05.05.2011 21:05 CET
1 : 0
(1:0)

Braga otočila dvojzápas s Benfikou a je ve finále

Velmi vyrovnaný zápas sliboval portugalský duel mezi Bragou a Benfikou. Benfika v prvním utkání na domácí půdě zvítězila 2:1, ale v odvěte nedokázala prorazit pečlivě pracující obranu Bragy ani jednou a sama inkasovala. Braga tak zvítězila 1:0 a dle jasných fotbalových počtů tak postupuje do finále Evropské ligy. Jediný gól zápasu vstřelil v 19. minutě Custódio.

Ve velmi klidném úvodu utkání nebylo k vidění nic zajímavějšího a v první čtvrthodince se pouze domácí Braga jednou dostala před branku hostí. Lima utekl na pravé straně a posílal před branku povedený centr na Meyonga, který svou tečí minul branku Benfiky. Poté se představili také hosté. Přímý volný kop kroutil nepříjemně na zadní tyč Cardozo, ale gólman Artur byl maximálně připraven.

Po klidném začátku ale přišel první gól jako blesk z čistého nebe a trefili se domácí. V 19. minutě si na roh Huga Viany parádně naskočil Custódio a ve velmi složité situaci dokázal balón usměrnit přesně do rohu branky Roberta - 1:0. O pár minut později mohla Braga přidat druhý gól. Sílvio napřáhl z hranice pokutového území a jen těsně minul pravou tyč hostující branky.

V závěru prvního dějství byla Benfika hodně blízko srovnání skóre. Martins vyslal kolmicí Cardoza, který před brankou našel úplně volného Saviolu a ten z první trefil tyč branky Bragy. Z opakovaného záběru však bylo vidět, že Cardozo stál v době přihrávky v mírném ofsajdu. To byla poslední zajímavá událost v prvním poločase a domácí tak šli do kabin s jednobrankovým náskokem, který by jim zajišťoval postup do finále.

Do druhého poločasu šli hosté jednoznačně s cílem vyrovnat a už na začátku se o to pokusil Javier Saviola, který se zkoušel individuálně probít přes obranu Bragy. Na poslední chvíli mu ukořistil balón Paulao. Braga se začala až příliš soustředit na obranu a Benfika byla postupem času lepším týmem. Další nebezpečnou střelu vyslal střídající Jara, ale jeho projektil také nemířil mezi tři tyče.

V 70. minutě si na skvělou kolmici Gaitána naběhl Fábio Coentrao a ocitl se sám před gólmanem Arturem, ale ten dokázal včas vyběhnout a zamezil jeho příležitosti, čímž znovu podržel svůj tým. Aktivní Gaitán byl i u další příležitosti hostí, když parádním halfvolejem protáhl Artura, který se v této fázi zápasu rozhodně nenudil. Z následného rohu se málem prosadil Javier Saviola, ale ke vstřelení branky mu chyběl krok.

Závěr zápasu se hrál ve vysokém tempu a osmělili se i domácí. Hugo Viana se také blýsknul povedenou ranou ze střední vzdálenosti a Roberto měl co dělat, aby jeho ránu vytáhl na roh. Hosté jakoby přestali na chvíli úplně hrát a o minutu později se dostala Braga k další střele. Tentokrát střílel střelec prvního gólu Custódio, ale i v tomto případě zasáhl Roberto.

Nejblíže gólu měli hosté v 88. minutě. Po skrumáži v pokutovém území Bragy se k zakončení hlavou dostal Jara a domácí obránce Paulao vykopával jeho pokus z brankové čáry. Obrovské štěstí na straně domácích. I díky této ubráněné situaci dokázala Braga udržet jednobrankové vedení až do konce utkání a díky vítězství 1:0 postupuje do finále.

Autor: Adam Tkadlec