28.09.2017 19:00 CET
2 : 4
(1:3)

Arsenal zaskočil Borisov drtivým nástupem a odváží si další výhru

Přestože londýnský Arsenal nastoupil ve výrazně pozměněné sestavě včetně mladíčků Nelsona, Maitlanda-Nilese či Willocka, BATE Borisov vstup do zápasu proti oslabenému soupeři katastrofálně nezvládl a po pouhých pětadvaceti minutách hry již platil stav 3:0 pro hosty. Běloruský celek sice dokázal ještě do přestávky snížit a poté gólově odpovědět i na proměněnou Giroudovu penaltu, ovšem na víc než prohru 4:2 již nedosáhl.

Nejprve se v deváté minutě po šikovné narážečce Wilshera s Giroudem prosadil Theo Walcott, jemuž stačilo uklidit z bezprostřední blízkosti míč do sítě. Poté si anglický forvard připsal i druhou trefu večera, když mu trestuhodně namazal brankář Ščarbicki a Walcott přízemní ranou v nečekané tutovce nezaváhal.

Když pak v pětadvacáté minutě skóroval z rohového kopu Rob Holding, od nějž se šťastně odrazil míč po Mertesackerově hlavičce, vypadalo to z pohledu BATE na prvotřídní ostudu. Domácí celek se však přece jen dokázal zmátořit, zatímco Arsenal naopak polevil, a jen tři minuty po Holdingově prvním kariérním gólu v dresu Kanonýrů dokázali hráči běloruského klubu snížit. Na Riosův centr si naskočil Mirko Ivanić a výtečnou hlavičkou pod břevno překonal brankáře Ospinu. Do kabin se tak o přestávce odcházelo za stavu 1:3.

Po změně stran uběhly sotva tři minuty, když rozhodčí Stefanski vstoupil rázně do utkání odpískáním pokutového kopu v návaznosti na nenápadný souboj Mustafiho s Valadzkem po přímém kopu Arsenalu, díky čemuž dostal jedinečnou možnost pojistit náskok hostí a zároveň vsítit jubilejní stý gól v dresu Arsenalu Olivier Giroud. Francouzský útočník potvrdil pověst spolehlivého penaltového exekutora, poslal Ščarbinského na opačnou stranu a stal se devatenáctým "stovkařem" v klubové historii.

Ani tentokrát ovšem tříbrankové vedení Arsenalu nemělo dlouhého trvání. Jednadvacet minut před koncem Per Mertesacker nedokázal ve skluzu odpálit míč do bezpečí, čehož využili k zakončení zcela volní Ivanić s Hardzjajčukem za přihlížení zkoprnělého Holdinga. První jmenovaný hráč BATE ještě ztroskotal na Davidu Ospinovi, avšak kolumbijský gólman vyrazil jeho hlavičku pouze před sebe k Hardzjajčukovi, který suverénně napálil míč pod břevno.

Přesto se již v závěru utkání žádné drama nekonalo. Arsenal si bezpečně pohlídal nabyté vedení a debutů se dočkali i talentovaní teenageři McGuane s Nketiahem. Tým Arsena Wengera tedy nadále kraluje skupině H bez ztráty bodu, a pokud v příštích dvou kolech zvládne vyzrát i na druhou Crvenou Zvezdu Bělehrad, bude mít již postup do vyřazovací fáze s předstihem zajištěn.

Autor: Martin Kantor