Další články

Faé zůstane trenérem Pobřeží slonoviny, podepsal smlouvu na dva roky

Pobřeží slonoviny nadále povede Emerse Faé, který z pozice dočasného trenéra dovedl reprezentaci k triumfu na domácím Africkém poháru národů. Bývalý záložník, jenž byl nucený ukončit kariéru ve 28 letech, podepsal smlouvu do mistrovství světa 2026.

Jste zkorumpovaní zloději, obvinil federaci Rovníkové Guineje suspendovaný kapitán Nsue

Útočník reprezentace Rovníkové Guineje a nejlepší střelec Afrického poháru národů Emilio Nsue byl na dobu neurčitou suspendován fotbalovou federací své země. Během turnaje, na němž ve čtyřech zápasech vstřelil pět gólů, se údajně dopustil několika závažných disciplinárních přestupků. Čtyřiatřicetiletý hráč třetiligového španělského Intercity však vystoupil na Instagramu, nařčení z nedisciplinovanosti odmítl, a naopak obvinil fotbalovou federaci Rovníkové Guineje z korupce a krádeže.

Trenér Pobřeží slonoviny Faé po výhře na APN: Povedlo se nám několik zázraků

Podle trenéra Emerse Faého se Pobřeží slonoviny na cestě k triumfu na domácím mistrovství Afriky povedlo několik zázraků. Po nedělním vítězném finále po obratu s Nigérií (2:1) cítil především úlevu. Zlata si váží o to víc, že se podle něj "Sloni" po nepovedeném vstupu do turnaje ocitli blízko ponížení. Citovala ho agentura Reuters.

Haller vystřelil davy v Pobřeží slonoviny do extáze. Africký pohár se zbarvil do oranžova

Hráči Pobřeží slonoviny zvítězili ve finále Afrického poháru národů nad Nigérií 2:1. Pro pořadatelskou zemi se zápas nevyvíjel slibně, když Super Eagles poslal ve 38. minutě do vedení William Troost-Ekong. Ve druhém poločase však vyrovnal Franck Kessié a zažehnul plamínek naděje pro domácí. V závěru zápasu pak hrdina Sébastien Haller vymetl šibenici nigerijské brány, a dovršil tak neuvěřitelnou pohádku mužstva v oranžových dresech, které už po skupinové fázi opustil kvůli neuspokojivým výsledkům původní hlavní trenér.

Africký zápisník X. aneb Vyhrajeme titul a poletíme nwa Bali

Nejlepší Afcon 21. století je u konce. Dnes večer se na stadionu Alhassana Ouattary v Abidžanu rozhodne o novém mistrovi Afriky. Domácí Pobřeží slonoviny ve velkém finále přivítá Nigérii.

Jihoafričané si napravili penaltovou reputaci a uzmuli bronzové medaile

Hráči Jihoafrické republiky vyhráli v zápase o bronzové medaile na Africkém poháru národů nad Demokratickou republikou Kongo 1:0 po penaltách. Na góly skoupý duel rozhodl ve prospěch Bafana Bafana v závěrečném rozstřelu dvěma důležitými zákroky brankář Ronwen Williams

Hallerova gólová premiéra v základu vyslala po 18 letech do finále domácí tým

Pobřeží slonoviny zvítězilo v semifinále Afrického poháru národů nad Demokratickou republikou Kongo 1:0 a na domácím šampionátu postoupilo do souboje o vysněný titul. Reprezentace, která po skupinové fázi odvolala svého hlavního trenéra, zvítězila díky trefě útočníka Borussie Dortmund Sébastiena Hallera, jenž premiérově na turnaji nastoupil v základní sestavě. Poprvé od roku 2006, kdy v Egyptě úspěšně bojovali o zlato Faraoni, se tak finále afrického šampionátu zúčastní pořadatelská země.

Jihoafrická republika zlato nevydoluje, Nigérii nezastavil ani krutý verdikt videorozhodčího

Nigérie zvítězila v semifinále Afrického poháru národů nad Jihoafrickou republikou 2:1 po pokutových kopech a poprvé po 11 letech si zahraje o zlato. Utkání gólově otevřel ve prospěch favorita z penalty kapitán William Troost-Ekong, jenž připravil brankáře Ronwena Williamse o více než 450 minut trvající neprůstřelnost. V 85. minutě dokonce Orli slavili dvoubrankové vedení, o to je ale záhy připravil videorozhodčí. Ten si totiž všiml předchozího faulu v opačném vápně a Jihoafričané z bílého puntíku srovnali. Dramatický zápas nakonec vyvrcholil právě pokutovými kopy, v nichž země s nejhlubším zlatým dolem na světě neuspěla a postup slavili Nigerijci.

Africký zápisník IX. aneb Nigérie vs. Bafana Bafana, Kongo vs. Fofana Fofana

Africký fotbalový svátek se chýlí ke konci. Zbývají poslední čtyři týmy, které se v rámci jediného semifinálového dne utkají o vstupenky do velkého finále: podvečerní duel obstará asi největší zbývající favorit, Nigérie, a překvapení turnaje z Jihoafrické republiky. Večer se potom domácí Sloni postaví dosud neporaženému Kongu.

Trenérská čistka v Africe pokračuje, Egypt propustil Vitóriu. Nahradit ho má Renard

U reprezentace Egypta skončil po neúspěšném vystoupení na mistrovství Afriky Rui Vitória. O odvolání třiapadesátiletého kouče informoval národní svaz. Novým trenérem by měl být podle médií jmenován Francouz Hervé Renard.

Pevnou obranu Jihoafrické republiky doplnil ve čtvrtfinále penaltový mág mezi tyčemi

Jihoafrická republika si ve čtvrtfinále Afrického poháru národů poradila s Kapverdami a po výhře 1:0 po penaltách může nadále snít o historicky druhém triumfu na turnaji. Základem úspěchu Bafana Bafana se již tradičně stala pevná obrana, která přes mírnou převahu Modrých žraloků už čtvrtý duel v řadě neinkasovala. Určit vítěze nakonec musel závěrečný rozstřel, v němž sice rozhodl o postupu nejjižnějšího státu Afriky Mothobi Mvala, ale hvězdou byl zejména brankář Ronwen Williams, který zneškodnil čtyři penalty.

"Sloni" udeřili v závěrech, po velkolepém obratu jsou na domácím turnaji v semifinále

Fotbalisté Pobřeží slonoviny zvítězili ve čtvrtfinále Afrického poháru národů nad Mali 2:1 po prodloužení a na domácím šampionátu si zahrají o medaile. Cestu k postupu mezi nejlepší čtyři celky turnaje oranžovým výrazně zkomplikoval Odilon Kossounou. Po jeho faulu totiž Orli kopali v 16. minutě penaltu a v závěru první půle se obránce Leverkusenu po druhé žluté kartě předčasně poroučel ze hřiště. Zmíněným pokutovým kopem sice reprezentanti země z oblasti Sahelu pohrdli, po změně stran ale udeřil z dálky Dorgeles Nene a zdálo se, že se Sloni s turnajem rozloučí. Těsně před koncem řádné hrací doby však vyrovnali a o jejich postupu rozhodl ve 122. minutě Oumar Diakité.

Africký zápisník VIII. aneb Čtvrtfinále jen pro Zwane

Dokážou domácí Sloni po vyřazení Senegalu dokonat obrat a vyšachovat ze hry i silné Mali? Medaile je před dnešním podvečerním výkopem už opravdu nadosah, Malijci ale představují dalšího velice těžkého soupeře. Čtvrtfinálový program následně večer uzavřou Jihoafrická republika s Kapverdami.

Konžané se zkušenostmi z Premier League obstarali proti Guineji postupový obrat

Demokratická republika Kongo zvítězila ve čtvrtfinále Afrického poháru národů nad Guineou 3:1. Utkání přitom musela otáčet poté, co Národním slonům nabídl pokutový kop Chancel Mbemba. Sám bývalý hráč Newcastlu ale ještě do přestávky srovnal a po změně stran úřadovali jeho krajané, kteří rovněž v určité fázi své kariéry prošli anglickou nejvyšší soutěží. Nejprve po hodině hry dokonal obrat Yoane Wissa z Brentfordu a následně stanovil výsledné skóre Arthur Masuaku, který před odchodem do Besiktase odehrál v Premier League přes 100 zápasů.