0 : 3
(0:1)

Harvey Elliott (© AFP)

Liverpool se oklepal z ligového šoku a po výhře nad Ajaxem si zajistil osmifinále LM

Favorizovaný Liverpool potvrdil v Lize mistrů zlepšující se formu a nyní bodoval naplno počtvrté za sebou, když v Amsterdamu vymazal ofenzivně laděný Ajax a díky třem rychlým gólům na přelomu obou poločasů zvítězil v jasném poměru 3:0. Tímto úspěchem si definitivně zajistil osmifinálovou fázi a se ziskem dvanácti bodů je stále druhý, o první příčku si to na závěr rozdá proti suverénní Neapoli.

Svěřenci německého manažera Jürgena Kloppa k ní však mají poměrně daleko, jelikož italský celek zůstává stoprocentní, a vzhledem k vývoji úvodního utkání by ho museli porazit minimálně o tři branky. Naopak Ajax po čtvrté prohře v řadě zůstává třetí se třemi body, a aby se popral o osmifinále Evropské ligy v únorovém play-off, tak na závěr v Glasgow nesmí prohrát více než čtyřgólovým rozdílem, což určitě je splnitelný cíl.

Výběr vedený trenérem Alfredem Schreuderem přitom nezačal úplně špatně a se svým favorizovaným konkurentem dlouho držel krok, avšak ke konci poločasu nečekaně inkasoval a během úvodních sedmi minut druhého dějství kapituloval ještě dvakrát. Do utkání vstoupil naprosto skvěle a to se mohlo vyvíjet úplně jinak, kdyby Berghuis ve 3. minutě proměnil tisíciprocentní možnost.

Po parádním sklepnutí Brobbeyho si posunul míč do výhodnější střelecké pozice a stanul zcela osamocen před brankářem Alissonem, jenomže z bezprostřední blízkosti pouze orazítkoval bližší konstrukci. Poté se delší dobu nic zajímavého nedělo, zhruba deset minut před přestávkou zahrozil Tadić. Srbský klenot se taktéž ocitl před brazilským strážcem, ale z deseti metrů trestuhodně napálil jen bránícího Alexandera-Arnolda.

Reds z ničeho nic prorazili ve 42. minutě. Do vedení je dostal egyptský forvard Mohamed Salah, jenž po parádní šajtli Hendersona zvolil tradiční zakončení a bezmocného gólmana Pasveera ukázkově přeloboval. Neuběhly ani další dvě minuty a prosadit se mohl i uruguayský kanonýr Darwin Núñez, nicméně ten po perfektní spolupráci Robertsona s Firminem nepochopitelně trefil jen přední tyč.

Hosté se však přeci jen uklidnili krátce po změně stran v rozmezí 49. až 52. minuty. Svou předchozí minelu nejprve napravil Núñez, který po rohovém kopu Robertsona rozvlnil síť povedenou hlavičkou ze sedmi metrů.

Vzápětí bylo o osudu tohoto střetnutí nadobro rozhodnuto, protože teprve devatenáctiletý mladíček Harvey Elliott po vynikající kolmici Salaha zblízka zavěsil pod břevno. V nadcházejících čtyřiceti minutách k ničemu nebezpečnému už nedošlo a především Ajax byl v útočné fázi naprosto bezzubý.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, whoscored.com, soccerway.com