Lookman napsal tečku za angolskou pohádkou, do bojů o medaile jde Nigérie

Nigérie se stala prvním semifinalistou Afrického poháru, jelikož porazila Angolu 1:0. Ofenziva favorita se dostávala do tempa velmi pozvolna, avšak ve 41. minutě udeřil z premiérové nebezpečné akce zelených Ademola Lookman. Obranná složka hry naopak opět fungovala, snad kromě jednoho zaváhání z obou poločasů, znamenitě, a tak byl zásah hvězdy Atalanty tím vítězným a Orli udrželi již čtvrté čisté konto v řadě. Angolané tím pádem na svůj historicky nejlepší výsledek na turnaji, čemuž by se postup mezi čtyři nejlepší celky rovnal, nedosáhli.

Africký zápisník VII. aneb Neblú a hraj

Neblú, gólman Angoly, tedy hrát nebude; v osmifinále proti Namibii byl vyloučen, Černé antilopy ale i přesto dokázaly zvítězit a dnes je čeká silná Nigérie. Ve druhém zápase úvodního čtvrtfinálového dne se představí DR Kongo proti Guineji.

Regragui nevylučuje konec u marocké reprezentace. Selhali jsme, přiznal po vyřazení

Africký pohár národů pravidelně přináší řadu překvapení a k jednomu došlo i na účet Maroka. Walid Regragui se svým týmem v prosinci 2022 bojoval o medaile na mistrovství světa, kontinentální šampionát ovšem skončil krachem už v osmifinále.

Africký pohár přišel o dalšího favorita. Ortel podepsal Maroku penaltový smolař Hakimi

Reprezentanti Jihoafrické republiky vyřadili v osmifinále Afrického poháru národů po výhře 2:0 Maroko. Jeden z největších adeptů na zisk trofeje prohrával od 57. minuty, kdy se prosadil Evidence Makgopa. Berberští lvi dlouho dobývali bránu soupeře marně a obrovskou šanci na vyrovnání dostali až v závěru poté, co jim sudí přiřkl pokutový kop. K němu se teprve podruhé ve své kariéře postavil hvězdný bek Achraf Hakimi, jenže ho stejně jako v listopadu roku 2023 v kvalifikaci o mistrovství světa neproměnil.

Nejrychlejší vlastní gól historie šampionátu nasměroval do čtvrtfinále Mali

Fotbalisté Mali zvítězili v osmifinále Afrického poháru národů nad Burkinou Faso 2:1. Západoafrické derby výrazně ovlivnil již začátek třetí minuty, kdy si balon do brány svého týmu srazila defenzivní hvězda Hřebců Edmond Tapsoba.

Africký zápisník VI. aneb Maroko je velký favorit, Burkina Faso Mali

Poslední hrací den osmifinálových bojů letošního Afconu rozhodne o tom, kolik předturnajových favoritů zůstane ve hře i do dalšího kola - Senegal už je ze hry, zbývá Maroko, které se představí večer proti Jihoafrické republice. Podvečerní zápas obstará sahelské derby mezi Mali a Burkinou Faso.

Sloni zadupali senegalský sen o obhajobě do země, klíčem k úspěchu se staly penalty

Pobřeží slonoviny porazilo v osmifinále Afrického poháru národů Senegal 2:1 po penaltách a před zraky vlastních fanoušků si zajistilo postup. Pořadatelská země nezačala nejlépe, když už ve čtvrté minutě inkasovala z kopaček Habida Dialla.

Kapverdám pomohla k historické účasti ve čtvrtfinále darovaná penalta

Kapverdy zdolaly v osmifinále Afrického poháru národů Mauritánii 1:0 a poprvé v historii si připsaly vítězství ve vyřazovací části tohoto kontinentálního turnaje. Postup se ovšem nerýsoval snadno.

Africký zápisník V. aneb Sloni vběhnou do Mané že

Po očekávaných sobotních výsledcích jsme se včera na Afconu dočkali prvních překvapení vyřazovací fáze - Rovníková Guinea na turnaji končí, stejně jako silný Egypt. Dnes jde do hry největší favorit ze Senegalu, který se postaví domácímu Pobřeží slonoviny; ještě předtím ale svůj zápas rozehrají Kapverdy s Mauritánií.

Egyptu v duelu remízových expertů zlomila vaz penaltová loterie

Fotbalisté Egypta se s Africkým pohárem národů nečekaně rozloučili už v osmifinále, když podlehli Demokratické republice Kongo 1:2 po pokutových kopech.

Dlouholeté stálice potopily Rovníkovou Guineu. Soupeř rozhodl v závěrečných vteřinách

Fotbalisté Guineje zdolali v osmifinále Afrického poháru národů Rovníkovou Guineu 1:0 a poprvé od roku 2015 postoupili mezi osm nejlepších celků turnaje. Jejich úspěch se nerodil vůbec lehce.

Africký zápisník IV. aneb Guinejské derby? To je Sylla

První osmifinálový den Afconu dopadl podle očekávání. Dnes je na programu nejdříve zápas mezi Rovníkovou Guineou a (obyčejnou) Guineou: Nzalang Nacional budou chtít protáhnout vítěznou šňůru a do zápasu vstupují jako lehcí favorité. Totéž platí o Egypťanech, které večer v duelu remízových králů čeká DR Kongo.

Nigérii i v osmifinále podržela pevná defenziva, Kamerun vyřadil dvougólový Lookman

Fotbalisté Nigérie zvítězili v osmifinále Afrického poháru národů nad Kamerunem 2:0. Super Eagles se v úvodním dějství radovali dokonce dvakrát, ale první trefa nakonec nebyla uznána.

Namibie pohrdla v sousedském boji velkou příležitostí, Angolu poslal dál Gelson Dala

Fotbalisté Angoly zvítězili v osmifinále Afrického poháru nad Namibií 3:0, a postoupili tak do další fáze šampionátu. Souboj celků z jihu kontinentu se přitom pro Antilopy nevyvíjel vůbec dobře, jelikož gólman Neblú viděl už v 17. minutě červenou kartu.

Africký zápisník III. aneb Kdo si dá dnes angóla?

Po dvoudenním odpočinku se vrací Africký pohár národů, a to prvními dvěma osmifinálovými zápasy. Nejprve se představí Angola proti Namibii, večer pak Nigérie v souboji těžkých vah vyzve Kamerun.