25.08.2010 20:45 CET
2 : 1
(1:0)

AFC Ajax - Dynamo Kyjev 2:1

První zápas mezi oběma celky skončil příznivým výsledkem pro Ajax Amsterdam, který dokázal v Kyjevě uhrát remízu 1:1. Na domácím hřišti mu tak stačilo porazit svého soupeře jakýmkoliv výsledkem či remizovat 0:0. To se nakonec Ajaxu podařilo a po vítězství 2:1 postupuje do základní skupiny Ligy mistrů.

Jako první zahrozili hosté, konkrétně Roman Eremenko, a to už ve 2. minutě utkání. Ten napřáhl z dvaceti metrů a úvodním projektilem pročechral rukavice reprezentačního gólmana Stekelenburga. Kyjev byl ze začátku velmi aktivní a další střela přišla o několik minut později. Tentokrát po standardní situaci pálil Oleg Gusev, ale jeho pokus nemířil ani mezi tři tyče.

Ajax měl po většinu času balón na svých kopačkách a snažil se Kyjev přehrát zejména kombinační hrou. Nedařilo se mu však vytvořit si nějakou vážnější příležitost. Pasivním přístupem tak pustili Kyjev k další střele, ke které se znovu odhodlal Gusev. Jeho druhý pokus skončil na domácí obraně. Ještě větší šanci měl Gusev ve 28. minutě, kdy se z úhlu řítil sám na branku, ale gólman Stelekenburg byl na místě.

O dalších pět minut později mohl jít Kyjev znovu do vedení. Milevskiy napřáhl z velkého vápna a jeho střela šla dvacet čísel vedle levé tyče branky Ajaxu. Závěr poločasu však patřil Ajaxu a ještě konkrétněji Luisu Suarézovi. Ten nejprve ve 40. minutě parádním střelou ohrozil branku Kyjeva a o tři minuty později už se mohl radovat z gólu. Naběhl si na odražený balón ze standardní situace a téměř z nulového úhlu překonal gólmana Kovala - 1:0. Kyjev tak inkasoval nepříjemný gól do šatny a do druhého poločasu musela zlepšit převážně zakončení, protože v prvním poločase byla jednoznačně lepším celkem a jen díky gólmanu Stekelenburgovi se mohl Ajax radovat z poločasového vedení.

To se však hostům nepodařilo. Ajax se ve druhé půli ještě více zatáhl na vlastní polovinu a hrál jen na nebezpečné brejky. Tato taktika mu také vycházela. V 52. minutě se totiž nestihli hosté vrátit a trestuhodně osamocený Luis Suaréz mohl zvýšit už na 2:0. Jeho střelu však tentokrát parádně vykryl gólman Koval.

Poté přišla hluchá dvacetiminutovka, ve které nebylo kromě nepovedených střel na jedné straně Enoha a na druhé Popova nic zajímavějšího. V 75. minutě však přišel další hřebíček do rakve pro Dinamo Kyjev. Náskok Ajaxu totiž zvýšil Mounir El Hamdaoui, který po rychlé kombinaci se Souleymanim zakončoval do prázdné branky a zvýšil už na 2:0.

Malé zdramatizování utkání přišlo v 84. minutě. V pokutovém území byl sražen k zemi nedovoleně Eremenko a Kyjev zahrával pokutový kop. Ten bez problémů proměnil Andrej Ševčenko a snížil na 2:1. V samém závěru se tak Ajax musel maximálně koncentrovat zejména na defenzivní činnost, protože v případě druhého obdrženého gólu by postupoval Kyjev. Ajaxu se však bez problémů podařilo v závěru ubránit všechny nájezdy ukrajinského celku a naopak mohl Ajax sám ještě zvýšit, nebýt nepřesné střely Suaréze. I přesto si Ajax vítězství pohlídal a po celkovém skóre 3:2 postupuje do další fáze Ligy mistrů.

Autor: Adam Tkadlec