Šlágr ovládla Nigérie, zahozené šance Osimhena hasil ledově klidný kapitán

Nigérie porazila ve druhém kole skupiny A Afrického poháru Pobřeží slonoviny 1:0. V zápase plném dobře známých jmen z evropských trávníků se již v úvodu hnal do obrovské šance Victor Osimhen, nejlepší fotbalista černého kontinentu roku 2023 ale tváří v tvář gólmanovi netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Hvězdný útočník Neapole tím dal vzpomenout na předchozí střetnutí proti Rovníkové Guineji, kde jeho výkon navzdory vstřelené brance budil rozpaky. Tentokrát si dokázal zlepšit reputaci alespoň vybojovanou penaltou, kterou v 55. minutě proměnil kapitán William Troost-Ekong.

Řádění legendy Rovníkové Guiney vyústilo v první hattrick Afrického poháru po 16 letech

Guinea-Bissau prohrála s Rovníkovou Guineou 2:4, a nebodovala tak ani ve druhém duelu skupiny A Afrického poháru. V průběhu úvodního dějství se sice radovala ze své první vstřelené branky na šampionátu od roku 2017, tento dílčí úspěch ovšem zejména kvůli hattricku Emilia Nsueho přišel vniveč. Před historicky nejlepším střelcem Los Elefantes vsítil na tomto turnaji tři góly v jednom utkání Soufiane Alloudi, od Maročanova počinu však již uběhlo takřka na den přesně 16 let.

Africký zápisník I. aneb Kdo nekouká na Afcon, bude Hotto mrzet

První hrací kolo Afconu je za námi, což znamená jediné - čas aktualizovat naše průběžné power rankings. Největší favorité nezaváhali, to ale neznamená, že by o překvapení byla nouze. Naopak.

Osimhen se loni s Neapolí zapsal do historie, triumf na APN by ale znamenal mnohem více

Victor Osimhen (25) v minulé sezoně vyhrál s Neapolí titul v Serii A a rok 2023 zakončil ziskem ocenění pro nejlepšího afrického fotbalistu roku. Nový kalendářní rok odstartoval na africkém šampionátu, kde by chtěl s Nigérií získat další trofej.

Vzdorující Zambie využila kuriózní hrubku brankáře Konga k zisku důležitého bodu

V prvním kole skupiny F Afrického poháru národů se týmy DR Konga a Zambie rozešly smírným výsledkem 1:1. Duel, který podle expertů mohl rozhodnout o tom, kdo spolu s favorizovaným Marokem postoupí do vyřazovacích bojů, otevřel po hrubce konžského gólmana ve 23. minutě Kings Kangwa. Formálně domácí tým sice o pouhých pět minut později zásluhou Cedrica Bakamby srovnal, přes velkou převahu však obrat nedokonal.

Semifinalista mistrovství světa začal pouť za trofejí nekompromisní výhrou

Maročané si ve svém prvním utkání skupiny F Afrického poháru podle předpokladů poradili s Tanzánií, kterou porazili vysoko 3:0. Za hvězdami nabitou reprezentaci ze severu Afriky se prosadila bývalá opora anglického Wolves Romain Saïss, jenž ve 30. minutě rozhodl o zisku tří bodů. Po změně stran pomohlo Maročanům i vyloučení Novatuse Miroshiho, krátkou přesilovku totiž poté využili ke dvěma dalším trefám.

Selhání Taua sebralo Jižní Africe vítr z plachet. Mali úřadovalo po změně stran

Hráči Mali porazili ve svém úvodním zápase skupiny E Afrického poháru Jihoafrickou republiku 2:0. Outsider utkání mohl v prvním poločase Orly zaskočit, při pokutovém kopu ovšem selhal Percy Tau, jenž poslal míč vysoko nad. Země z oblasti Sahelu potrestala zaváhání útočníka z Al Ahly po změně stran, kdy se v rozmezí šesti minut prosadili Hamari Traoré a Lassine Sinayoko.

Namibie v souboji severu proti jihu šokovala historickou výhrou Tunisko

Premiérové střetnutí Tuniska a Namibie v rámci Afrického poháru přineslo na úvod skupiny E překvapivou výhru země z jižního cípu kontinentu 1:0. Čtvrtfinalista posledních čtyř ročníků navázal na trápení Nigérie, Egyptu či Kamerunu z předchozích dnů a s výrazným outsiderem sehrál vyrovnanou partii. Ta nakonec v závěru dostala nečekané rozuzlení, když v 88. minutě rozvlnil síť Deon Hotto, jenž se posunul na dělenou třetí příčku v počtu nejvíce nastřílených branek v namibijské historii. Jeho zásah znamenal pro zemi omývanou Atlantským oceánem vůbec první vítězství v dějinách šampionátu.

Burkina Faso poprvé na úvod vyhrála. Mauritánie zahodila sympatický výkon v nastavení

Fotbalisté Burkiny Faso na 13. pokus zvítězili ve svém úvodním střetnutí na Africkém poháru, když ve skupině D porazili Mauritánii 1:0. Outsider duelu byl zejména v úvodním dějství překvapivě aktivnějším celkem, a to navzdory brzkému zranění asi největší ofenzivní hvězdy Aboubakara Kamary, bývalého útočníka Fulhamu. Výborně ale zachytal Hervé Koffi, jenž hráče Mourabitounes obral v jejich historicky sedmém klání na šampionátu černého kontinentu o teprve druhou radost ze vstřeleného gólu. Spokojení nakonec byli Hřebci, kterým zajistil výhru proměněnou penaltou v 96. minutě Bertrand Traoré.

"Antilopy" z Angoly nebyly snadnou kořistí. Alžírsko se na úvod muselo o body podělit

Reprezentanti Alžírska ve svém úvodním vystoupení ve skupině D Afrického poháru národů remizovali s Angolou 1:1. Už v 18. minutě otevřel skóre po úspěšném samostatném úniku Baghdad Bounedjah, více ale Pouštní lišky z vytvořených šancí vytěžit nedokázaly. Neefektivitu soupeře tak potrestal po změně stran Mabululu, který v 68. minutě proměnil pokutový kop a zařídil pro "Antilopy" cenný bod. Vítězové z roku 2019 tak stejně jako před dvěma lety začali turnaj remízou.

Povedený začátek pokazila červená karta. Guinea využila Onanovu absenci k zisku bodu

Reprezentace Kamerunu remizovala na začátek Afrického poháru národů s Guinejí 1:1. Obhájci bronzu vstoupili do utkání bez opory v bráně Andrého Onany, jenž nestihl z Anglie dorazit včas vinou nevlídného počasí. Jeho náhradník musel už v 10. minutě po chybě obrany lovit míč ze své sítě. V nastavení první půle ovšem Francois Kamano obdržel červenou kartu a Kamerunci dohrávali v početní výhodě, čehož využili alespoň k vyrovnání zásluhou hlavičky Franka Magriho.

Senegal úspěšně vykročil za obhajobou, poznamenaní Gambijci padli rozdílem třídy

Úřadující mistři ze Senegalu dobře vstoupili do nového ročníku Afrického poháru, když v prvním kole skupiny C porazili Gambii 3:0. Skóre nejprve rychle otevřel Pape Gueye a krátce po změně stran poslal favorita do pohodlného dvoubrankového vedení Lamine Camara, jenž v závěru přidal svůj druhý gól. Gambijci se na zdramatizování nezmohli i kvůli červené kartě z nastavení prvního dějství. Vliv navíc mohla mít i hrozivá zkušenost z příletu do Pobřeží slonoviny, jelikož dle slov trenéra jejich let dělily jen minuty od tragédie.

Kolaps ghanské defenzivy spustil vítěznou lavinu emocí Kapverďanů

Kapverdy vstoupily do skupiny B Afrického poháru národů důležitým vítězstvím 2:1 nad Ghanou. Ostrované překvapili soupeře aktivní hrou, kterou James Monteiro brzy přetavil ve vedoucí zásah. Černé hvězdy se rozjížděly pomaleji, po výměně stran se však přece jen dopracovaly k vyrovnávací trefě. V závěru ovšem defenziva favorita kapitulovala, když ve druhé minutě nastavení zajistil Kapverďanům výhru po zmatcích ve vápně Garry Rodrigues.

Salah penaltou v nastavení obral Mosambik o senzační vítězství

Hráči Mosambiku byli v prvním kole skupiny B blízko ke své premiérové výhře v historii Afrického poháru, nakonec však s Egyptem remizovali 2:2. Jeden z nejvážnějších aspirantů na celkový triumf už od druhé minuty vedl, do druhého poločasu ale vstoupil velmi vlažně a nechal soupeře otočit skóre. Outsidera z jihovýchodu kontinentu pak dělily od senzace pouhé vteřiny, avšak v sedmé minutě nastavení srovnal z pokutového kopu Mohamed Salah.

Okamžitá odpověď Osimhena pouze zmírnila překvapivou ztrátu Nigérie

Reprezentační výběry Nigérie a Rovníkové Guiney remizovaly v úvodním duelu skupiny A Afrického poháru národů 1:1. Ačkoliv se Super Eagles museli před začátkem turnaje vypořádat se zraněním několika klíčových opor, do utkání vstupovali v roli poměrně jasného favorita. Navzdory tomu však jako první skóroval jejich soupeř, když se prosadil Iban Salvador. Na jeho trefu sice bleskově zareagoval Victor Osimhen, jenže branka kanonýra Neapole byla pohříchu jedinou, kterou jeden z širšího okruhu favoritů na celkový triumf dokázal vyprodukovat.