Ziyech vystavil stopku Zambii a přinesl radost do tábora pořadatelů

Hráči Maroka zvítězili ve třetím kole skupiny F Afrického poháru národů nad Zambií 1:0. Gólové ticho dokázal v první půli prolomit stále ještě kmenový hráč Chelsea Hakim Ziyech. Bývalé Severní Rhodésii stačilo k postupu alespoň vyrovnat, to však pečlivá defenziva Severoafričanů nedopustila, a tak Zambie skončila na nepostupové třetí příčce. Její porážka zároveň udělala velkou radost pořadatelskému Pobřeží slonoviny, na které se usmálo štěstí v podobě poslední osmifinálové místenky.

DR Kongo se proremizovalo až do osmifinále, Tanzánii se sázka na defenzivu nevyplatila

Obě reprezentace si v posledních zápasech připsaly shodně remízu 1:1, o poznání větší radost z ní však měli Konžané. Ti totiž pořádně potrápili Maroko a v závěru dokonce sahali po vítězství. Zato Tanzánci se po povedeném prvním poločase proti Zambii zalekli možnosti získat premiérový triumf na šampionátu v historii a navzdory dlouhé přesilovce vybojovali jen bod.

Země gepardům zaslíbená si doběhla pro první postup. Remíza nemrzela ani Mali

Namibie se oklepala z předchozí vysoké porážky a ve třetím kole skupiny E Afrického poháru remizovala s Mali 0:0. Pro fotbalisty ze země, v níž žije hned pětina všech gepardů světa, to sice neznamenalo žádný posun v tabulce, zisk celkových čtyř bodů však byl při porovnání s ostatními celky ze třetích příček dostatečným k historicky prvnímu postupu do osmifinále. Mezi nejlepšími 16 celky turnaje je doplní soupeř z Mali, ale také Jihoafrická republika.

Jediným odpadlíkem ze skupiny E se stalo Tunisko. V play off bude chybět po 11 letech

Tunisko se nedočkalo premiérové výhry ani ve třetím kole skupiny E Afrického poháru a remíza 0:0 s Jihoafrickou republikou definitivně stvrdila jeho vyřazení. Fotbalisté nejjižnější země černého kontinentu věděli, že je k postupu dovede i bod a na jejich herním projevu to bylo znát. Severoafričané se přes jejich obranu nedokázali prokousat a s turnajem se rozloučili s jediným vstřeleným gólem. Tak brzy šampionát opustili naposledy v roce 2013.

Soumrak trenérů na APN pokračuje: Alžírsko odvolalo Belmadiho

Djamel Belmadi po vyřazení ve skupině Afrického poháru národů skončil na lavičce Alžírska, které vedl od roku 2018. Jméno nástupce zatím největší africká země neoznámila...

Pobřeží slonoviny je bez trenéra, po nezdarech na APN skončil Gasset

Na lavičce Pobřeží slonoviny skončil v průběhu Afrického poháru národů trenér Jean-Louis Gasset. Informovala o tom agentura AFP. Sedmdesátiletý francouzský kouč byl odvolán po dvou porážkách, přestože výběr pořadatelské země má stále šanci na postup do osmifinále. V případě dalších zápasů na turnaji povede tým jeden z dosavadních asistentů Emerse Faé

Výpadek z Afrického poháru národů předznamenal konec Hughtona, Ghana ho propustila

Od reprezentantů Ghany byl po neúspěšném vystoupení na probíhajícím mistrovství Afriky odvolán trenér Chris Hughton. Na svém webu o tom informoval národní svaz s tím, že o dalším směřování národního týmu rozhodne v nejbližších dnech.

Mauritánie podpořila vzpouru outsiderů. Alžířané prožili hororové déjà vu

Reprezentace Mauritánie si připravila na závěr skupiny D Afrického poháru národů překvapení, když porazila Alžírsko 1:0. O postupu outsidera rozhodl ve 37. minutě vítězným gólem Yali Dellahi.

Angola zakončila koncert ve skupině D vítěznou nahrávkou Fredyho

Fotbalisté Angoly porazili ve třetím kole skupiny D Afrického poháru národů Burkinu Faso 2:0, a do osmifinále tak nečekaně prošli z prvního místa. Střelcem vítězné branky se stal chvíli před poločasovou přestávkou zkušený útočník Mabululu.

Ghana končí na APN už ve skupině, selhání by mělo stát místo trenéra Hughtona

Ghanská reprezentace před více než rokem zanechala solidní dojem na mistrovství světa, další velký turnaj ale této africké zemi nevyšel. Jakožto jeden z favoritů letošního kontinentálního šampionátu končí už v základní skupině, osud zpečetila výhra Kamerunu nad Gambií.

Kamerun přežil klinickou smrt, vyřazení Gambie neslo podpisy z české ligy

Reprezentace Kamerunu vybojovala v závěrečném kole skupiny C Afrického poháru národů těsné vítězství 3:2 nad Gambií. Remíza by oba celky vyřadila, což zaručilo fanouškům vzrušující podívanou do posledních vteřin.

Senegal zůstal na vítězné vlně i přes selhání Maného. Guineu prohra od play off neoddělila

Guinea podlehla v závěrečném utkání skupiny C Afrického poháru Senegalu 0:2. Lvi z Terangy rozhodli o výhře standardní situací po hodině hry. Na centr Krépina Diatty si naskočil Abdoulaye Seck, jenž vůbec první střelou mezi tři tyče v zápase rozhodl.

Salahovo zranění je vážnější, chybět bude minimálně tři týdny

Zranění stehenního svalu z Afrického poháru národů vyřadí egyptského reprezentanta Mohameda Salaha na více než původně avizované dva zápasy. Podle hráčova agenta se nucená pauza může protáhnout až na měsíc. Kanonýr Liverpoolu se vrátí do Anglie, kde by měl podstoupit intenzivní léčbu.

Divočina na africký způsob udělala radost Egyptu i Kapverdám

Kapverdy remizovaly ve třetím kole skupiny B Afrického poháru národů s Egyptem 2:2, a zakončily tak základní fázi turnaje bez porážky. Ostrované se dokonce chvíli před přestávkou dostali do vedení, po změně stran ovšem vyrovnal Trezeguet. V nastavení druhé půle hosté nejprve na chvíli obrátili průběh utkání, ale Modří žraloci dokázali najít pozdní odpověď. Smírnému výsledku přihlížel z tribuny zraněný Mohamed Salah, jenž bude držet svým spoluhráčům palce i ve vyřazovací fázi, kam je poslalo selhání Ghany v souběžně hraném duelu.

Kolaps Ghany v nastavení! Může to znamenat šokující konec na turnaji

Ghaňané remizovali ve třetím kole skupiny B Afrického poháru s Mosambikem 2:2, a ztratili tak zřejmě naději na postup do osmifinále. Černé hvězdy přitom dlouho sahaly po vítězství, když jim proměněnými penaltami zařídil dvoubrankový náskok útočník Crystal Palace Jordan Ayew. V závěrečném nastavení ovšem přišlo nevídané selhání, jelikož Mosambik dvěma slepenými trefami srovnal, čímž možná sebral šanci reprezentantům země zlata na play off.