11.04.2013 21:05 CET
1 : 1
(0:0)

Lazio remizuje s Fenerbahce a v Evropské lize končí

Deficit z prvního klání na půdě tureckého velkoklubu nedokázala Petkovičova družina vyrovnat a s pohárovou se loučí. Biancocelesti sice šli do vedení zásluhou Senada Luliče, ale o iluze je připravila branka Canera Erkina.

Se dvěma brankami v kapse přijelo turecké Fenerbahce na Olympijský stadion do Říma. Domácí trenér Vladimir Petkovič sliboval aktivní napadání a honbu za výhrou, ta se ale nakonec spíše nekonala. Respektive, když se Lazio nadechovalo k tlaku po jedné vstřelené brance, srazila mu vaz turecká odpověď na konečných 1:1. V celkovém součtu 3:1 tak dál postupuje právě Fenrebahce.

Domácí Lazio si bylo velmi dobře vědomo deficitu, který hrál v jeho neprospěch. A tak jsme na první akci nemuseli čekat dlouho. Postaral se o ni záložník Antonio Candreva, který střelou ze čtvrté minuty vystrašil Volkana Demirela. Turecký tým svědomitě bránil výpady biancocelesti, často při nich ale fauloval. Jako po deset minutách, když se k přímému volnému kopu postavil Hernanes a vypálil přímo na bránu. Akci ještě dohrával Libor Kozák, ale ihned se brankáři za svůj ostrý skluz omluvil.

Velký večer nepřesných ran začal domácí Ederson, napodobil jej na druhé straně střílející Raul Meireles. Těsně nad břevno pálil také aktivní Antonio Candreva, čerstvý reprezentant. Po sérii rohových kopů se do zakončení dostal opět Ederson, ani z bližší vzdálenosti ale neskóroval. Jeho pokus totiž včas a efektivně zlikvidoval brankář Demirel. První půli uzavřel dalekonosnou střelou Brazilec Hernanes, ani on ale na Demirela nevyzrál.

Libor Kozák využívá svých parametrů ve vzdušných soubojích, což mu zajistilo mimo jiné prvenství v průběžném pořadí střelců Evropské ligy. V první šanci po návratu ze šaten ale jeho hlavička nezakončila přesně. Vladimir Petkovič věděl, že jeho svěřenci musí skórovat a tak na hřiště poslal muže z nejpovolanějších - čerstvě uzdraveného Miroslava Kloseho. Efekt útočníka navíc se brzy dostavil. Nejprve se do zakončení tlačil opět Libor Kozák, ale jeho intervence po Raduově střele nebyla účinná.

To byl až pokus nadcházející. Antonio Candreva ze strany nacentroval před Volkana Demirela a našel hlavu naskakujícího Senada Luliče. Být na stadionu diváci, asi by se strhlo peklo - Laziu scházela jedna branka k prodloužení.

Jenže očekávaný tlak Italů se nekonal. A tak se mohl radovat soupeř. Chvilky nepozornosti totiž využil Caner Erkin, který na zadní tyči uklidil míč za Marchettiho záda a odsunul naděje biancocelesti do pozadí - 1:1.

Přesto se Lazio nevzdávalo. Jiskřičku naděje mohl vykřesat rumunský univerzál Stefan Radu, ale jeho projektil mířil těsně vedle Demirelovy brány. Lazio nyní potřebovalo akutně vstřelit alespoň tři branky, což byla za deset minut mise téměř nemožná. Nakopávané míče představovaly nejrychlejší variantu, jak dostat kulatý nesmysl co nejblíže Demirelovi, ale obrana nedávného tureckého mistra si poradila bez větších obtíží. Ve zbylých minutách snaha Lazia o jakoukoli změnu skóre působila spíše křečovitě a sudí Královec utkání po třech minutách nastavení ukončil. Římský celek se tak s Evropskou ligou loučí, Fenerbahce se naopak bude těšit na pokračování úspěšné cesty za slávou.

Autor: Ondřej Pražák