Africký zápisník II. aneb Špatné sloNoviny pro domácí

Druhé hrací kolo na Afconu orámovaly dva týmy se shodnou koloniální minulostí - Kapverdy jako první postupují do osmifinále, Guinea-Bissau naopak končí. Trápení severoafrických reprezentací pokračuje, nově se k nim ale přidává i domácí Pobřeží slonoviny...

Rovníková Guinea šokovala Pobřeží slonoviny, naděje hostitele na postup jsou minimální

Reprezentace Rovníkové Guineje porazila ve třetím kole skupiny A Afrického poháru národů Pobřeží slonoviny 4:0 a nečekaným postupem z prvního místa si zajistila účast v osmifinále. Na úspěchu přímořského státu ze střední Afriky měl lví podíl dvougólový Emilio Nsue, jenž potvrdil svůj střelecký apetit a s pěti trefami vévodí tabulce kanonýrů. Pouť šampionátem naopak může skončit pro zaskočeného pořadatele, jenž z pozice třetího týmu musí počkat na výsledky z ostatních skupin.

Nigérii pomohla ke klidnému postupu minela zkušeného beka

Hráči Nigérie porazili v závěrečném kole skupiny A Afrického poháru národů Guineu-Bissau 1:0 a ze druhé pozice postoupili do osmifinále. K úspěchu favorita utkání nasměroval ukázkovým vlastním gólem smolař Opa Sangante. Omyl 32letého obránce, jenž hraje druhou nejvyšší francouzskou soutěž, tak jen podtrhl nevydařené představení Djurtus na šampionátu, který zakončili bez zisku jediného bodu.

Jihoafrická republika třemi góly do poločasu zamíchala kartami skupiny E

Reprezentace Jihoafrické republiky porazila ve druhém kole skupiny E Afrického poháru národů Namibii 4:0 a po úvodním zaváhání se vrátila do boje o postup. Výsledek bitvy dvou sousedních zemí začal dostávat svou podobu již v prvním poločase, kdy se postupně prosadili Percy Tau a dvakrát také Themba Zwane. Tabulka se tak ve skupině pořádně vyrovnala a šanci na postup z prvních dvou míst mají stále všechny čtyři týmy.

Salah se vrací do Anglie, bude léčit poraněný sval. Na turnaji ještě startovat může

Mohamed Salah opouští egyptský národní tým, možná dočasně, možná natrvalo. Záleží, zda se nároďák probojuje do semifinále Afrického poháru národů, ke kterému tým trenéra Ruie Vitóriy vzhlíží. V tu chvíli by se totiž mohl útočník Liverpoolu vrátit do dějiště šampionátu v Pobřeží slonoviny, ostatně jak stálo v oficiálním vzkazu Egyptské fotbalové asociace (EFA).

Favorita z Maroka odsoudil k prvnímu zaváhání střídající útočník Stuttgartu

Maroko ve svém druhém zápase na Africkém poháru remizovalo v rámci skupiny F s Demokratickou republikou Kongo 1:1. Berberští lvi měli skvělý vstup do utkání, když už v šesté minutě vsítil první branku Achraf Hakimi. Outsider duelu se ale statečně pral o srovnání a i přes neproměněnou penaltu Cédrica Bakamba se ho nakonec dočkal. V 76. minutě totiž zaúřadoval útočník Stuttgartu Silas, jenž na trávník nastoupil jen o chvíli dříve. Příchody z lavičky přitom dobře zná i z působení v německém celku.

Další Sinayokova trefa přiblížila Mali k osmifinálovým branám

Fotbalisté Tuniska hráli ve druhém kole skupiny E Afrického poháru národů s Mali nerozhodně 1:1. Jako první se z přesného zásahu radovali Les Aigles zásluhou Lassineho Sinayoka, jenž navázal na trefu z úvodního duelu šampionátu. Brzy nato ale přispěchal s odpovědí Hamza Rafia a uchoval Orlům z Kartága alespoň teoretickou šanci na postup. Naopak osmifinálové naděje reprezentace ze západu Afriky dostaly velmi reálné obrysy.

Angolu přiblížila k postupu v atraktivní bitvě outsiderů někdejší naděje Sportingu

Fotbalisté Angoly ovládli gólový duel druhého kola skupiny D Afrického poháru národů, když porazili Mauritánii 3:2. Do čela tabulky pomohl týmu z jihu Afriky především střelec dvou branek a bývalý hráč Sportingu Lisabon Gelson Dala, rozdílový zásah ovšem proti vzdorujícímu soupeři zaznamenal až útočník Gilberto. Mauritáncům tak nebyly platné ani jejich dvě premiérové trefy ze hry v historii turnaje, po dvou odehraných duelech zůstali bez bodu čtvrtí a do osmifinále se mohou dostat už pouze zásluhou vysoké výhry nad Alžírskem.

Alžířan Bounedjah opanoval prostor ve vápně a vystřílel remízu s Burkinou Faso

Alžírsko bylo ve druhém kole skupiny D Afrického poháru národů blízko překvapivé porážce, nakonec ale s Burkinou Faso uhrálo alespoň remízu 2:2. Na konci první půle potrestal laxní přístup Pouštních lišek úspěšnou hlavičkou Mohamed Konaté a ačkoliv se favoritovi podařilo brzy po změně stran vyrovnat, zásluhou proměněné penalty Betranda Traorého opět prohrával. Hráči v bílém si svou druhou odpověď nechali až na nastavení, kdy se prosadil v duelu celkově dvougólový Baghdad Bounedjah.

Trenér Tanzanie dostal na africkém šampionátu distanc a u týmu skončil

Alžírský trenér Tanzanie Adel Amrouche dostal za své výroky o Maroku na mistrovství Afriky dlouhý disciplinární trest a pokutu. Vedení tanzanského fotbalu ho poté suspendovalo, ve zbytku turnaje v Pobřeží slonoviny tým povede dosavadní asistent Hemed Suleiman.

Guinea se i bez bundesligového kanonýra výrazně přiblížila postupu

Guinea porazila ve druhém kole skupiny C Afrického poháru národů Gambii 1:0. Mírný favorit se dlouho trápil a prováhal několik šancí, než ho v 70. minutě spasil Aguibou Camara. Tříbodový zápis zvládli Národní sloni i bez Serhoua Guirassyho, druhého nejlepšího bundesligového střelce, jenž po zranění proseděl celý zápas na lavičce, a výrazně se přiblížili postupu. Tomu jsou naopak dál reprezentanti nejmenší země pevninské Afriky, kterým k postupu nemusí stačit ani případná výhra v závěrečném kole.

Onana Kamerunu štěstí nepřinesl. Senegalu pomohla do osmifinále spolupráce jmenovců

Reprezentanti Senegalu porazili ve druhém kole skupiny C Afrického poháru národů Kamerun 3:1, a postoupili tak do osmifinále. K úspěchu nasměroval úřadujícího šampiona Ismaila Sarr, jenž po asistenci jmenovce Papeho Matara Sarra dostal míč s přispěním teče do dolního rohu kamerunské brány. Tu již střežil gólman Manchesteru United André Onana, k bodům ale svůj tým nedovedl. V 71. minutě totiž vstřelil rozdílový gól Habib Diallo, jemuž nahrával autor první trefy.

Potenciální gól šampionátu z kopačky Bebého vystřelil Kapverdy do play off

Kapverdy porazily ve druhém kole skupiny B Afrického poháru národů Mosambik 3:0. O výhře ostrovanů rozhodl krátce po odehrané půlhodině přímým kopem z více než 35metrové vzdálenosti Bebé. Hráč, který na sebe upozornil na podzim jako gólové eso španělského Vallecana do závěrečných minut, tak zároveň poslal svůj tým do osmifinále, v němž se Kapverďané představí podruhé za sebou.

Egypťané netrpělivě čekají na zprávy o Salahovi, útočník si poranil stehenní sval

Egypt se včera večer střetl s Ghanou (2:2) a hodně hořký pro něj byl především závěr prvního poločasu. Faraoni ve třetí minutě nastavení inkasovali první gól, o několik desítek vteřin dříve navíc přišli o svou klíčovou postavu.

Salahovo zranění odstartovalo přestřelku, Faraonům pomohly k remíze chyby soupeře

Ghana ve druhém kole skupiny B Afrického poháru remizovala s Egyptem 2:2. Hned dvakrát se z vedení těšily Černé hvězdy, v obou případech tomu tak bylo po trefách Mohammeda Kuduse. Krátce před jeho prvním zásahem z nastavení první půle se navíc zranil hvězdný Mohamed Salah. Egypťané však i bez něj dokázali na obě branky záložníka West Hamu zareagovat, k čemuž jim ve velké míře pomohly hrubky v soupeřově defenzivě. Historicky nejúspěšnější celek šampionátu navzdory tomu poprvé od roku 1992 nevyhrál ani jeden z úvodních dvou duelů.