10.04.2008 18:30 CET
0 : 1
(0:1)

Zenit překvapení nepřipustil a je v semifinále

Prvním účastníkem semifinále Poháru UEFA se podle předpokladů stal ruský Zenit Petrohrad s Čechem Radkem Šírlem v základní sestavě. Sice prohrál doma s Leverkusenem 0:1, ale před týdnem v Německu vyhrál 4:1 a bez potíží postupuje.

Vítězství 4:1 z Leverkusenu znamenalo v dnešním utkání pro Zenit klid. Kouč Advocaat nechtěl nic riskovat a na hřiště poslal defenzivní sestavu pouze s jediným útočníkem, a to se mu nakonec vyplatilo. I přes prohru 0:1 si Zenit zajistil postup do semifinále a jeho spanilá jízda tak pokračuje.

Bayer měl skvělou příležitost jít do vedení hned v úvodních minutách. Po ukázkové přihrávce za obranu se míče zmocnil Bulykin, ale v zakončení selhal, jelikož brankáře Malafejeva svou přízemní střelou překonat nedokázal. Zenit se do žádného útočení nehnal a pečlivě bránil ofenzivní snahy německého soupeře.

V 18. minutě se ale dopustil chyby. Po centru Castra hlavou usměrnil míč do brány Bulykin a poslal svůj tým do vedení – 0:1. Hosté byli pochopitelně i nadále aktivnější, jenže v první půli podruhé na obranu petrohradského týmu vyzrát nedokázali.

Domácí po změně stran spoléhali především na brejky a byli překvapivě aktivnějším týmem. Leverkusen ke hře moc nepouštěli a naopak málem vyrovnali. Po závaru před bránou se dostal ke střele z hranice pokutového území Aršavin a svým pozemním pokusem zaměstnal Adlera. Bayer byl ve druhém poločase nevýrazný, a proto se rozhodl trenér Skibbe poslat v 67. minutě na hřiště kanonýra Stefana Kießlinga, jenž nahradil Freiera.

Leverkusen měl dnes také velkou dávku štěstí. Alespoň minimální naději na postup zachránila týmu okolo kapitána Bernda Schneidera tyčka. Tu totiž v 69. minutě po skvělé přihrávce nastřelil z velkého úhlu opět Aršavin. Žádný velký nápor hostujícího celku v závěrečných minutách nepřišel, naopak si nakonec mohl odvézt pouze remízu, ale Timoščuk v 85. minutě zahodil penaltu, přesto to Zenit moc mrzet nemusí.

Autor: Tomáš Honajzer