finále
31.05.2025 21:00 CET
5 : 0
(2:0)
PSG a Inter se střetnou ve finále Ligy mistrů (© SOPA Images / ddp USA / Profimedia)

Den D, finále Ligy mistrů. PSG sní o historicky prvním triumfu, Inter spoléhá na zkušenosti

Závěr evropské klubové sezony je před námi a lákadlo snad ani nemůže být větší. V sobotu večer se v Mnichově utkají Paris Saint-Germain a Inter Milán a v sázce bude triumf v Lize mistrů. PSG usiluje o svůj vůbec první titul, zatímco Inter je ostříleným veteránem a doufá, že v Allianz Areně přidá do své nablýskané vitríny s trofejemi čtvrtý titul.

Možná to není finále, které si někteří neutrálně zaměření fanoušci přáli, ale zcela jistě je to jedno z nejzajímavějších za poslední roky. A to už jen proto, že je velmi těžké předem určit, který herní styl v sobotu večer v Bavorsku zvítězí. Oba kluby si své místo ve finále zaslouží, přičemž se do něj dostaly velmi odlišnými prostředky: PSG zaujalo svým ofenzivním až hyperaktivním fotbalem, zatímco Inter svým zarputilým taktickým mistrovstvím. Dokázal dokonce frustrovat i giganty jako Bayern Mnichov nebo Barcelona.

Oběma klubům jde o hodně, protože PSG se snaží zkompletovat treble a stát se prvním francouzským klubem, kterému se to kdy podařilo. Inter zase doufá, že sezonu neukončí bez zisku jediné trofeje, když ještě před měsícem byl taky v bojích o treble. Ještě v listopadu nebylo vyloučeno, že PSG kvůli umístění mimo 24 nejlepších týmů v ligové fázi zcela vynechá vyřazovací fázi, což do jisté míry ohrožovalo místo trenéra Luise Enriqueho.

O to větším šokem byl naprosto suverénní výkon v kalendářním roce 2025. Od přelomu tohoto roku je PSG zdaleka nejpůsobivějším týmem v celé Evropě. Pařížané opět s přehledem vyhráli Ligue 1 a minulý týden smetli Remeš ve finále Coupe de France, takže je nyní dělí už jen jeden vítězný zápas od završení dokonalé sezony, na kterou jejich katarští majitelé čekají už přes 14 dlouhých let.

Francouzský fotbal už dlouho marně čeká na pohárové úspěchy na mezinárodním poli. Jediným týmem, který tuhle soutěž vyhrál, se v roce 1993 stala Marseille. Nicméně PSG trochu hraje do karet fakt, že Marseille vyhrála právě nad milánským klubem, konkrétně nad AC. Mnichov je navíc místem zaslíbeným pro premiérové tituly. Už ve čtyřech případech, kdy se finále konalo v Mnichově, se radoval z trofeje tým, který to ještě nikdy předtím nedokázal. PSG se teď bude chtít připojit k Nottinghamu Forest, Marseille, Borussii Dortmund a Chelsea.

Proti PSG se nyní postaví Inter a sází především na své zkušenosti z podobných zápasů. Svěřenci Simoneho Inzaghiho se budou zoufale snažit napravit neúspěch v lize a italském poháru. Po neuvěřitelném vítězství 7:6 nad Barcou v semifinále se mluvilo v Miláně o treblu, což nakonec samozřejmě nevyjde. Ale i pouhý zisk Ligy mistrů by znamenal jednu z nejlepších sezon v historii klubu, vzhledem k tomu, jak málo lidí jim na začátku sezony v téhle soutěži věřilo.

Inter však v posledních měsících nebyl zdaleka tak přesvědčivý. V Serii A prohrál s Boloňou a AS Řím, osudově ztratil body s Laziem, což ho nakonec stálo titul, a po vysoké domácí porážce vypadl z Coppy s úhlavním rivalem z Milána. Nerazzurri jsou však lepším a vyzrálejším týmem než v roce 2023, kdy je v istanbulském finále porazil Manchester City. A kapitán Lautaro Martínez dal jasně najevo, že jeho mužstvo je odhodlané tohle zklamání napravit.

Síla Interu spočívá kromě taktické přípravy a zkušeností v tom, že má často zápasy pod kontrolou - v jedenácti ze čtrnácti zápasů Ligy mistrů v této sezoně se ujal vedení. Ještě neuvěřitelnější ale je, že za celé své snažení v Lize mistrů prohrával čistého času jen pouhých sedm minut. A to v ligové fázi s Bayerem Leverkusen v nastaveném čase a ve druhém semifinále proti Barceloně, než Francesco Acerbi vyrovnal. Dokáže trenér Inzaghi vyždímat maximum ze svých svěřenců i v rozhodujícím utkání sezony?

Paris Saint-Germain - pravděpodobná sestava:
Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Pacho, Nuno Mendes - João Neves, Vitinha, Fabián Ruiz - Doué, Dembélé, Kvaracchelija

Inter Milán - pravděpodobná sestava:
Sommer - Bisseck, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Çalhanoğlu, Mchitarjan, Dimarco - Thuram, Martínez

Tip EuroFotbal.cz: 1

Autor: Ondřej Pražák / sportsmole.co.uk, uefa.com

Vzájemné zápasy

Nebyly nalezeny žádné zápasy.

Nebyly nalezeny žádné zápasy.

Paris Saint-Germain - poslední zápasy

24.05.2025
Paris SG
3:0
Stade Reims
Coupe de France
F
17.05.2025
Paris SG
3:1
AJ Auxerre
Ligue 1
 34. kolo
10.05.2025
Montpellier
1:4
Paris SG
Ligue 1
 33. kolo
07.05.2025
Paris SG
2:1
Arsenal FC
Liga mistrů
SF 2.z
03.05.2025
Strasbourg
2:1
Paris SG
Ligue 1
 32. kolo
29.04.2025
Arsenal FC
0:1
Paris SG
Liga mistrů
SF 1.z
07.05.2025
Paris SG
2:1
Arsenal FC
SF 2.z
29.04.2025
Arsenal FC
0:1
Paris SG
SF 1.z
15.04.2025
Aston Villa
3:2
Paris SG
ČF 2.z
09.04.2025
Paris SG
3:1
Aston Villa
ČF 1.z
11.03.2025
Liverpool FC
0:2p
Paris SG
OF 2.z
05.03.2025
Paris SG
0:1
Liverpool FC
OF 1.z

Inter Milán - poslední zápasy

23.05.2025
Como 1907
0:2
Inter Milán
Serie A
 38. kolo
18.05.2025
Inter Milán
2:2
SS Lazio
Serie A
 37. kolo
11.05.2025
Turín FC
0:2
Inter Milán
Serie A
 36. kolo
06.05.2025
Inter Milán
4:3e
FC Barcelona
Liga mistrů
SF 2.z
03.05.2025
Inter Milán
1:0
Hellas Verona
Serie A
 35. kolo
30.04.2025
FC Barcelona
3:3
Inter Milán
Liga mistrů
SF 1.z
06.05.2025
Inter Milán
4:3e
FC Barcelona
SF 2.z
30.04.2025
FC Barcelona
3:3
Inter Milán
SF 1.z
16.04.2025
Inter Milán
2:2
Bayern Mnichov
ČF 2.z
08.04.2025
Bayern Mnichov
1:2
Inter Milán
ČF 1.z
11.03.2025
Inter Milán
2:1
Feyenoord
OF 2.z
05.03.2025
Feyenoord
0:2
Inter Milán
OF 1.z

Komentáře (1212)

Komentáře k zápasu naleznete zde.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele