Další články

CAS zrušil většinu sankcí pro Maroko za odřeknutí šampionátu

Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne zrušil většinu sankcí, kterým muselo čelit Maroko za neuspořádání letošního mistrovství Afriky. CAS anuloval zákaz startu na dvou příštích šampionátech a výrazně snížil pokutu.

Mali hledá nového trenéra, Kasperczak od týmu odchází

Po nešťastném účinkování reprezentace Mali na Africkém poháru národů, ze kterého vypadla po losování, končí na její lavičce Henryk Kasperczak. Zkušený polský trenér se s představiteli tamního svazu domluvil na rozvázání smlouvy...

Maroko se odvolalo k CAS kvůli trestu za zrušený šampionát

Marocká fotbalová federace se hodlá bránit proti přísným trestům, které dostala od africké konfederace CAF za to, že na poslední chvíli odstoupila od pořadatelství lednového mistrovství Afriky. Obrátila se proto na mezinárodní sportovní arbitrážní soud (CAS), který by měl rozhodnout do konce března.

Proč Africký pohár národů dlouhodobě nenaplňuje očekávání?

Posledním článkem, který na tomto serveru bude nějakým způsobem reflektovat letošní APN, je zamyšlení nad tím, co tamní fotbal obecně nejvíce sráží dolů. Ačkoliv se tento text nemusí vztahovat nutně k uplynulému šampionátu, právě dění v Rovníkové Guineji ukázalo, že tyto problémy stále přetrvávají..

Proč musel Drogba odejít? Návod na africkou fotbalovou revoluci

Ve světle uplynulého Poháru národů nejvýrazněji vyvstaly dvě skutečnosti: Africké fotbalové mocnosti jdou po sportovní stránce správnou cestou, a kontinent jako takový stále nejvíce srážejí jeho vlastní organizační problémy. V prvním ze dvou souhrnných článků k turnaji se podíváme do zákulisí zlatého úspěchu Pobřeží slonoviny..

Tým Pobřeží slonoviny vítalo v Abidžanu na milion fanoušků

Novopečené mistry Afriky vítalo dnes po příletu do Abidžanu na milion lidí. Fanoušci zaplnili ulice, vylezli na budovy a metropoli Pobřeží slonoviny zahalili do národních barev oranžové, bílé a zelené. Jejich hrdinové v neděli ukončili čekání na titul v Rovníkové Guineji vítězstvím nad Ghanou po dramatickém penaltovém rozstřelu (9:8).

Hrdina Barry čerpal sílu pro penaltový rozstřel od kritiků

Na africký šampionát odjížděl Boubacar Barry jako brankářská dvojka Pobřeží slonoviny, a když musel ve finále nahradit zraněnou jedničku Sylvaina Gbohoua, ozývaly se spíše pesimistické a kritické hlasy. Málokdo věřil, že právě on dovede Slony k triumfu, ovšem zkušený gólman to zvládl a v penaltovém rozstřelu s Ghanou se stal klíčovou postavou.

Pro Tourého je africký titul víc než triumf v Lize mistrů

Vyhrál Ligu mistrů, dvakrát španělský i anglický titul, přesto Yaya Touré až v neděli zažil vrchol své aktivní hráčské kariéry. S Pobřežím slonoviny vybojoval vytoužený titul afrických šampionů, což sám považuje za největší úspěch.

Pobřeží Slonoviny zvládlo penalty a po 23 letech slaví africký titul!

Alespoň část takzvané "zlaté generace" Pobřeží Slonoviny, vedená bratry Touré, to přeci jen dokázala a ve svém třetím finálovém zápase Afrického poháru národů konečně ukořistila titul. O sloním triumfu musel po bezbrankové podívané rozhodnout až penaltový rozstřel a v něm 35letý veterán brankářského řemesla, který původně ani neměl chytat, Copa Barry...

Vysněné finále po 9 letech: Ghana, nebo Sloni?

Rok 2006 hrál v africkém fotbale důležitou roli - na scéně se totiž objevily dvě velké generace dvou nových velmocí. Ani Ghana, ani Pobřeží slonoviny však v následujících letech kýžené zlaté medaile nezískaly. Nyní, na prvním turnaji v éře po Drogbovi s Essienem, se jeden z nich konečně dočká..

Jordan Ayew dnešní finále nebere jako odvetu za rok 1992

Ve 20 hodin se dnes začne rozhodovat o tom, kdo bude pro další dva roky vládcem fotbalové Afriky. Ve finále tamního šampionátu se proti sobě postaví Ghana a Pobřeží slonoviny. Týmy si tak zopakují vzájemné finále z roku 1992, ghanský útočník Jordan Ayew ale dnešní duel nebere jako odvetu...

APN 2015: DR Kongo bere bronz, domácí Rovníková Guinea končí čtvrtá

Po strhujícím průběhu čtvrtfinálových a semifinálových zápasů se fanoušci na Poháru dnes dostali zpět do "skupinové" reality; souboj o třetí místo mezi Demokratickou republikou Kongo a Rovníkovou Guineou totiž skončil po 90 minutách 0:0 a rozhodovat tak musely penalty, které lépe zvládli Leopardi.

Rovníková Guinea dostala za řádění fanoušků pokutu a podmínku

Rovníková Guinea dostala za řádění fanoušků, kvůli kterému bylo přerušeno čtvrteční semifinále mistrovství Afriky s Ghanou, pokutu 100 tisíc dolarů (asi 2,4 milionu korun). Pokud navíc budou podobné problémy provázet i sobotní utkání o třetí místo s Konžskou demokratickou republikou, bude muset reprezentace jedno utkání odehrát na zavřeném stadionu.

Pobřeží slonoviny i Ghana touží ukončit dlouhé čekání na trofej

Africký šampionát vyvrcholí v neděli dlouho očekávaným finále. Jeho aktéři Ghana a Pobřeží slonoviny jsou nejúspěšnějšími africkými zeměmi na mezinárodní scéně z poslední doby, ale na triumf na kontinentálním Poháru národů marně čekají celá desetiletí.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele