a gólman Sommer si s ním poradil. O dvě minuty později Holtby přenechal balón Baleovi, jeho rána však skončila jen vedle. Ve 24. minutě Tottenham zatrápila další situace, zdravotně v pořádku nebyl Lennon, jehož nahradil Sigurdsson.

Ve 26. minutě si hosté vytvořili další možnost, po standardce pálil z dálky Naughton, obránce Dragovič stačil do míče lehce drknout, takže střela po zemi mezi tři tyče nakonec nezapadla. Po půlhodině hry se naopak Yakinův tým radoval z vedení. F. Frei přihrál na Strellera, ten sice trefil jen tyčku, avšak dorážet přesně stačil do prázdné branky Stocker.

O čtyři minuty později si branku na své konto připsal také F. Frei. Streller na něj prodloužil centr z rohového kopu, hostující záložník byl v šestnáctce nehlídaný, takže hlavou pohodlně zakončil. Tottenham stačil do přestávky snížit. Odražený centr spadl do malého vápna, kde si udělal prostor Adebayor a z blízkosti zacílil.

Ve 43. minutě mohlo být dokonce vyrovnáno, to by však nesměl Parker z vyložené pozice minout úplně prázdnou branku po skvělé práci Holtbyho, jenž zatlačil na brankáře Sommera a vyvedl ho trošku z pohody. Druhé dějství už tolik zajímavé nebylo. Basilej se soustředila více na obranu, Kohouti se v ofenzívě až zas tolik nezlepšili.

V 56. minutě vyzkoušel štěstí z dálky Naughton, Sommer ale vytáhl z klobouku perfektní zákrok. O dvě minuty později zařídil poslední trefu zápasu střídající Sigurdsson. Ten si z levé strany seběhl do středu pole, odkud následně vyslal jedovatou ránu, a protože navíc byla ještě lehce tečovaná, skončila přesně v šibenici.

Možná že největší apetit měl v tomhle duelu basilejský Mohamed Salah, letní posila z egyptského Arab Contractors. Domácí defenzívu opravdu hodně trápil, chyběl mu však větší klid v koncovce podobně jako v 60. minutě. Z přímého kopu ještě stačil zahrozit Stocker, nebyl ovšem úspěšný.

Autor: Patrik Sandev / eurofotbal.cz