předkola - 4. předkolo - mistrovská část - odvety
28.08.2019 21:00 CET
2 : 0
(1:0)

Ajax kvalifikaci zvládl a zahraje si skupinu Ligy mistrů

Hráči Ajaxu Amsterdam nebudou v základní skupině Ligy mistrů chybět. Loňský semifinalista se prokousal předkoly až do hlavní fáze a jako poslední překážku doma zdolal kyperský APOEL 2:0. Nizozemský šampion byl v odvetě jasně lepší a těsně před přestávkou poprvé udeřil Edson Álvarez, načež výsledek pojistil deset minut před koncem Dušan Tadić.

Ajax si z prvního zápasu přivezl remízu 0:0 a APOEL věřil, že se mu povede na holandské půdě vstřelit tolik potřebný gól. Semifinalista loňského ročníku byl ale velkým favoritem a od začátku zápasu si šel za postupem. Domácí byli jednoznačně lepší, navzdory prvnímu pozdravu Jakoliše směrem k Onanovy, nicméně jeho projektil se do branky nevešel. Podobně si vedl i na druhé straně nebezpečný Ziyech a koneckonců i Tadić, který měl zpoza vápna spoustu času, jenže stejně jako jeho předchůdci nedokázal trefit zařízení.

APOEL se bránil čím dál hůře a s pomocí faulů, za což vyfasovali žluté karty Mihajlović a Merkis. Ve 41. minutě spálil další obrovskou šanci Dušan Tadić. Ziyech mu poslal na zadní tyč precizní centr, ale Tadić zblízka balón do branky neuklidil. Gól visel ve vzduchu a za další dvě minuty se Johan Cruijff Aréna konečně dočkala. Na dlouhý přímák, opět skvěle zahraný od Ziyecha, si naskočil Edson Álvarez a Ajax vedl po prvním poločase zcela zaslouženě 1:0.

Ajax mohl krátce po změně stran uklidnit Huntelaar, ale jeho gól sudí na základě VAR odvolal. Na vině byl Holanďanův ofsajd. Domácí si mohli rovněž oddechnout, protože i APOEL vstřelil neregulérní gól. V ofsajdovém postavení tentokrát stál Andrij Pavlović. Od Kypřanů to byla jedna z nejnebezpečnějších situací vůbec, jinak tempo hry udával zásadně Ajax. Dvacet minut před koncem minul hlavou branku znovu Huntelaar a neproměněné šance Ajaxu začaly přibývat.

APOEL měl v mnoha případech velké štěstí, ale toho deset minut před koncem opustilo a Ajax vstřelil kýžený druhý gól, který ho definitivně nasměroval do základní skupiny Ligy mistrů. Dušan Tadić převzal centr na hranici šestnáctky, udělal několik rychlých kroků směrem dovnitř a neomylně k zadní tyči zakončil. Kypřané kapitulovali. Aby ještě zvrátili výsledek, museli vstřelit za deset minut dva góly a to se ukázalo být jako nemožné. Sudí sice ještě přidal dlouhých pět minut nastavení, ale Ajax výsledek udržel a zcela zaslouženě nebude v Lize mistrů chybět.

Autor: Ondřej Linhart