DR Kongo

Další články

Hallerova gólová premiéra v základu vyslala po 18 letech do finále domácí tým

Pobřeží slonoviny zvítězilo v semifinále Afrického poháru národů nad Demokratickou republikou Kongo 1:0 a na domácím šampionátu postoupilo do souboje o vysněný titul. Reprezentace, která po skupinové fázi odvolala svého hlavního trenéra, zvítězila díky trefě útočníka Borussie Dortmund Sébastiena Hallera, jenž premiérově na turnaji nastoupil v základní sestavě. Poprvé od roku 2006, kdy v Egyptě úspěšně bojovali o zlato Faraoni, se tak finále afrického šampionátu zúčastní pořadatelská země.

Konžané se zkušenostmi z Premier League obstarali proti Guineji postupový obrat

Demokratická republika Kongo zvítězila ve čtvrtfinále Afrického poháru národů nad Guineou 3:1. Utkání přitom musela otáčet poté, co Národním slonům nabídl pokutový kop Chancel Mbemba. Sám bývalý hráč Newcastlu ale ještě do přestávky srovnal a po změně stran úřadovali jeho krajané, kteří rovněž v určité fázi své kariéry prošli anglickou nejvyšší soutěží. Nejprve po hodině hry dokonal obrat Yoane Wissa z Brentfordu a následně stanovil výsledné skóre Arthur Masuaku, který před odchodem do Besiktase odehrál v Premier League přes 100 zápasů.

Egyptu v duelu remízových expertů zlomila vaz penaltová loterie

Fotbalisté Egypta se s Africkým pohárem národů nečekaně rozloučili už v osmifinále, když podlehli Demokratické republice Kongo 1:2 po pokutových kopech.

DR Kongo se proremizovalo až do osmifinále, Tanzánii se sázka na defenzivu nevyplatila

Obě reprezentace si v posledních zápasech připsaly shodně remízu 1:1, o poznání větší radost z ní však měli Konžané. Ti totiž pořádně potrápili Maroko a v závěru dokonce sahali po vítězství. Zato Tanzánci se po povedeném prvním poločase proti Zambii zalekli možnosti získat premiérový triumf na šampionátu v historii a navzdory dlouhé přesilovce vybojovali jen bod.

Favorita z Maroka odsoudil k prvnímu zaváhání střídající útočník Stuttgartu

Maroko ve svém druhém zápase na Africkém poháru remizovalo v rámci skupiny F s Demokratickou republikou Kongo 1:1. Berberští lvi měli skvělý vstup do utkání, když už v šesté minutě vsítil první branku Achraf Hakimi. Outsider duelu se ale statečně pral o srovnání a i přes neproměněnou penaltu Cédrica Bakamba se ho nakonec dočkal. V 76. minutě totiž zaúřadoval útočník Stuttgartu Silas, jenž na trávník nastoupil jen o chvíli dříve. Příchody z lavičky přitom dobře zná i z působení v německém celku.

Vzdorující Zambie využila kuriózní hrubku brankáře Konga k zisku důležitého bodu

V prvním kole skupiny F Afrického poháru národů se týmy DR Konga a Zambie rozešly smírným výsledkem 1:1. Duel, který podle expertů mohl rozhodnout o tom, kdo spolu s favorizovaným Marokem postoupí do vyřazovacích bojů, otevřel po hrubce konžského gólmana ve 23. minutě Kings Kangwa. Formálně domácí tým sice o pouhých pět minut později zásluhou Cedrica Bakamby srovnal, přes velkou převahu však obrat nedokonal.

Africký pohár národů: 24 důvodů ke sledování všech účastníků (3/3)

Už jen jednou se vyspíme a dostaneme po dvou letech další injekci pravého nefalšovaného afrického fotbalového svátku, a tak uzrál čas na "popkulturní” představení poslední sady účastníků. Také tento díl přitom zůstane věren přístupu tzv. "od Šumavy k Tatrám”, tedy od geopolitických zajímavostí až po kulturní. A možná přijde řada i na fotbal...