23.02.2010 18:00 CET
4 : 0
(1:0)

Benfica rozdrtila Herthu a je prvním osmifinalistou EL

Od dnešního dne se berlínská Hertha může soustředit výhradně na záchranu v bundeslize, zatímco Benfica zaslouženě postupuje do dalších bojů v Evropské lize. Lisabonský tým předčil svého soupeře ve všech směrech a především díky strhujícímu úvodu druhé půle zvítězil vysoko 4:0...

Utkání hrané za velkého deště začalo ve slušném tempu, na čemž měla zásluhu takřka výhradně Benfica. Domácí favorit si okamžitě vytvořil převahu a brzy začaly přicházet i šance, byť dalekonosnou ránu Garcii ze sedmé minuty za ni ještě považovat nelze. Po čtvrthodině řádně provětral hostující obranu Di Maria, své úchvatné sólo ovšem nesvedl dobře zakončit.

Chvíli nato na balon jen těsně nedosáhl Saviola, do vedení se tak lisabonský tým dostal až v 25. minutě. Di Mariovu přihrávku rychle přiťukl Saviola na střed Aimarovi, který si míč potáhl kolem skluzujícího Friedricha a chladnokrevně jej uklidil k levé tyči - 1:0. O okamžik později si míč ve vápně hledal kanonýr Cardozo, hlavou ho ovšem těsně minul.

Hertha vůbec nevypadala na tým, který k postupu potřebuje vstřelit branku, zhruba po půlhodině hry se však i její projev mírně zlepšil. Po volnější pravé straně utekl Ramos, v pokutovém území ale byl ozdbrojen Luisaem, domácí brankář César tak musel zasahovat pouze proti dvěma střelám Raffaela. Nebezpečnější byli ale i nadále domácí a sedm minut před pauzou mohli dát druhou branku, po Pereirově centru ale trefil Saviola jen břevno.

Po přestávce se Hertha ujala aktivity, její fáze tlaku ovšem trvala jen dvě minuty. To na druhé straně nacentroval z levé strany Di Maria, Drobný na míč nedosáhl a hlavičkující Cardozo již měl snadnou pozici - 2:0. Deset minut nato bylo definitivně rozhodnuto, když po rohovém kopu neodvrátila hostující obrana míč do bezpečí a Garcia se pravačkou trefil k přední tyči - 3:0.

Pouhé tři minuty po třetí brance začal výsledek dorůstat do debaklu, v 62. minutě našel Di Maria v pokutovém území Cardoza, který si míč zpracoval a následně ho nechytatelně poslal ke vzdálenější tyči - 4:0. Ve zbývající půlhodině zápasu již Benfica nechala Herthu také trochu hrát, v jediné šanci hostí ale střídající Gekas hlavičkoval nad branku. Za domácí mohl navýšit skóre ještě Coentrao, jenže nemířil přesně, a tak zůstalo u čtyřgólového vítězství domácích.

Autor: Petr Vaněček