Články na téma: Představení týmů Eura 2024

Další články

Představení účastníků Eura 2024 - Gruzie

Ukrajina a Gruzie. První postsovětská dvojice na jednom evropském šampionátu, kterou netvoří Rusko. A samozřejmě také dvojice států, jejichž nezávislost na Rusku je v posledních letech opět vysoce relativní. Ukrajinci se dnes probudili do 842. dne s Rusy na svém území, na pozadí druhého dne summitu světových lídrů, kteří společně řeší, jak ruskou agresi jednou provždy odsoudit (údajně poprvé za užití Putinem odmítaného slova "válka”), a snad i ukončit. Gruzínci se vypořádávají s podstatně tišším, vnitřním tlakem...

Představení účastníků Eura 2024 - Turecko

Na turnaji před třemi lety se vzájemnému střetnutí vyhnulo. Nyní jsou zavedené pořádky opět při starém a Turecko opět odehraje zápas základní skupiny Eura s Českou republikou. Jeho cílem je jednoznačně postup ze skupiny do vyřazovací fáze turnaje. Naposledy bylo černým koněm a zcela vyhořelo. Do Německa postoupilo z prvního místa v kvalifikaci, ale hlavně nedávné výkony v přípravě ho do stejné role znovu nepasují.

Představení účastníků Eura 2024 - Ukrajina

Nejspíš pro žádnou jinou reprezentaci nebude účast na Euru v Německu tak významnou otázkou národní hrdosti jako pro tu ukrajinskou. Země zmítaná válečným konfliktem má řadu důležitějších starostí než to, jak uspěje na evropském fotbalovém šampionátu, ale zároveň to jsou právě dobré výkony národního týmu, které dodávají unavenému národu novou energii.

Představení účastníků Eura 2024 - Rumunsko

Pokud nejste fanoušky defenzivního fotbalu, rumunští Tricolorii pro vás na letošním Euru nebudou největším lákadlem. Přesto tým okolo kapitána Stancia nabízí několik zajímavostí, kvůli kterým byste ho neměli minout. Zároveň také s sebou do Německa přivážejí jeden kuriózní příběh - při poslední účasti na Euru je vedl trenér Anghel Iordănescu, nyní je povede jeho syn Edward.

Představení účastníků Eura 2024 - Rakousko

Další černý kůň? Rakušané se tohoto označení až panicky bojí. A je pravdou, že ve skupině s Francií, Nizozemskem (setkání znovu po třech letech) a nevyzpytatelným Polskem budou mít co dělat, aby urvali postup alespoň ze třetího místa. Na druhou stranu učinili za poslední dva roky opravdu velký progres a umístění na některé z prvních dvou pozic v tabulce by vlastně nepřekvapilo. Na tento tým pozor.

Představení účastníků Eura 2024 - Polsko

S velkými ambicemi pravidelně jezdí na závěrečné turnaje polští fotbalisté, na velký úspěch ovšem už dlouho čekají. Tentokrát už na Euro míří v nezáviděníhodné situaci - po zbabrané kvalifikaci si účast zajistili až v barážovém play-off, skupina s Nizozemskem, Rakouskem a Francií jim navíc nevěští zrovna pohodlnou cestu.

Představení účastníků Eura 2024 - Francie

V roce 2018 se stali mistry světa, o čtyři roky později brali v Kataru stříbro. Mezi tyto velké úspěchy však francouzští fotbalisté ten z Eura nevklínili. Minule totiž skončili už v osmifinále na štítu Švýcarska, na němž si vylámali zuby v penaltovém rozstřelu. Na evropské scéně se jim vůbec příliš nedaří, od triumfu v roce 2000 hráli o medaile jen jednou (před osmi lety podlehli ve finále Portugalsku). V Německu pomýšlejí Mbappé a spol. na trofej pro vítěze...

Představení účastníků Eura 2024 - Itálie

Italští fotbalisté budou na šampionátu obhajovat korunu pro krále Evropy, ovšem do Německa přijedou s hodně oslabenou sestavou. Hned několik hráčů by měl kouč Luciano Spalletti (65) rád k dispozici, jenže ti z různých důvodů (a nejen zdravotních) zůstali doma. Právě z tohoto důvodu se víc než kdy jindy bude muset síla squadry azzurry ukázat jako týmová. Je totiž zjevné, že především z hlediska kvality něco chybí.

Představení účastníků Eura 2024 - Španělsko

Španělé míří na Euro s tíživou vzpomínkou na předloňský propadák na mistrovství světa v Kataru, kde vypadli už v osmifinále. Také ale s vizitkou vítěze Ligy národů, kde cestou za trofejí zdolali v semifinále Itálii a ve finále Chorvatsko. Proti oběma celkům se nyní postaví znovu ve "skupině smrti". Trenér Luis de la Fuente přitom pomalu modernizuje tradiční tiki-taku využitím přímočaré hry po křídlech.

Představení účastníků Eura 2024 - Srbsko

Jestli na někoho může sedět přízvisko neturnajového mužstva, musí se určitě ukázat právě na Srbsko. Tenhle nároďák dokáže porazit slovutné evropské ekipy a zapsat velká kvalifikační vítězství, nicméně když má dojít na prezentaci na zářné scéně šampionátu, dochází k selhání. Srbové se zkrátka znovu budou snažit zlomit prokletí. A konečně aspoň postoupit ze skupiny.

Představení účastníků Eura 2024 - Slovinsko

Po dlouhou dobu se slovinský fotbal v očích běžného fanouška de facto rovnal Zlatkovi Zahovičovi. Na Euru 2000 zahořel, na mistrovství světa 2002 vzplál, a potom dlouho nic. Jednoho krátkého intermezza na mundialu 2010 si skoro ani nešlo všimnout, zatímco sedminásobný slovinský fotbalista roku Jan Oblak se ne a ne dočkat své první šance na velké scéně. Nyní přišla a očekávání dvoumilionové země celkem přirozeně nejsou nikterak přehnaná.

Představení účastníků Eura 2024 - Německo

Na minulém mistrovství Evropy vypadli němečtí fotbalisté už v osmifinále a bylo to poprvé od roku 2004 (čili po 17 letech), co se nedostali mezi nejlepší čtyři týmy starého kontinentu. To teď výběr pod taktovkou progresivního kouče Juliana Nagelsmanna musí napravit.

Představení účastníků Eura 2024 - Albánie

Albánie se připravuje teprve na své druhé mistrovství Evropy, oproti svému minulému vystoupení však letos přiveze na Euro podstatně zajímavější výběr. Malá balkánská země má historické i kulturní vazby především na jih Itálie a s tím souvisel i urputný defenzivní styl vypilovaný zejména za působení Gianniho de Biasiho. Současná Albánie stále sází především na taktickou preciznost, pod vedením bývalého špičkového obránce Sylvinha ale své fanoušky také mnohem častěji baví ofenzivními výpady. Čeští fanoušci na vlastní oči viděli, co Albánci dokážou.

Představení účastníků Eura 2024 - Švýcarsko

Na první pohled možná vypadají nudně, neslaně. Pořád ten stejný tým nezanechávající výraznou stopu. Pravdou však je, že se Švýcaři na Euru postupně zlepšují. V roce 2016 poprvé postoupili ze skupiny, tři roky nazpět pak heroicky překonali brány osmifinále a málem i čtvrtfinále. Nyní by však další posun dosavadních limitů překvapil.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele